Деревина vs газ: коли нема альтернативи

Фото з сайту "Маєш право знати"

Фото з сайту "Маєш право знати"

«Ні корупції!» розбирався, чому деревна для опалення інколи може коштувати так само, як газ, чи й дорожче, і хто має від цього зиск.

У світлі значного подорожчання традиційних джерел енергії – газу і світла – ось уже два роки перехід на альтернативні види – деревину та відходи деревообробної галузі - у тренді.

Бо це, начебто, економічно вигідніше і значно ефективніше.

І Президент Порошенко своїм Указом Про Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010¬-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава»  наказував, мовляв, треба реформувати енергетичний сектор через ефективне використання енергоносіїв та впровадження енергозберігаючих заходів.

І прем’єр-міністр Яценюк урядовою Постановою КМУ від 10 вересня 2014 року «Про стимулювання заміщення природного газу під час виробництва теплової енергії для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів», зобов’язав органи місцевого самоврядування «сприяти реалізації інвестиційних проектів з виробництва теплової енергії з використанням будь-яких видів палива та енергії (за винятком природного газу), в тому числі з відновлюваних джерел енергії».

У деяких регіонах України таку реформу здійснили і побачили економію бюджетних коштів. Так, на Рахівщині вже побачили реальну економію на переході котелень на деревину, а на Тернопільщині вже зекономили на такому переході близько 30 % бюджетних коштів.

Місто Бровари, що на Київщині, ініціативу переходу на альтернативні види опалення підтримало.

Єдина біда в тому, що нині ця альтернатива місту – зовсім не альтерантива, а просто модний тренд.

Як відбувався перехід

Очільники міста Броварів – дуже законослухняні. Тільки-но перші керівники держави запропонували органам місцевого самоврядування шукати альтернативні джерела енергії, броварські власті їх одразу знайшли.

Довго не шукали, бо такий інвестор у місті вже був – компанія «Фелікс Енерджі». Компанія з’явилася у Броварах у 2013 році і побудувала свою першу котельню біля басейну «Купава», яким на той час «завідував»  масажист тодішнього прем’єра Миколи Азарова.

22 травня 2014 року Броварська міська рада своїм рішенням № 1231-45-06 затвердила Програму переведення у 2014-2017 роках котелень бюджетних установ м.Бровари на альтернативні види палива з відповідним планом заходів:

1 План заходів
«З’явився інвестор, компанія «Фелікс Енерджі», яка ще під час реконструкції басейну «Купава» прийшла до нас з пропозицією опалення басейну. Вони взяли в оренду нашу котельню на «Купаві» і побудували свою поряд. Нам на той час не вистачало потужностей (потужність наявних котелень «Фелікс Енерджі» – 20 МВт, а всіх інших броварських котелень разом – 150-160 МВт – авт.), а інвестор запропонував гарні умови, у тому числі обіцяв палити деревною щепою, тож ми погодилися. Почалася співпраця, яка виявилася вдалою, і коли «Фелікс Енерджі» запропонували розвиватися, ми погодилися. Компанія також узяла на себе інвестиційне навантаження: на розі Шевченка і Симоненка з’явився тенісний корт», - розповідав торік заступник Броварського міського голови Григорій Голубовський.

Цього року на запит «Ні корупції!» той самий заступник міського голови Г.Голубовський повідомив, що Броварська міська рада та її виконавчий комітет не надавали «згоду ТОВ «Фелікс Трейд» будувати котельні, відключати об’єкти від централізованого постачання тепла і переводити їх на теплопостачання від інвесторів» та не володіють документом «інвестиційна пропозиція ТОВ «Фелікс Трейд» на будівництво котельні біля ЖК «Купава».

Також зі слів Г.Голубовського випливає, що інших інвесторів, окрім ТОВ «Фелікс Трейд» у міста не було. «До Броварської міської ради та її виконавчого комітету не надходили пропозиції від компаній, готових інвестувати у будівництво котелень відповідно до Програми переведення у 2014-2017 роках котелень бюджетних установ м. Бровари на альтернативні види палива», - йдеться у відповіді Г.Голубовського.

2 відповідь Голубовського
За переговорною процедурою

Зрештою, саме у 2014 році почався зоряний час для дочірнього підприємстсва компанії «Фелікс Енерджі» ТОВ «Фелікс Трейд». За рік підприємство побудувало 7 своїх котелень, що працюють на твердому паливі (вугілля, торф, щепа).

При цьому ліцензію на виробництво теплової енергії для ТОВ «Фелікс Трейд» Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердила своєю постановою лише 24 вересня 2015 року.

А вже нині ТОВ «Фелікс Трейд», за інформацією Броварської міської ради, надає послуги на постачання теплової енергії майже до всіх об’єктів комунальної власності Броварів: чотирьох шкіл: № 2, № 9, № 5, № 7; дошкільних навчальних закладів: «Барвінок», «Ластівка», «Золотий ключик», «Червоні вітрила», «Лісова казка», а також фізкультурно-оздоровчого закладу «Плавальний басейн «Купава», Броварської центральної районної лікарні та філії «Дитяча лікарня» Броварської центральної районної лікарні.

При цьому всі тендери ТОВ «Фелікс Трейд» виграє за переговорною процедурою.

Скажімо, у лютому цього року Броварська центральна районна лікарня закупила постачання теплової енергії протягом 2016 року у ТОВ «Фелікс Трейд» для себе на суму 6 017 336.89 грн. і для свого гуртожитку на суму 227591.39 грн. У звіті про результати проведення переговорної процедури закупівлі № 4 від 16.02.2016 р. йдеться, що «переговорна процедура закупівлі застосована замовником у відповідності до п.2 ч.2 статті 39 Закону України «Про здійснення державних закупівель» № 1197-VIІ від 10.04.2014р. – відсутність конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи, згідно річного плану закупівель на 2015 рік. Товариство з обмеженою відповідальністю «Фелікс Трейд» є виробником та постачальником теплової енергії з альтернативних джерел енергії в м Бровари. Відповідно до постанови КМУ від 10 вересня 2014р №453 «Про стимулювання заміщення природного газу під час виробництва теплової енергії для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів», ТОВ «Фелікс Трейд» є єдиною теплоенергуючою та теплопостачальною організацією для Броварської ЦРЛ.
Не укладення договору на закупівлю послуг з постачання теплової енергії, враховуючи ліміт газу для Броварської ЦРЛ, призведе до негативних соціальних процесів та небажаних наслідків. Це поставить під загрозу здоров’я та життя хворих, стане причиною виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».

Тоді як у 2014 році ця сама установа, Броварська центральна районна лікарня, купувала ці самі послуги у Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області «Броваритепловодоенергія» за процедурою закупівлі в одного учасника, обгрунтовуючи це тим, що альтернативи немає: «Відповідно до існуючих схем постачання теплової енергії м. Бровари, забезпечення постачання теплової енергії здійснюється КП «Броваритепловодоенергія», яке відповідно до ст. 5 Закону України «Про природні монополії», займає монопольне (домінуюче) становище. Неукладення договору на закупівлю послуг з постачання теплової енергії та гарячої води призведе до негативних соціальних процесів та небажаних наслідків. Це поставить під загрозу здоров’я та життя хворих, стане причиною виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».

Таким чином, опалення Броварської центральної районної лікарні раніше залежало від одного монополіста, що працював на газу, а нині залежить від другого монополіста, який працює на деревині.

1За розрахунками Громадської ініціативи «Антикорупційни монітор», ознаки корупційної складової при укладанні угоди між Броварською ЦРЛ і ТОВ «Фелікс Трейд» - суттєві.

До слова, у Броварській ЦРЛ «Ні корупції!» не відповіли на запитання, яким чином нині використовується лікарняна котельня, від послуг якої відмовились, коли перейшли на обслуговування котельнею ТОВ «Фелікс Трейд». Так от, нині це приміщення просто здається в оренду, про що є відповідне оголошення на сайті Броварської районної ради.

Деревина vs газ

Якщо торік заступник міського голови Г.Голубовський розповідав, що місту економічно вигідна співпраця з ТОВ «Фелікс Трейд», то нині його слова можна поставити під сумнів.

Так, рішенням Броварської міськради від 14 жовтня 2014 року тариф на теплову енергію (виробництво, транспортування та постачання) для ТОВ «Фелікс Трейд» було встановлено на рівні 1 123,35 грн., з урахуванням ПДВ, за 1 Гкал.

Вже на початку 2015 року, тобто, через три неповні календарні місяці, Броварська міськрада переглянула своє рішення і новим документом встановила тариф на теплову енергію (виробництво, транспортування та постачання) для ТОВ «Фелікс Трейд» у розмірі 1 265,62 грн., з урахуванням ПДВ, за 1 Гкал.

І потім знову ж таки через три місяці, у березні 2015 року, на сайті Броварської міськради з’являється інформація, що ТОВ «Фелікс Трейд», «в зв’язку зі внесенням змін в структурі тарифу на теплову енергію, планує встановити тариф (виробництво, транспортування,постачання) в розмірі 1 676,88 грн. з ПДВ за 1 Гкал.»

При цьому на сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у розділі «Тарифи на теплову енергію для потреб бюджетних установ» вказано, що тариф для КП «Броваритепловодоенергія», монополіста, що працює на газу, становить 1170,79 без урахування ПДВ, за 1 Гкал.

Кому від цього зиск

Згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Фелікс Трейд» (ЄДРПОУ 39193754) зі статутним капіталом 200 000 грн. належить Володимиру Петровичу Гнатюку, мешканцю м.Корець, що на Рівненщині. Він і засновник, і власник, і керівник.

3 тов
Водночас за інформацією броварського видання «Маєш право знати», компанія «Фелікс Енерджи» та ТОВ «Фелікс Трейд» мають прямий зв’язок з учасниками бізнес-групи Сергія Курченка, який став одним з найбагатших людей України за час правління режиму Януковича.

Андрій Кошель

Андрій Кошель

Журналісти зазначають, що не зважаючи на те, що ТОВ «Фелікс Трейд» належить В. Гнатюку, переговори від імені фірми з броварською міською владою проводить інша особа – Андрій Петрович Кошель, який «неодноразово здійснював візит до Броварів та контактував з відповідальними чиновниками на предмет спорудження котельні (мова йде про спорудження першої котельні ТОВ «Фелікс Трейд» біля басейну «Купава» - авт.)».

Андрій Кошель – один з головних бізнес партнерів Сергія Курченка. Зокрема, Кошель був одним з головних наповнювачів статутного капіталу «ВЕТЕК»: ним було внесено суму в розмірі 100 млн. грн.

Крім цього, Кошель пов’язаний із ще одним партнером Курченка – Анатолієм Мигалем: обидва працювали на керівних посадах в компанії «Експогаз», що входила до UBC Group, де працював і Курченко.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»