Чи можливо перемогти корупцію, коректно використовуючи закордонний досвід

Фото Shutterstock

Фото Shutterstock

Незважаючи на всі зусилля із залучення іноземного капіталу, задекларовані раніше урядом, український бізнес так і не став апетитним для міжнародних інвесторів. Іноземці останнім часом частіше продають майданчики в Україні, ніж купують, а кількість міжнародних угод значно зменшилася, - пише Forbes Україна.

Одна з головних причин − корупційний тиск з боку державних органів, зокрема, кримінальне переслідування бізнесу.

Тільки за 2015 рік, згідно зі статистикою Генеральної прокуратури, було ініційовано 15 699 кримінальних проваджень за популярними «бізнес-статтями» (шахрайство в особливо великих розмірах; привласнення, заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем; відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом; ухилення від сплати податків, фінансування тероризму; зловживання владою або службовим становищем; а також пропозиція, обіцянка або подання неправомірної вигоди (хабара) службовій особі).

Цікава навіть не ця величезна цифра, а те, що в подальшому підозру оголошують тільки 30-40% «жертв», а в суди з обвинувальним актом передається не більше 20% справ. Цю арифметику навряд чи можна пояснити низьким ККД представників правоохоронних органів. За словами багатьох підприємців, мова швидше йде про бажання таким чином збагатитися, маніпулюючи рішеннями власників і директорів бізнесу. Не залишаються осторонь і нечистоплотні конкуренти.

При цьому інститут бізнес-омбудсмена в Україні, настільки широко розрекламований у якості надійного захисника від свавілля державних структур, виявився вельми латентним утворенням. Як писав Forbes, багато великих підприємців якщо і знають про його існування, то не зверталися в офіс бізнес-омбудсмена зі своїми проблемами. І це при тому, що річний бюджет цієї організації, фінансованої міжнародними донорами, становить ні багато - ні мало 1,5 млн євро на рік.

Що потрібно зробити, щоб захистити український бізнес від неправомірних посягань? Як можна охарактеризувати сьогоднішній рівень захисту бізнесу, активів у нашій державі порівняно з іншими країнами?

Захоплення бізнесу за сприяння держорганів: чи є перспектива боротьби з корупцією найближчим часом?

Спеціально для Forbes на ці питання відповіли керівники громадських організацій та юристи, що спеціалізуються на захисті бізнес-інтересів.

СердюкВіталій Сердюк, партнер АО AVER LEX

Перша і основна теза, яку необхідно засвоїти кожному бізнесмену, що будь-яка «біла» господарська операція може бути трактована правоохоронними органами як злочинна діяльність. При цьому наслідками такого свавільного трактування бізнес-процесу буде внесення даних в ЄРДР за найбільш зручною статтею Кримінального кодексу, здійснення заходів кримінального процесуального впливу (доступ до речей, допити, обшук, арешт майна, призначення перевірок, ревізій, листи «щастя» контрагентам тощо). Відповідно, основним превентивним механізмом є кримінально-правовий аналіз ризиків. Суть даного аналізу полягає в своєчасному визначенні кола операцій, що допускають трактування їх з точки зору слідчого як злочин, і завчасне формування доказової бази, яка зможе спростувати підозру. Такими діями можуть бути своєчасне опитування учасників операції (співробітників підприємства і контрагентів), отримання експертних висновків фахівців і так далі.

Беручи до уваги, що основний вектор боротьби держави з бізнесом спрямований на кримінальний процес, то відповідні дії бізнесу щодо захисту повинні проходити в тому ж ракурсі.

У разі якщо будь-який фактаж відсутній, і є розуміння, що справа розслідується без підстав, а єдиним завданням кримінального розслідування стає тиск на бізнес, то необхідно домагатися притягнення співробітників правоохоронних органів до кримінальної відповідальності за зловживання або перевищення влади (ст. ст. 364, 365 КК), службове підроблення (ст. 366 КК), за притягнення завідомо невинного до кримінальної відповідальності (ст. 372 КК), примушування давати показання (ст. 373 КК) та інше.

В арсеналі власника бізнесу як потерпілого від такої діяльності правоохоронців є досить багато інструментів (ст. 56 КПК) для самозахисту. Така боротьба при професійному підході, витримці й завзятості дасть позитивний ефект.

Порятунок потопаючих: як захистити український бізнес від держави

Сергій Погрібний, голова правління Асоціації професіоналів корпоративної безпеки, партнер юридичної фірми Sayenko Kharenko

Не можна порівнювати досвід щодо захисту свого бізнесу і активів, отриманий буржуазією і капіталізмом на Заході за 250 років активної побудови суспільства на базі приватного капіталу, з досвідом українських власників, який вони тільки почали напрацьовувати за останні 25 років. Суспільство і держава повинна дійти еволюційним шляхом до розуміння того, що приватна власність є недоторканною. Це еволюція і морально-етичних норм у суспільстві, і правових, та й просто зменшення кількості злочинних проявів, включаючи загальне неприйняття корупції.

Говорити про перспективи боротьби з корупцією можна тільки в тому випадку, якщо боротьба буде проведена, як мінімум, у трьох напрямках:

 1. Прийняття законодавчих актів, реально спрямованих на пряму боротьбу з корупціонерами. Наприклад, якщо співробітник правоохоронних органів або суддя взяв хабар, що перевищує певну межу, то він отримає довічне ув'язнення.
 2. Реальне правозастосування прийнятих законів і тотальне очищення судових структур і органів прокуратури.
 3. Введення гідних зарплат і соцпакетів у державному секторі, адже ми всі розуміємо, що держслужбовець за 3-9 тисяч гривень на місяць навряд чи буде чесно й ефективно працювати на державу. Я взагалі вважаю, що держава таким чином прямо заохочує корупційну складову в держслужбі. Це відбувається для встановлення контролю під страхом відповідальності за виявлене хабарництво за певною групою держслужбовців. Таким чином, перспектива є, але не найближчим часом.
  Порятунок потопаючих: як захистити український бізнес від держави

  Євген Солодко, старший партнер ВАТ «Солодко і Партнери»

  Неможливо оцінити те, чого не існує. Я працював у Держкомпідприємництва наприкінці 1990-х − початку 2000-х років. Наша структура була своєрідною «жилеткою» для бізнесу, в яку плакалися всі − від приватних підприємців до великих корпорацій. Мені є з чим порівнювати. Так от, такого хаосу, як зараз, не було ніколи. Безпеки бізнесу просто не існує. При цьому є величезна кількість державних структур, працівники яких хочуть із бізнесу «отримувати», не відділяючи при цьому свої інтереси від інтересів держави. Така система боярських годувань − середньовіччя, зате з комп'ютерами і смартфонами.

  Правоохоронні органи в цій діяльності займають почесне перше місце, оскільки в них є можливість примусу, в тому числі силового. КК і КПК перетворилися на інструмент вимагання та збагачення.

  Є величезна кількість держструктур, працівники яких хочуть з бізнесу «отримувати», не відділяючи при цьому свої інтереси від інтересів держави. Така система боярських годувань − середньовіччя, зате з комп'ютерами і смартфонами

  Перспектив у наявних реаліях немає. Шлях Китаю − фізичне знищення корупціонерів нереальне: ми ж йдемо в Європу, яка про це здогадується і щулиться від жаху; вона такого радикалізму не схвалить. А держава так і буде декларувати «правильні речі», отримуючи чергові гранти на боротьбу з корупцією і звітуючи за якимись дивними показниками. Про що говорити, якщо відкрито пишуть про вкрадені гроші на реформу Генеральної прокуратури?

  Порятунок потопаючих: як захистити український бізнес від держави

  В'ячеслав Кохляков, партнер АФ «Династія»

  Розглядати бізнес як окреме економічне явище не варто. Його розвиток і захист залежать як від економічних умов країни в цілому, так і від можливостей правоохоронної системи.

  Що ж стосується України, то втрата Криму, війна на Донбасі, корупція, затягування проведення реформ і кадрових чисток у всіх трьох гілках влади − це ті фактори, які безпосередньо впливають на рівень розвитку та захисту бізнесу в нашій державі і, на жаль, визначають йому невтішне місце в світових рейтингах.

  Поки в Україні буде діяти презумпція винності для бізнесменів, поки слідчі судді, не замислюючись, прийматимуть сотні безпідставних рішень про обшуки (2015 рік був рекордним), тимчасове вилучення і арешт майна − ведення бізнесу в нашій країні залишиться в зоні ризику як для резидентів, так і для іноземних інвесторів.

  Найбільш патогенними для бізнесу на даний момент стали нестабільність у політичній сфері, на валютному і банківському ринках. І корупція, яка, судячи з усього, влаштовує керівництво країни.

  Порятунок потопаючих: як захистити український бізнес від держави

  Арсен Сорока, директор юридичного департаменту Universal Bank

  Правильно побудована й ефективна система корпоративної безпеки в сьогоднішніх бізнес-умовах особливо актуальна для банківської системи. Роботу юридичного підрозділу банку можна розділити на два етапи:

  «Підготовчий», куди входить розробка нормативних документів, участь в узгодженні продуктів і процесів, підготовка типових форм договорів, а також правовий аналіз документів клієнтів банку при проведенні банківських операцій;

  «Захисний», який включає примусове стягнення заборгованості боржників банку, захист інтересів банку в судах, взаємодія з правоохоронними органами та інші подібні заходи.

  Часто ці етапи супроводжують різні юристи, в різних підрозділах. І вкрай важливим є їх тісна взаємодія − щоб своєчасно реагувати і відображати в нормативних документах і договорах «нововведення» судової системи і «креатив» клієнтів.