НАБУ зацікавилось Гонтаревою та мером Одеси – Ситник

Фото зі сторінки 2000.ua

Фото зі сторінки 2000.ua

Президент України – єдина вища посадова особа, дії якої не підслідні Національному антикорупційному бюро. Процедура його притягнення до відповідальності прописана у Конституції, але досі не прийнятий окремий закон, який би її регламентував. Однак у корупційних скандалах звучать прізвища інших українських високопосадовців, якими уже зацікавились аналітики бюро. Зокрема, мова йде про Голову Нацбанку України Валерію Гонтареву та мера Одеси Геннадія Труханова.

Про це під час ефіру інформаційно-аналітичного проекту “Погляд на тиждень” на телеканалі ZIK розповів   директор Національного антикорупційного бюро України Артем Ситник.

Ситник зазначив: якщо ставитиметься питання про розслідування справи по президентові, у Антикорупційного бюро немає таких повноважень. Однак теоретично президент все ж досяжна фігура для правоохоронних органів.

Є процедура імпічменту, однак у нас немає практики її застосування. Для того, щоб регламентувати процедуру розслідувань, необхідно прийняти ще один закон”,– наголосив Ситник.

Наразі ж Антикорупційне бюро перевіряє інформацію про махінації з облігаціями внутрішнього державного займу та виведенням із банківської системи мільярдів гривень головою Нацбанку України Валерією Гонтаревою. Окрім того, зацікавились і її можливими зв’язками із російськими банками.

Зараз в аналітичному підрозділі Антикорупційного бюро проводиться робота по цих фактах. За результатами перевірки буде створений матеріал, який передадуть детективам для прийняття подальшого рішення. Можна сказати, що зараз ми збираємо інформацію. Однак у справах, пов’язаних із виведенням корупційних активів, фігурують офшорні компанії. На жаль, це та об’єктивна перепона, яка не дає можливості закінчити розслідування у найшвидший термін, оскільки це пов’язано із міжнародними правовими дорученнями”,– розповів Ситник.

Окрім Гонтаревої, Антикорупційне бюро зацікавилось і мером Одеси Геннадієм Трухановим. Він, начебто, має російський паспорт та два десятки офшорних компаній.

Мер Одеси – суб’єкт, підслідний антикорупційному бюро. Нас зацікавила ця інформація. У його декларації зовсім не ті цифри, які мають офшорні компанії. Тому ми це також перевірятимемо", – запевнив гість студії.

Зараз, за те, що чиновник “забув” включити своє майно у декларацію, передбачена лише адміністративна відповідальність. Однак тільки-но запуститься процес електронного декларування, за це може настати й кримінальна відповідальність.

Окрім того, слід зробити усе, щоб електронне декларування не стало способом легалізації майна. Зокрема, як повідомив співведучий проекту Дмитро Тузов, нардеп Віталій Хомутиннік уже задекларував понад 166 мільйонів гривень доходу за 2015 рік. А на його банківських рахунках – 354 мільйони.

Цю декларацію аналізуватимемо, і я впевнений, що такі цікаві документи будуть з’являтися і надалі. Чиновники вноситимуть свої статки до електронної декларації, бо за приховане майно передбачена кримінальна відповідальність”, – впевнений Артем Ситник.

ZIK

Довідка "Ні корупції!"

Як ми повідомляли, колишній голова СБУ, голова громадської організації “Антикорупційний рух” Валентин Наливайченков ефірі Шустер LIVE розповів, що в ході попереднього візиту Петра Порошенка до США українській делегації були передані матеріали, що стосуються корупції серед вищих посадових осіб країни, зокрема, голови Нацбанку Валерії Гонтаревої.

За його словами, американські партнери, які постійно вказують Україні на корумпованість її чиновників, передали пакет підтверджуючих документів.

"Цей пакет стосується таких посадових осіб. Насамперед, керівництва та голови Нацбанку. Документи щодо офшорів, до яких має відношення вона (Валерія Гонтарева – ред.), її найближчі юристи, зокрема, громадянин України Пасенюк (Пасенюк – голова інвестиційного департаменту компанії ICU, яку до приходу в НБУ влітку 2014 року очолювала Гонтарева – ред.). Вони додумалися, в тому числі на території Сполучених Штатів, використовувати вкрадені в Україні гроші і через офшорну компанію найняти фірму, щоб піарити “успіхи” уряду і глави Нацбанку”, – підкреслив Наливайченко.

"Ні корупції!" також інформував, що журналіст Дмитро Гнап у програмі “Слідство.Інфо” на “Громадському“ повідомив: мер Одеси Геннадій Труханов має російський паспорт і володіє будівельною компанією РОСТ через офшорні компанії на Віргінських островах. Про це йшлося у розслідуванні.

Розслідування базується на матеріалах Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ), у розпорядженні якого виявилися документи панамської юридичної компанії Mossack Fonseca.

Ім’я Труханова неодноразово спливає у документах та листуванні панамського реєстратора офшорів Mossack Fonseca.

Так, наприклад, Труханов є співвласником віргінської компанії Macon Assets Limited, а його дочка Катерина Труханова та інший співвласник компанії Андрій Іванчо керують фірмою “СКВО”, яка займається будівництвом житлових і офісних приміщень.

Крім Macon Assets Limited, яка фактично є одним з власників престижного житлового комплексу “Арк-Палас” в Одесі, ім’я Труханова та його друзів спливає і в інших віргінський фірмах.

Після того, як Труханов та Шумахер прийшли у владу, група “РОСТ” найбільше отримує бюджетних грошей на ремонт доріг в Одесі, йдеться у розслідуванні. Ще один житловий комплекс в Одесі на вулиці Прохорівській теж є частиною бізнес-імперії Одеського мера Труханова через іншу офшорну компанію – Hemes Group Limited.

Загалом журналісти нарахували понад двадцять підприємств, пов’язаних з одеським мером та його найближчим оточенням, але варто звернути увагу, що в усіх реєстраційних документах Геннадій Труханов зазначений не як громадянин України. Він має іншу реєстрацію – російську.