У Броварській РДА не знають про корупцію, але з нею борються

Фото зі сторінки analitica.kiev.ua

Фото зі сторінки analitica.kiev.ua

Як ми повідомляли із посиланням на офіційну інформацію Генеральної прокуратури України, 1 квітня 2016 року було затримано Літочківського сільського голову Броварського району Київщини та землевпорядника сільської ради, які взяли 262 тисячі гривень хабара за безоплатне виділення земельної ділянки площею 0,5 гектара у приватну власність.

ГПУ, зокрема, інформувала, що зловмисників взяли “під час одержання неправомірної вигоди за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого  ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України (одержання неправомірної вигоди у великому розмірі службовою особою, яка займає відповідальне становище, за попередньою змовою групою осіб)", і за “скоєне кримінальне правопорушення службовцям загрожує покарання у вигляді позбавлення волі строком до 10 років”.

Щоб з’ясувати деталі події, ми зателефонували до Броварської райдержадміністрації. У приймальні очільника РДА Володимира Сінька нам порадили “записатися у цьому питанні на особистий прийом до голови“, а пізніше переадресували до юридичної служби.

Як повідомив редакції під час телефонної розмови начальник юридичного відділу апарату Броварської райдержадміністрації В’ячеслав Мартиненко, Літочківським сільським головою є Михайло Васильович Гайдак. Прізвище землевпорядника сільської ради наш співрозмовник повідомити не зміг, але на офіційному веб-сайті села Літочки вказано, що це Григорій Андрійович Мироненко.

На прохання прокоментувати інформацію Генпрокуратури більш детально, В.Мартиненко сказав, що не може надати додаткових відомостей про подію.

Втім, сама по собі пропозиція поговорити з начальником юридичного відділу була класичною переадресацією за принципом “аби відкараскалися”. І це ствердження небезпідставне. Виявляється, окремим розпорядженням №839 від 6 листопада 2013 року у Броварській РДА затверджено Положення “Про уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції Броварської районної державної адміністрації”. І відповідає за те “запобігання і виявлення” зовсім не юридичний відділ, а та сама спеціально визначена для цього “уповноважена особа” – керівник апарату адміністрації Юрій Іванович Кушніренко. Принаймні, його прізвище і зараз позначене в структурі РДА, оприлюдненій на сайті.

Тож, відправляючи редакцію до юрвідділу, в адміністрації або зовсім не знали про існування у них “уповноваженої особи”, або просто відправляли подалі.

Під час затримання посадовців Літочківської сільради. Фото ГПУ

Під час затримання посадовців Літочківської сільради. Фото ГПУ

6 квітня 2016 року “Ні корупції!” звернувся до Броварської РДА із запитом, щоб з’ясувати, яким чином на подію (затримання на корупційній дії "земельних" хабарників) відреагувало керівництво держадміністрації.

З офіційної відповіді за № 188/16 від 11 квітня 2016 року за підписом голови РДА Володимира Сінька ми дізналися, що на факт хабарництва там ніяк не відреагували:

Місцеві державні адміністрації не мають права втручатися у здійснення органами місцевого самоврядування власних повноважень.

В той же час, Літочківська сільська рада, її виконавчі органи та їх посадові особи здійснюють свою діяльність у відповідності до Закону України “Про місцеве самоврядування”, який, відповідно до Конституції України, визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування на відповідній території.

Фото ГПУ

Фото ГПУ

Враховуючи викладене, орган місцевого самоврядування не є підпорядкованим, як у Вашому розумінні зазначено у запиті, райдержадміністрації, тому і "реакція" райдержадміністрації на зазначену подію відбудеться у спосіб та в межах, передбачених чинним законодавством”, - йшлося у документі.

Тобто, можна зробити логічний висновок, не відбудеться ніяк.

Не цікавились у Броварській РДА і статистикою злочинів, пов’язаних із корупцією. А тому й не знають про те, скільки у власному районі у 2015 й 2016 роках правоохоронними органами було виявлено зловживань при виділенні, наданні або при продажу землі, скільки розпочато із цього приводу кримінальних проваджень, скільки справ розглянуто в судах і з яким результатом, а також скільки серед осіб, які порушили законодавство в земельній сфері, було державних службовців. А саме це, окрім іншого, й цікавило редакцію.

Натомість нам порадили, як йдеться у відповіді, звернутись “з відповідним запитом до відповідного правоохоронного органу”, бо саме правоохоронці “виявляють кримінальні правопорушення, вчинені державними службовцями (посадовцями) у сфері земельних відносин та здійснюють досудове розслідування на відповідній території”.

І хоча ми запитували, зокрема, про події 2015 року, не згадали в райадміністрації і про те, що рівно рік тому за вимагання хабара в 350 тисяч (!) доларів були затримані голова земельної комісії, сільський голова, депутат Красилівської сільської ради Броварського району та представник місцевої “Самооборони”, хоча про це й повідомляла прес-служба прокуратури Київської області, а також численні ЗМІ. Тоді чиновники й “активіст” вирішили збагатитися, вимагаючи гроші за виділення у приватну власність земельних ділянок загальною площею 14 гектарів.

До речі, у тому ж вже згаданому Положенні “Про уповноважену особу з питань запобігання та виявлення корупції”, затвердженому розпорядженням №839, є й такий пункт: “Надання інформації  до Київської облдержадміністрації про державних службовців, які вчинили корупційні діяння”. Цікаво, яку ж інформацію надає начальству “уповноважена особа” Ю.Кушніренко, якщо очільник РДА на запит редакції відповів, що про факти корупції в районі нічого не знають?

В будь-якому випадку, замість повідомлення конкретних фактів Володимир Сінько запевнив нас, що “райдержадміністрацією постійно проводиться роз'яснювальна робота щодо запобігання та протидії корупції, вживаються превентивні антикорупційні заходи та в межах повноважень здійснюється контроль за дотриманням антикорупційного законодавства, і дане питання постійно перебуває на особливому контролі”.

Схоже, на “особливому контролі дане питання” перебувало і у спецпідрозділах Національної поліції України, адже, як ми повідомляли 8 квітня 2016 року (тобто, саме в той час, коли в Броварській РДА складали відповідь на наш запит), на тій же території Броварського району колишній заступник керівника Держземагентства у Київській області Станіслав Губін незаконно здійснив відчуження земельної ділянки у 94,67 гектари одного з державних підприємств з комунальної власності на землі сільськогосподарського призначення та передав її у власність 48 громадянам для ведення особистого селянського господарства. В чому і був офіційно звинувачений співробітниками Управління захисту економіки в Київській області.

Нарешті Національна Поліція офіційно рапортує про прогрес по справі викрадення землі ДП “Радіопередавальний Центр” (Бровари). Посадовець, про якого йде мова, – це Станіслав Губін, колишній заступник керівника Держземагенства Київської області, саме за його підписом спочатку 94 га земель “Радіопередавального Центру” було незаконно зараховано в розпорядження ДЗА, а потім також незаконно безоплатно роздано по 2 га 48 особам… Наскільки я розумію, підозру Губіну вручили ще в жовтні 2015 року, а Нацполіція тепер рапортує про завершальну стадію слідства. Отже, скоро справа буде розгядатись у суді", – писав на своїй сторінці у Фейсбук народний депутат від Броварщини Павло Різаненко.

Природно, не йдеться в офіційній відповіді РДА №188/16, наданій редакції, і про цей кричущий факт. Можливо, саме тому, що “дане питання постійно перебуває на особливому контролі”?

Що стосується хабара у 262 тисячі гривень, в якому звинувачують Літочківського сільського голову Броварського району та землевпорядника сільської ради, то Генеральна прокуратура України на наш запит від 6 квітня 2016 року дала відповідь № 19/4-547ВИК16 від 12 квітня 2016 року, в якому повідомила, що "Департаментом з розслідування та нагляду у кримінальних провадженнях у сфері державної служби та власності ГПУ здійснюється досудове розслідування кримінального провадження за підозрою Г. та М. за фактом вимагання та одержання неправомірної вигоди за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 27, ч.3 ст. 368 Кримінального кодексу України", і що їм обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

PS.

Як свідчить повідомлення на офіційному веб-сайті Броварської РДА, 7 квітня 2016 року у Броварській районній державній адміністрації відбулося засідання постійно діючої комісії при Броварській районній державній адміністрації з питань врегулювання земельних відносин на території Броварського району Київської області за головуванням виконуючого обов'язки начальника управління агропромислового розвитку В. Левковича.

Під час засідання земельної комісії у Броварській РДА. Фото brovary-rda.gov.ua

Під час засідання земельної комісії у Броварській РДА. Фото brovary-rda.gov.ua

У засіданні взяли участь голова тимчасової контрольної комісії Броварської районної ради з проведення аналізу ефективності та законності використання земельних часток (паїв) жителів Броварського району орендарями Куценко О.М.,  головний спеціаліст юридичного відділу Глущенко Є.М., голова Громадської ради ветеранів та учасників антитерористичної операції при Броварській районній державній адміністрації Білик В.П., начальники управлінь, відділів, депутати районної ради, голови сільських та селищних рад. Комісією були розглянуті заяви та звернення громадян, депутатське звернення”, - інформує райадміністрація.

Жодної згадки про випадки корупції в сфері земельних відносин немає і в цьому повідомленні. Просто посиділи-погомоніли. Для галочки.

Отже, питання продовжує "перебувати на особливому контролі”…

"Ні корупції!"