Українці пасивно чекають покарання корупціонерів – опитування

Фото зі сторінки finance.bigmir.net

Фото зі сторінки finance.bigmir.net

43% українців повірять у необоротність позитивних змін у державі, якщо будуть покарані корумповані високопосадовці. Серед громадських активістів таких, що вірять у покращення після справедливого покарання високопосадовців –  47%. А серед тих, хто не є активістом жодної організації – 38%. При цьому 28% осіб повідомили про свою готовність брати участь у боротьбі з корупцією. Але, на жаль, 70% опитаних особисто ніколи не повідомляли про корупцію, адже не знають, як це зробити. Про це свідчать дані опитування, проведеного міжнародною організацією PACT Inc.

Антикорупційна організація Transparency International-Україна  в рамках кампанії “Вони б не мовчали” агітувала українців викривати корупцію й аналізувала повідомлення людей, які особисто зіткнулися із цим злочином.

Найбільше громадян бентежила корупція у навчальних закладах – про хабарі в інститутах повідомляли найбільше. На другому місці за кількістю повідомлень виявилося оформлення документів на землю. Далі йшли побори в лікарнях, корупція у військкоматах і зайві платежі при оформленні закордонних паспортів.

Дослідження продемонструвало, що при загальному рівні обуреності корупцією українці не поспішають активно їй протидіяти.

Як свідчать результати опитування PACT Inc., за останні 12 місяців про корупцію до прокуратури чи поліції повідомляв лише 1% опитаних. 16% людей зацікавлені повідомляти, а 6% – зацікавлені дізнатися, як це зробити.

Також серед помічників у викритті корупції українці вбачають медіа: журналістам готові розказувати про корупцію 12% людей.

Причини такої пасивності не досліджувалися, але вони можуть бути пов’язані з небажанням людей вирішувати свої проблеми самостійно і p відсутністю знань про свої права.

Та частина людей, яка повідомляла про корупцію та брала участь в інших соціальних активностях (мирних зібраннях та скаргах до місцевої влади), оцінює цей досвід по-різному. 27% каже, що повідомлення про корупцію дало позитивні зрушення, 26% вважає, що це зайняло багато часу, але хоча б щось змінилося. 26% вважає, oj ніякого результату не було, але в принципі бути соціально активним важливо. Такі результати дають надію, що та кількість людей, яка брала участь у соціальних активностях, принаймні? не зменшиться. А якщо ці громадяни будуть ділитися своїм досвідом зі знайомими та заохочувати їх, то активних ставатиме більше.

Кількість потенційно зацікавлених повідомляти про корупцію знизилась: 21% у вересні 2014 року, 28% у квітні 2015 і 22% в листопаді 2015 року.

Хочеться сподіватися, що коли результати діяльності покаже Національне антикорупційне бюро та запрацює Національне агентство з запобігання корупції, то таких людей стане більше.

"Крім успішно працюючих антикорупційних органів, необхідний суспільний тиск знизу – лише тоді корупція в Україні піде на спад. Ще один фактор успішного подолання цього "суспільного недугу" - справедлива судова система, що працює за принципом невідворотності покарання. Тільки тоді ми матимемо прогрес у протидії корупції", - вважає виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара.

Дослідники поцікавилися у громадян, що стримує їх від активнішої участі в громадських ініціативах. 25% відповіли, що не мають на це часу чи мотивації, а 20% не вірять, що їхня участь вплине на ситуацію. Таких найбільше серед не-активістів (29%) і найменше серед громадських активістів (14%). 20% опитаних не знають, в яких суспільних ініціативах можна взяти участь. На основі цього можна зробити висновок, що громадян треба активніше інформувати про різні суспільні ініціативи та пояснювати, для чого участь в них потрібна саме їм. Адже 52% опитаних будуть брати участь в ініціативах, які зачіпають їхню особисту проблему або їхньої родини, а 22% - якщо вони співчуватимуть людям, чиї проблеми зачіпаються.

Звіт показує зростання впізнаваності Transparency International Україна: у листопаді 2015 року, після кампанії "Викривати корупцію не соромно", вона склала 13%. У квітні 2015 вона була на рівні 7%, у вересні 2014 – 12%.

Опитування проводилося міжнародною організацією Pact з жовтня 2014 року по 11 листопада 2015 року. Були опитані 2000 громадян України з усіх регіонів, крім окупованого Криму та Донбасу. Серед них 882 особи, які брали участь принаймні в одній громадській ініціативі в останні 12 місяців (громадські активісти), 496 особи, які зацікавлені брати участь принаймні в одній громадській ініціативі (потенційні активісти) та 649 осіб, які не беруть участь в жодних громадських ініціативах і не хочуть брати.

"Transparency International Україна" 

Довідка “Ні корупції!”

Національне відділення Transparency International сформувалося та виросло з Творчого об’єднання “ТОРО” – неурядової організації, зареєстрованої у 1999 році в Україні. Transparency International – це міжнародна недержавна організація з боротьби з корупцією, яка має близько 100 національних осередків та відома своїми антикорупційними дослідженнями, зокрема Індексом сприйняття корупції (eng-CPI).

Сьогодні в Україні, незважаючи на прийняття нового антикорупційного законодавства, влада так і не змогла продемонструвати помітних результатів у подоланні корупції. Все це вплинуло на вкрай негативні оцінки антикорупційних зусиль України в рейтингах спеціалізованих міжнародних організацій. Зокрема, Україна посідає стабільно низькі місця держави в Індексі сприйняття корупції від Transparency International. Окрім того, за оцінками міжнародних експертів, передусім Групи держав Ради Європи проти корупції (GRECO), Україна демонструє найгірші в Європі темпи проведення антикорупційних реформ. У цій складній ситуації важливу роль відіграють неурядові організації. Саме тому Творче об’єднання “ТОРО” (Transparency International-Україна) поставило собі за мету домогтися обмеження зростання рівня корупції в Україні”, – відзначається на сайті організації.