Спорт – в аут

Івано-Франківська область - аутсайдер серед інших регіонів Україні в плані забезпечення спортивною інфраструктурою. Тут немає жодного палацу спорту, професійних футбольних клубів, стадіону зі штучним покриттям, який би відповідав міжнародним вимогам, бігових доріжок належного рівня, легкоатлетичного ядра. Відтак, потенціалу для розвитку спорту теж немає. Найкращі спортсмени виїжджають, міжнародні змагання, за невеликим винятком, майже не проводяться, а слова про здоровий спосіб життя, розвиток спорту, забезпечення спортсменів необхідною тренувальною базою залишаються лише порожніми обіцянками.

Порошенко капсула

21 жовтня 2015 року в Івано-Франківську Петро Порошенко заклав капсулу під будівництво сучасного футбольного поля для дітей. Фото: http:report.if.ua

Перед виборами і «золоті гори»

21 жовтня минулого року на стадіоні «Рух» в Івано-Франківську Петро Порошенко разом з делегацією Федерації Футболу України заклав капсулу у фундамент майбутнього стадіону зі штучним покриттям. Тоді президент розповів про наміри влади кардинально змінити підхід до розвитку спорту в державі, наголосив на необхідності будувати стадіони в обласних центрах та містах, де їх немає. Будівництво передбачалося за програмою УЄФА «Хет-трик».

За повідомленням ФФУ, вартість побудови стадіону зі штучним покриттям в Івано-Франківську складала 12 млн. грн., фінансування мало б здійснюватися за рахунок коштів УЄФА та ФФУ. Проектом передбачене футбольне поле розміром 105х68 метрів, блок роздягалень, приміщення для арбітрів, тренерів та медпрацівників, трибуни на 500-1000 місць, штучне освітлення, електронне табло і платформи для телекамер. Будівництво було заплановане на листопад 2015 року, введення в експлуатацію – на березень-травень 2016 року.

12992716_860484794074428_1271241555_n

Ні слуху, ні духу

Надворі квітень. Жодних ознак того, що стадіон мають намір будувати,  немає. Про майбутнє сучасне поле зі штучним покриттям нагадує лише капсула. І обіцянки чиновників про перспективи, які отримає область від такого проекту. А ще обгрунтування цілої купи проблем, які перешкоджають реалізувати масштабний задум.

13016825_860484800741094_1234753075_o

«Грошей поки що немає і бачення також, - розповідає міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. – Раніше була домовленість про те, що місто виділяє землю, а Федерація футболу бере на себе всі інші витрати по будівництву. Наразі ситуація змінилася. Йде мова про необхідність виділення 3,5 млн. гривень, підведення комунікацій, побудови іншої необхідної інфраструктури, а ФФУ забезпечує «зелене поле».

Для міста виділити суму у понад три млн. гривень непросто. Відтак, проводять наради і ведуться перемовини з керівництвом області, щоб частину коштів виділили з обласного бюджету.

«Керівництво федерації мало забезпечити виготовлення проектно-кошторисної документації. Тепер все залежить від Івано-Франківської Федерації Футболу (ІФФФ). Проте щомісяця у них щось змінюється: то вони одного розміру поле будують, то іншого. Потім знов повертаються до великого поля. Зрештою кінцевого розуміння немає. Міська влада свої зобов’язання виконала: до нас звернулися з проханням виділити землю,  і ми надали 60 сотих землі в довгострокову оренду на десять років», - наголошує міський голова.

Проектно-кошторисна документація виробляється, але поки що вона не готова. Відтак не може йти мова про виділення коштів з бюджету.

«Ні місто, ні область не може за таких умов виділяти кошти. Крім того, ми розмірковуємо, яким чином ці кошти будуть виділені, адже оренда землі оформлена на громадську організацію «Івано-Франківська Федерація футболу». Тож, нам треба фінансувати фактично не нашу землю», - підсумовує мер.

12968737_860484814074426_310983543_n

Вичерпну інформацію з цього питання може дати обласна федерація футболу, зауважує заступник голови Івано-Франківської ОДА Сергій Бесараб. За його словами, напрацювань у цьому напрямку немає, це ініціатива ФФУ та УЄФА.

Оптимістичний прогноз

«Штучні поля – власність міста, тут займаються спортивні школи Івано-Франківська. У рамках програми «Хет-трік» від УЄФА було виділено кошти на побудову стадіонів зі штучним покриттям у регіонах України. Таких стадіонів мало бути збудовано 15, але наразі коштів виділено лише на вісім. І якщо обласні федерації футболу мали в оренді землю, їм першочергово надавалися кошти на будівництво», - розповідає Ростислав Микитюк, керівник управління молоді та спорту Івано-Франківської ОДА.

За словами Микитюка, Івано-Франківській обласній Федерації футболу надано в тимчасове користування одне із запасних полів біля стадіону «Рух». Тоді Федерація Футболу України, розглянувши всі документи, поставила Івано-Франківськ одним із перших у списку претендентів на фінансування.

«Були ще певні умови. ФФУ надає саме штучне поле – траву, огородження, трибуни, роздягальні, освітлення, душові на суму 12 млн. гривень. Окрім цього, необхідно зробити підготовчі роботи, провести комунікації. Це мало бути зроблено за кошти з місцевих бюджетів, приблизно чотири млн. гривень», - каже керівник управління.

Наразі ведуться переговори щодо виділення цієї суми з міського чи обласного бюджету. Відтак, побудова стадіону затягується.

«Наскільки мені відомо, ведуться підготовчі роботи. Програма «хет-трик» передбачала виділення коштів при умові, що до того місця будуть проведені комунікації і залита бетонна основа потрібного розміру. До травня місяця процес мав би рушитися», - розповідає Назар Павлів, заступник начальника управління молоді і спорту Івано-Франківської ОДА.

Микитюк налаштований оптимістично, він вірить, що добро переможе зло і врешті-решт стадіон буде збудовано. І 24 серпня, коли в Україні відзначатимуть 25-ту річницю незалежності, стадіон буде зданий в експлуатацію.

Стадіон у горах

В Ільцях на Верховинщині за кошти УЄФА мають намір побудувати ще один сучасний стадіон.

«До нас в управління надходить безліч дзвінків із запитанням, коли облаштують стадіон в Ільцях. Спершу я не міг зрозуміти, в чому справа, а пізніше втямив, що така інформація дійсно була. Перед виборами Мирослав Карабін, куратор будівництва стадіону, екс-депутат обласної ради Івано-Франківська перед минулорічними виборами на своєму виборчому окрузі на Верховинщині пообіцяв, що стадіон рівня УЄФА буде збудований. Я, звичайно, не проти, щоб там був стадіон, проводилися футбольні матчі, грала наша збірна, але в регіоні, де навіть доріг нормальних немає, це малоімовірно», - каже Павлів.

Для того, щоб будувати стадіон, необхідно виконувати вимоги, які ставить ФФУ.

«Від себе я перші кроки зробив. А далі треба робити все, що передбачено переліком необхідних процедур. У 2015 році я написав листа президенту НОК України Сергієві Бубці з проханням звернутися до голови ФФУ України Андрія Павелка щодо побудови стадіону у Верховині. Проте громада була проти, мотивуючи тим, що вони мають стадіон і ще одного їм не потрібно. Тоді вирішили зосередити увагу на селі Ільці. Від ФФУ надійшла позитивна відповідь, далі залишилося виконати всі необхідні процедури», - розповідає голова відділення Національного олімпійського комітету в Івано-Франківській області Мирослав Карабін.

12987906_860519030737671_1440135980_n

У процедурі передбачено будівництво стадіону на земельній ділянці, яка перебуває у власності або у довгостроковій оренді (понад 25 років) регіональної федерації футболу.

«Фінансування будівництва стадіону забезпечується при оформленні земельної ділянки на обласну федерацію футболу. Для цього необхідна земельна ділянка площею 1,5 га. Нарада щодо будівництва була проведена в Ільцях, сільському голові передали всі необхідні документи, депутати розглядали це питання. Багато людей були проти будівництва, але більшість – за. Проте донині жодної відповіді чи рішення від сільської влади немає», - зауважив Карабін.

Доцільність побудови сучасного стадіону в сільській місцевості пояснюють можливістю оздоровлювати дітей як із області, так і з цілої України.

«Сюди можуть приїжджати діти з різних регіонів, штучне покриття дає можливість займатися у всі пори року», - наголошує Карабін.

Побудувати стадіон у гірській частині області було б дуже вдалим рішенням, вважає тренер, директор стадіону «Рух» Володимир Ковалюк. Діти та молодь, які займаються футболом, мали б свою тренувальну базу. Відтак, і можливість займатися спортом,  оздоровлюватися і відпочивати на свіжому повітрі. Але пріоритетним все ж є побудова стадіону в обласному центрі.

«Рух»

Центральний стадіон «Рух» в обласному центрі потребує нагального ремонту. Наразі там займаються вихованці спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву «Прикарпаття».

12957303_860485754074332_674773788_n

«Там необхідно провести тепло, гідроізоляцію, здійснити ремонтні роботи всередині. Стадіон роками стояв без тепла, наразі він у жахливому стані. Плануємо перенести туди деякі міські управління, тож, приміщення буде «живе», за ним будуть наглядати», - наголошує мер.

Руслан Марцінків зауважує, що поставили перед собою завдання поступово відроджувати професійний футбол на Прикарпатті. Наразі проводяться матчі аматорських команд, а далі будуть реанімувати і професійні клуби.

Стоп-контроль для футболістів

Відсутність професійної футбольної команди, як і належної інфраструктури, заганяє розвиток футболу на території області у глухий кут. Навіть якщо діти починають займатися футболом, рости їм немає куди.

Як зауважує Володимир Ковалюк, новий стадіон дозволить розвиватися дитячим футбольним клубам, адже як не крути, а футбол - наймасовіша та найпопулярніша гра. Наразі майданчиків для тренувань не вистачає, а діти тренуються у "польових умовах" - без душу та роздягалень. Якщо в місті буде сучасний стадіон, це дозволить проводити тренування у різні пори року, включаючи зиму.

Не для легкоатлетів

Будівництво стадіону – не єдина проблема в області. Через відсутність бігових доріжок з Прикарпаття виїжджають найкращі спортсмени.

«Щодо легкоатлетичних бігових доріжок, в області немає потрібних для спортсменів бігових доріжок, що створює незручності. Ми залишилися єдиною областю, де ні в місті, ні в області немає бігових доріжок. В інших регіонах такі бігові доріжки ставлять і по районних центрах, навіть на сільських стадіонах, тому необхідно, щоб і в нас була така інфраструктура», - зауважує Павлів.

Найкращі спортсмени-легкоатлети виїжджають з області, адже вони не мають де тренуватися.

"Христина Стуй пішла в Київ, Анастасія Ткачук - в Запоріжжя і таких прізвищ можна перераховувати багато. Ми маємо плеяду молодих спортсменів і для них треба працювати", - зауважив Микитюк.

Відповідно до стандартів федерації легкої атлетики, вісім бігових доріжок має бути розміщено по колу, вісім – по прямих. Це дало б можливість проводити повноцінні міжнародні змагання, запросити на територію Прикарпаття спортсменів з цілої України і з-за кордону. А це додаткові інвестиції в розвиток регіону.

Вартість таких бігових доріжок приблизно п’ять мільйонів гривень. Їх хочуть облаштувати на базі стадіону Івано-Франківського національного технічного університету «Нафти і газу».

«Це єдиний стадіон в області, де можна встановити такі доріжки. Крім того, певну частину робіт, зокрема, демонтаж старого покриття, буде виконано за кошти університету. Якщо не вдасться відразу знайти необхідну суму на облаштування, можна почати з того, щоб зробити дві-три доріжки. Всі бюрократичні процедури пройдені, питання погоджено на засіданнях профільних комісій та на сесії обласної ради. Наразі коштів на це немає, але якщо при уточненні бюджету будуть вільні кошти, їх спрямують на облаштування доріжок», - зазначив спортсмен.

Без коментарів

Незмінний керівник ІФФФ Тарас Клим, який курує будівництво стадіону, відмовляється коментувати ситуацію. Імовірно, це пов’язано із корупційним скандалом щодо діяльності означеного «лобіста» футболу, нещодавно оприлюдненого журналістами. Головне, щоб внутрішні конфлікти не завадили збудувати стадіон рівня УЄФА на території області. І земля, виділена містом у довгострокову оренду під будівництво стадіону, через кілька років не опинилася у приватній власності певних осіб, які очолюють ГО ІФФФ, як уже було до того з приміщенням федерації на вулиці Чорновола. А обіцянки чиновників, задекларовані напередодні виборів, трансформувалися у реальні справи, які сприятимуть розвитку спорту і популяризації здорового способу життя серед жителів Прикарпаття.

Ірина Федоляк, для "Ні корупції!"