Влада має припинити переслідування Центру протидії корупції – Transparency International

RUKАвторитетна міжнародна антикорупційна організація Transparency International звернулася із закликом до Генеральної прокуратури України і президента Петра Порошенка припинити тиск на членів громадської організації “Центр протидії корупції” (ЦПК).

Цивілізованість та відкритість органів влади багато в чому вимірюється тим, як вони реагують на критику з боку громадськості. У тоталітарних державах незалежні організації одразу оголошуються “іноземними агентами”, а їх керівництво та активісти піддаються репресіям. Тоді як у країнах розвиненої демократії аргументована критика з боку громадськості стає для органів влади приводом для вдосконалення, початком конструктивного діалогу щодо гострих питань розвитку держави і суспільства”, – йдеться у заяві, оприлюдненій на сайті “Transparency International Україна”.

Представництво неурядової організації, яка ставить за мету боротьбу з корупцією, вважає, що дії Генеральної прокуратури України спрямовані на дискредитацію діяльності “Центру протидії корупції” та голови правління ЦПК Віталія Шабуніна. Зокрема, поширені в ЗМІ замовні матеріали про нього “фактично і є свідченням незрілості української влади в діалозі з громадськими контролерами”.

Transparency International оцінює це як тиск та залякування однієї з найефективніших громадських організацій у сфері боротьби з корупцією, яка ніколи не боялася висвітлювати реальний стан у прокуратурі, зокрема, говорити про вихолощення реформи цієї структури та фактичний провал її роботи щодо повернення активів представників режиму Януковича, нажитих корупційним шляхом, йдеться у заяві.

Зовсім недавно наша організація та її виконавчий директор Олексій Хмара стали об’єктом подібної атаки у відповідь на досить жорстку позицію щодо спроб сфальшувати та тим самим вихолостити процедуру створення конкурсної комісії по обранню членів Національного агентства з питань запобігання корупції. Тоді спільними зусиллями всього антикорупційного сектору громадськості вдалося не допустити фальсифікацій та таки запустити нормальний процес формування НАЗК”, – наголошує Transparency International.

Організація закликала ГПУ та президента України як того, хто несе політичну відповідальність за її діяльність через право подавати кандидатуру на посаду генпрокурора, зробити все від них залежне, щоб припинити тиск на громадські організації загалом та "Центр протидії корупції" зокрема.

Правоохоронним органам та керівництву держави доцільно сконцентруватися на проведенні реальних реформ у секторі та на безумовному притягненні до відповідальності корупціонерів з оточення Віктора Януковича, а не на цькуванні громадських контролерів. “Transparency International Україна” та “Центр протидії корупції” готові до відкритого партнерства в питанні ефективного розслідування корупційних злочинів Віктора Януковича та його оточення і закликають владу України скористатись таким партнерством, а не скочуватись до стандартів поведінки зразково тоталітарних держав”, – говориться у заяві.

Transparency International Україна

Довідка "Ні корупції!"

Як ми повідомляли, Печерський суд Києва надав слідчим Генпрокуратури доступ із правом вилучення речей і документів "Центру протидії корупції", а також документів, які становлять банківську таємницю.

Відповідні ухвали, видані судом в один день – 22 березня 2016 року, з’явилася в Єдиному реєстрі судових рішень.

Таким чином, слідчі ГПУ матимуть доступ до речей і документів Центру протидії корупції, копій договорів про відкриття та обслуговування банківських рахунків, довіреностей, карток із зразками підпису посадових осіб організації, печаток, договорів на встановлення системи “Клієнт-Банк”, виписок з номерами телефонів, ІР-адрес, з яких проходило з’єднання системи “Клієнт-Банк” та датами проведення вказаних з’єднань.

Також слідчі можуть отримати інформацію про рух грошей на рахунках ЦПК, бухгалтерських документів, документів підрядників громадської організації, виписок, та ін. з початку 2014 року.

До суду із відповідними клопотаннями звернувся старший слідчий в особливо важливих справах відділу з розслідування кримінальних проваджень у сфері власності Генпрокуратури Машика.

В рамках досудового розслідування слідчі ГПУ шукають гроші уряду США, які виділялися на реформу кримінальної юстиції і, на думку ГПУ, мали б надходити безпосередньо на рахунки правоохоронного органу.

"Центр протидії корупції" назвав таке кримінальне провадження приводом втрутитися та заблокувати роботу громадської організації, заарештувати її рахунки та почати кримінальне переслідування її співробітників, які публічно критикують роботу керівництва Генпрокуратури України.