Фальшиві прапори Молдови: азербайджано-нідерландський слід

Історія порту Джурджулешти, «інкубатора» корабельного бізнесу під прапором Молдови, починається із надзвичайно проблемного бізнесу, в який були втягнуті комуністичні діячі на чолі з екс-президентом Володимиром Вороніним, азербайджанські бізнесмени та фірми, швейцарські кредитні компанії, зареєстровані в Нідерландах, а також один екс-співробітник Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, який згодом став одним із керівників цього порту. Одним із ключових гравців, про якого буде йти мова нижче, є бізнесмен Томас Моссер.

Історія румунського порту Джурджулешти  починається у 1993 році, коли екс-прем’єр-міністр Молдови Андрій Сангелі висловив намір побудувати порт на місці, де ріка Прут впадає у Дунай.

Проект включав танкерний причал, тому уряд Кишинева невідкладно уклав кредитний договір на 25,5 млн доларів США, щоби втілити цей амбітний задум. Незважаючи на свою обіцянку побудувати порт, через 10 років уряд заледве виконав 30% цього проекту. Отже, довелось шукати запасне рішення. «Порятунок» прийшов у 2014 році, коли комуністи, які були при владі, уклали договір з трьома азербайджанськими компаніями: Azpetrol, Azertrans та Azpetrol Refinery – дочірніми підприємствами однієї гігантської компанії в Баку. Угода передбачала передачу порту в оренду на 99 років в обмін на 250 млн доларів інвестицій в портову інфраструктуру та будівництво нафтового терміналу. Окрім того Азербайджан брався виплатити борги Молдови перед ЄБРР.

У порт заходить новоспечений бізнесмен

Мозер

Томас Моссер. Фото: vipmagazin.md

Невдовзі у гру вступають Томас Моссер та нідерландська компанія Easeur Holding BV, головний офіс якої розміщений в Амстердамі.

За інформацією Американо-азербайджанської Торгової Палати, до свого навчання в університеті та під час нього Томас Мосер працював у банківській системі, а також у багатьох аудиторських та консалтингових компаніях.

В 1994 році 24-річний Моссер розпочав свою кар’єру у German Bank for Development. А вже через 2 роки він стає співробітником Європейського Банку Реконструкції та Розвитку. Томас опинився в команді, яка працювала над проектами, що стосувались нафти, газу та видобутку корисних копалин у Росії, Центральній Азії та на Кавказі. В 1999 році Моссер вже працює у офісі президента ЄБРР, німця Хьорста Кохлера, який згодом очолив Міжнародний валютний фонд упродовж 2000-2004 років. В 2001 році Томаса Моссера призначають головою місії ЄБРР в Азербайджані. Невдовзі, у 2003 році, він стає першим віце-президентом Департаменту з питань розвитку та фінансів в азербайджанській компанії Azpetrol.

В 2005 році, після арешту Рафіка Алієва, голови Azpetrol у Баку,  Моссер стає на чолі Azpetrol, Azertrans та Azpetrol Refinery, перейменувавши ці компанії на Bemol Retail, Danube Logistics та Bemol Refinery.

Під час прес-конференції у Катарі, розповідаючи про будівництво терміналу для нафтових суден, Моссер також зазначив: «Ми готові вийти на ринки придунайських країн». Іншими словами, це підтвердило наявність економічних інтересів Росії у придунайських країнах. Моссер був добре обізнаний про особливості бізнесу у порту Джурджулешти, оскільки сам вів переговори стосовно умов погашення боргу Молдови перед ЄБРР в 2001-2003 рр.

Заплутані фінансові схеми.

У 2011 році, опинившись у великих боргах та після багатьох невдалих спроб виплатити прострочений кредит, Easeur Holding BV домовились зі своїм головним кредитором Credit Suisse та зі своїм вторинним кредитором New Ventures Capital NV (компанія, якою володіє Рафік Алієв) про погашення боргу Easeur перед Credit Suisse. Про це йдеться у прес-релізі від Danube Logistics у Кишиневі. Томас Моссер у партнерстві з Credit Suisse утворюють Danube Logistics Holding BV, яка викупила 80% EASEUR Holding BV, а також взяла на себе боргові зобов’язання перед EASEUR Holding BV і Bemol Retail SRL та прострочений кредит від Credit Suisse у розмірі 28,6 млн доларів США. Враховуючи усі боргові зобов’язання, загальна сума борг склала 36,1 млн доларів США.

Практично Danube Logistics є єдиним оператором у порту Джурджулешти. Держава володіє лише 10% землі порту, який був зданий в оренду в 2004 році на 99 років. Нещодавно в інтернеті були опубліковані документи про політичну боротьбу між колишніми колегами-комуністами, які доводять, що держава звільняла Bemol від податків на період від 2004 до 2014 року.

Мозер 2

Міжнародний порт Джурджулешти

Порт Джурджулешти, Капітанські угіддя

Відомо, що Молдова як держава, яка має вихід до моря протяжністю близько 400 м, досягнула великої продуктивності у морській галузі. В 2012 році молдавський флот нараховував 700 суден. Але того ж року Кишинев викреслив частину кораблів зі свого списку. Під молдавськими прапорами ходили іранські судна, які потрапили під дію західних економічних санкцій проти Тегерану.

Після цього уряд Молдови змінив процедуру реєстрації суден: за новими правилами, перед реєстрацією кожен корабель мав отримати спеціальний дозвіл від Міністерства закордонних справ та євроінтеграції (MFAЕI).

До 2012 року іноземних перевізників та власників приваблювали прості умови молдавської реєстрації, зокрема за рахунок швидкої процедури продовження або скасування реєстрації та видачі документів. Керівництво порту Джурджулешти оформлювало необхідні папери всього один день. Також власників суден спокушала відсутність у молдавському законодавстві обмежень за віком суден. Через це під прапором Молдови ходять кораблі, яким вже може бути понад 50 років.

Після того, як для реєстрації суден почали вимагати підтвердження від MFAEI, строк оформлення документів виріс до п’яти днів. А екс-керівництво порту Джурджулешти виключили з процедури реєстрації суден. За словами Петру Кодрену, колишнього капітана порту, це призвело до скорочення надходжень до державного бюджету.

«У 2012 році ми отримали близько 16 мільйонів [лей] в рік [близько 1,3 млн доларів США]. Зараз ми перебуваємо у процесі зниження прибутків. У нас буде близько 11 - 12 мільйонів [лей] [близько 900,000 доларів США] в кінці року. Таким чином, у порівнянні з 2012 роком, ми зареєстрували зниження приблизно на 20%» – заявив Кодрену у 2014 році на телебаченні. Тоді ж капітан попросив скасувати ці нові правила, назвавши їх збитковими для держави.

Сам факт того, що Молдова отримала настільки великий флот, хоч і на шкоду своїй репутації, відіграв для колишнього капітана важливу роль:

«У нас було більше суден, ми досягли цифри 700 в 2012 році! Однак зараз, через цю модифікацію, наш сервіс знаходить в несприятливому становищі, адже процедура триває до 5 днів! Ось причина, через яку стільки суден покинули порт. Ми наполягаємо на тому, щоб повернутись до попередньої процедури –  без затвердження реєстрації Міністерством закордонних справ!» –  самовпевнено заявив Кодрену в тому ж інтерв’ю.

Додаткова перевірка перед реєстрацією кораблів була невигідна для Кодрену, який був єдиним, хто відстоював за стару процедуру реєстрації до 2012 року.

Мозер 3

З підтвердженням від MFAEI чи без нього, згідно з законодавством, реєстрація судна під молдавським прапором не простіша порівняно з іншими країнами. Відповідно до законів, що регулюють цю процедуру, перевізники, які хочуть зареєструватись в Державному реєстрі суден Республіки Молдова, зобов’язані подати керівництву порту Джурджулешти пакет документів, які підтверджують морехідний стан судна, згоду дотримання міжнародної конвенції про морський транспорт, право власності на судно і документальні обмеження щодо судна/вантажів/власників. Керівництво Порту Джурджулешти перевіряє пакет документів та направляє їх для затвердження у MFAEI.

Кодряну

Пітер Кодряну, колишній капітан порту Джурджулешти, Веранда гість шоу. Photo Capture: Jurnal TV

Додатково власники суден зобов’язані підписати заяву про те, що вони знають про Декрет № 255 від 16 червня 2014 року Міністерства інфраструктури України, що порти Керч, Севастополь, Феодосія і Ялта, починаючи з 16 червня 2014 року вважаються закритими. Недотримання цього рішення вважається порушенням міжнародних законів та суверенітету України і карається відповідно до Кримінального кодексу України.

МЗС намагається вирішити проблему

Прес-служба Міністерства закордонних справ і євроінтеграції Республіки Молдова (FAЕIM) спочатку заперечувала, що у них є якесь відношення до процесу реєстрації суден під молдавськими прапорами. В офіційній відповіді на наш запит ми отримати перелік суден, зареєстрованих у Молдові. Відповідальний за зв'язок з громадськістю Міністерства заявив: «Ми повідомляємо Вам, що відповідальність за реєстрацію під молдавським прапором іноземних судів, в тому числі систематизація запитів, належить Міністерству транспорту і керівництву порту Джурджулешти. Тому ми Вас просимо адресувати запити до цих інституцій».

Наполегливість та наведення переконливих аргументів щодо того, що законодавство трактує необхідність отримання кожним власником судна  офіційного схвалення FAEIM, прес-служба надіслала інформацію про кількість дозволів і відмов протягом останніх двох років.

"Після внесення змін до Постанови Уряду №. 855, щодо затвердження реєстраційних правил суден у Республіці Молдова (відповідно до GD № 968, від 21.12.2012), FAEIM уповноважений затверджувати реєстраційні запити комерційних морських суден під прапором Республіки Молдова. Таким чином, в 2015 році, ми проаналізували 49 запитів. Нами було схвалено 38 запитів, і відмовлено в 11 запитах. У 2016 році отримано п'ять запитів. Двоє з них було схвалено, а три - відхилено".

Між Панамою та Ліберією

Після отримання схвалення від MFAEI, керівництво порту Джурджулешти ініціює процес реєстрації.  Транспортери оплачують реєстраційний внесок та щорічне підтвердження для нього в державному реєстрі суден Молдови (99% з них не є її резидентами).

"Для такого роду послуг приймаються фінансові ресурси з-за кордону", зазначив фінансову важливість даної послуги для Молдови Ігор Захарія, відповідальний за послуги водного транспорту в Міністерстві транспорту і дорожньої інфраструктури Республіки Молдова. Чиновник також повідомив, що реєстрація суден - нормальна практика, яка застосовується по всьому світу, а також, що найбільша кількість флоту зареєстрована в країнах, які практикують процедуру як в Молдові.

"Найбільші світові флоти, де власники суден не є резидентами держав, є у Панами, Ліберії, Гонконгу, та у країн Європейського Союзу,таких як Мальта та Кіпр",- зазначив Захарія.

Реєстрація судна дешевша, ніж реєстрація автомобіля.

Незважаючи на те, що органи влади, відповідальні за водний транспорт, підкреслюють фінансове значення реєстрації іноземних суден для Молдови, власник судна з вантажопідйомністю у 2800 тонн, може придбати право плавати під молдавським прапором за суму близьку до €850. Ця ситуація є абсурдною, бо, наприклад, громадянин Молдови, який хоче купити закордоном автомобіль 2006-го року випуску, з об'ємом двигуна 1,9 л, повинен заплатити за мито і реєстрацію автомобіля близько €2300. Тобто, реєстрація судна в Молдові дешевша, ніж реєстрація автомобіля.

Реєстрація суден в Молдові є прибутковим бізнесом для десятків компаній-посередників, які представляють молдавських перевізників, частина з яких є також власниками суден. Їхні контракти можна легко знайти в Інтернеті. Представник компанії, яка надає послуги з реєстрації суден у Державному реєстрі суден Республіки Молдова, адвокат Аурел Фуртуна, зв'язавшись з нами, повідомив, що порівняно із сусідами, ціни у Молдові є найнижчими: вартість постійної реєстрації судна, наприклад, нафтової цистерни, включно з ліцензією на радіостанцію, коштує в середньому 2000 доларів США. Очевидно, що загальна сума реєстрації залежить від розміру судна та кількості частот для радіостанції, а також інших факторів.

Але є момент, який викликає сумніви стосовно прозорості відбору посередників: фактично управління успадкувало список посередників та представників від своїх попередників, а саме: GIP MANAGEMENT SRL; GEOSHIP COMPANY SRL; VLANTA INTER SRL; DAGNA SRL; ACOMAR TRANS SRL; Cabinetul AVOCATULUI Віорел Furtuna; Furtuna і ASSOCIATES; CULIS NICOLAE.Список попередників

Один з наших репортерів зв'язався з кількома проміжними компаніями з цього списку, представляючись працівником компанії „Volga Shipping Gemstone” з Ростова-на-Дону. Він звернувся з проханням допомогти перевести судно 1967-го року з-під російського прапора під молдавський, щоб згодом здати цей корабель на металобрухт.

Представники компаній DRAGNA, GIP MANAGEMENT, VLANTA-INTER погодились посприяти процесу перереєстрації судна у Молдові. Крім того, вони пояснили, як пройти процедуру перевірки документів в керівництві порту Джурджулешти. Жоден зі співробітників трьох компаній не запитав про історію судна, чи є воно предметом міжнародних санкцій, чи судно знаходиться в належному технічному стані для здійснення транспортних перевезень і т. д.

У липні 2015 року капітаном порту Джурджулешти був призначений Віктор Андрушка. Органи, відповідальні за військово-морський транспорт, уникають відповіді, що сталось з його попередником Петром Кодрену і чому його раптом замінили на Андрушка. Джерело з порту Джурджулешти повідомило, що Петро Кодрену втік до міста Бреїлі у Румунії. Враховуючи заміну і загадкове зникнення Кодрену, яке не афішується, видається дивним, що на його ім’я не було відкрито жодного кримінального провадження у Антикорупційному Національному центрі (АНК).

Причал

Незаконно побудований причал. Фото: Олександр Curchin

Контрабанда гравію між бізнесом та державою

Так чи інакше, капітан Кодрену допустив чимало порушень. Петро Кодрену керував портом Джурджулешти з 2009 року до липня 2015 року. На цю посаду його призначили за комуністичного режиму, який очолював Володимир Воронін. Починаючи з 2009 і до 2012 року ця державна установа не мала права займатись вантажними перевезеннями. В той самий період компанія ICS "Danube Logistics" SRL  (єдиний оператор товарів в порту Джурджулешти) неодноразово висловлювала неофіційні скарги до делегації Європейської комісії в Кишиневі щодо ситуації навколо порту.

Пасажирський термінал, розташований поблизу, мав репутацію каналу контрабанди, а це ускладнювало залучення іноземних інвесторів до вільної зони порту. Крім того, адміністрація Danube Logistics вказувала на те, що через пасажирський термінал постійно вивозили гравій. Адміністрація порту навіть дозволила будівництво ще одного імпровізованого причалу біля кордону. Треба підкреслити, що цей термінал не був призначений для подібних дій, а видобуток гравію наніс серйозну шкоду річці Прут та басейну Дунаю.

Перевезенням гравію та зерна через пасажирський порт займалась компанія „Acomar-trans” SRL, засновником і менеджером якого є Юрій Арнаут. Цю компанію, як видається, контролює й Петро Кодрену. Гравій вони придбали у підприємства "Hidromineral" з Тульчі, Румунія. Ми зв'язалися з представниками компанії "Hidromineral", які заперечували, що вони коли-небудь продавали гравій будь-якій компанії з Молдови протягом останніх трьох років. Однак вони не володіють інформацією, яка стосується попередніх років. На даний момент ця компанія є неплатоспроможною.

Крім цього, нещодавно через пасажирський порт провозили живих тварин та металобрухт.

Незаконний причал замість "Дозвілля та відпочинку"

Ще одним порушенням закону, допущеним владою, став дозвіл на оренду території площею 18,5 га, яка розташована поблизу порту. Цей дозвіл видало Державне агентство лісів „Moldsilva” для „Vas International Plus” Ltd. На цій прикордонній території (яку заборонено передавати в оренду) побудували (із порушенням плану розробки та реконструкції району) імпровізовану набережну, яка стала місцем для розвантаження гравію (що заборонено міжнародними правилами). Незважаючи на попередження Генеральної прокуратури і Державної екологічної інспекції, датоване травнем 2011 року, компанія продовжує працювати з гравієм.

Це може призвести до введення санкцій проти порту Джурджулешти з боку міжнародних організацій.

Незаконно побудований причал. Фото: Олександр Curchin

Незаконно побудований причал. Фото: Олександр Curchin

У договорі оренди на землю, де в листопаді 2010 року незаконно збудували причал, відповідно до документів, виданих „Moldsilva” (див факсиміле), йдеться наступне: „Vas International Plus” SRL просив площу 18,5 га, щоб у прикордонній зоні побудувати (увага!) місце для відпочинку і розваг.

Протягом наступних трьох років інспектори „Moldsilva” не турбували власників „Vas International Plus”. У 2013 році державна установа, яка управляє молдавськими лісами, подала в суд на приватну компанію, відзначивши, що запланована площа дозвілля і відпочинку так і не з’явилась, як і все решта – з’явився лише причал для гравію.

Суд, який виграла „Moldsilva”, не завершився демонтажем незаконної забудови (як мав би). У червні 2015 року державне агентство, проявивши надзвичайну доброту до тих, хто п'ять років порушував закон і підписані угоди, погоджує спільний проект з „Vas International Plus”. Тепер компанія все таки береться збудувати відпочинковий комплекс, як обіцяла ще п’ять років тому. Але у новому контракті з’явився вже існуючий причал для гравію. Хоча й існує положення про регулювання оренди лісового господарства, затверджене Постановою Уряду №. 187 від 20.02.2008, передбачає, що орендар може будувати на орендованих землях тільки споруди, призначені для відпочинку і дозвілля туристів.

Всі ці порушення закону відбувались за каденції  Серджіу Паліховіча, міністра навколишнього середовища. Відразу після звільнення попередньої урядової команди, новий міністр Валеріу Мунтяну проаналізував беззаконня і став вимагати пояснень від „Moldsilva”. У відповідь на це державний орган і приватна компанія повернулися з новим проектом, який координовала „Moldsilva”, який не включав в себе жодної будівлі для рекреації та дозвілля, натомість пропонував легалізувати причал п’ятирічної давності, де тривало незаконне транспортування гравію.

Міністерство навколишнього середовища відмовилось надавати будь-які дозволи на будівництво і пообіцяло знести нелегальний причал. За словами прес-секретаря Олександра Бостана, міністерство вже повідомило Генеральну прокуратуру і Національний антикорупційний центр для виявлення осіб, які вчинили ці незаконні дії.

Капітанська донька

Ще одна компанія, яка транспортувала гравій з Румунії, через той самий незаконний причал, була “Bantcarad” SRL.

Її засновницею є Кароліна Кодрену - донька колишнього капітана порту Петра Кодрену. Згідно веб-сайту для відкритих тендерів  (www.tender.gov.md), ця компанія виконує широкий спектр робіт, відремонтувавши дороги, медичні установи, дитячі садки, школи та університети в Кишиневі та інших районах Молдови в період з 2011 по 2015 роки. Крім того, джерела з порту Джурджулешти повідомили нам, що Петру Кодрену належать судна для перевезення гравію, а один із його кораблів - штовхач "Аккерман", заарештований за борги в Бреїлі, Румунія. За словами представників порту в Бреїлі, буксир-штовхач "Аккерман" перебуває в Бреїла на ремонті та не є під арештом. Як повідомила адміністрація порту, це судно зареєстровано в Конго.

Сімейний бізнес

Молдова 1

Алекса Молдованс. Веранда гість шоу. Фотоцентр: Jurnal TV

Алекса Молдаванс

У період 2011-2015 років заступником капітана порту Джурджулешти був двоюрідний брат Петра Кодрену, громадянин Латвії  - Александрес Молдованс, який зараз перебуває в Ризі. Саме він був посередником у справі реєстрації в Молдові іранських суден, до яких згодом були застосовані міжнародні санкції. До реєстрації іноземних суден з серйозними порушеннями також був залучений адвокат керівництва порту Джурджулешти - Дойна Колак.

Представники транспортної прокуратури відмовилися надати відповідь на запит: чи були порушені кримінальні справи проти Петра Кодрену, Александреса Молдаванса і Дойни Колак, посилаючись на те, що доступ до матеріалів кримінальної справи мають лише правоохоронні органи, сторони та інші учасники процесу в рамках меж і "вичерпних термінів, передбачених Кримінально-процесуальним кодексом".

"Разом з цим ми повідомляємо Вам, що 13 листопада 2015 року та 16 листопада 2015 року, прокуратура відкрила кримінальні справи №  2015600040 і № 2015600041, на підставі розумних підозр щодо навмисного використання посадового становища керівництва державної установи порту Джурджулешти", згадується в записці за підписом тимчасового прокурора транспортної прокуратури, Штефана Саптефрата.

Bantcarad під розслідуванням за підробку документів

Для того щоб отримати більш детальну інформацію у кримінальних справах проти колишньої адміністрації порту Джурджулешти, ми поцікавилися думкою Антикорупційної прокуратури, яка повідомила нам, що "кримінальне розслідування щодо керівництва проводиться Національним центром антикорупції, яке відкрило кримінальну справу № 2015970456, розпочату 09.09.2015, на підставі обґрунтованої підозри, що керівництвом було скоєно правопорушення по ст. 335 пар. 11 Кримінального кодексу, а точніше підробка бухгалтерських документів, щодо ведення SRL "Bantcard".

"При цьому, кримінальний слідчий орган проводить кримінальне розслідування у справі № 2015600040, розпочатої 13.11.2015, відповідно до ст. 327 пар. 2с  Кримінального кодексу [Стаття 327. Зловживання владою або зловживання службовим становищем: с) викликає серйозні наслідки, карається штрафом в розмірі від 1000 до 2000 умовних одиниць або позбавленням волі на строк від 2 до 6 років, в обох випадках з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від 5 до 10 років.] щодо адміністрації установи порту Джурджулешти.

Проте, "зараз Петро Кодрену і Александрес Молдаванс не мають статусу підозрюваних або обвинувачених", наголошується в офіційній відповіді  антикорупційного прокурора Адріана Попенко.

Прокурори розслідують "можливий конфлікт інтересів"

Джерела з транспортної прокуратури повідомили нам, що неофіційно Петро Кодрену займався справами, про які не знала Дойна Колак, і навпаки – її дії лишались невідомими для її боса.

"Транспортна прокуратура була проінформована про те, що керівництво порушувало закон, а судна були незаконно зареєстровані за підробленими документами. Після попередніх досліджень було встановлено, що існує склад злочину. Але той факт, що розслідування кримінальної справи почалося, не означає, що людина винна ", заявило джерело на умовах анонімності.

"Морське право є дуже складним. В Молдові немає фахівців в цій галузі. Тільки тепер ця проблема виникла і ця ситуація вказала на порушення законодавства керівництві порту Джурджулешти. У цій справі є конфлікт інтересів. Крім того, наявний склад злочину. Було порушено кримінальну справу і справу щодо контрабанди гравію. Не відомо, чи Кодрену мав власну компанію, яка займається реєстрацією судів. Можливо, існує компанія-посередник, звідки Кодрену отримував певні суми грошей ", повідомило наше джерело.

Молдованс заперечує звинувачення

Колишній заступник капітана порту Джурджулешти Александрес Молдованс відкидає звинувачення у причетності до випадків реєстрації іноземних суден під прапорами Молдови, які б порушували законодавство. Крім того, Молдованс зазначив, що фактично адміністрація порту Джурджулешти не має у своєму складі фахівців у цій сфері – за його словами, вони виконують тільки те, що їм кажуть. Александрес Молдованс підтвердив, що він двоюрідний брат Петра Кодрену – але на всі інші питання, пов'язані з реєстрацією суден в Молдові, він відповідати відмовився.

Колишній капітан порту Джурджулешти Петро Кодрену і колишній адвокат керівництва Дойна Колак не відповідали на наші дзвінки. Згідно з інформацією, отримано від джерел в керівництві і Міністерстві транспорту, Петро Кодрену може бути в Бреїлі, а Дойна Колак втекла до США.

Карта порту

Чорний список і "примарні кораблі" Молдови

Публічний імідж Молдови серйозно постраждав через корупційні скандали довкола кораблів, які ходили під молдавськими прапорами. У своїй останній доповіді, у липні 2015 року, на Меморандумі про взаєморозуміння щодо державного контролю над портами в Парижі (Paris MOU) звернули увагу, що більшість проблемних суден в світі зареєстровано в Танзанії, Молдові, Того, на Островах Кука і в Домініканській Республіці. Таким чином, Молдова опинилась на другому місці в міжнародному чорному списку.

Темних історій про кораблі, які ходять під молдавським прапором і беруть участь в незаконній діяльності - безліч. Останньою стала знахідка французьких властей: 2,4 т кокаїну виявили на борту судна CARIB PALM, яке йшло під молдавським прапором із порту Мамонал, Колумбія, в напрямку Гданська, Польща.

На чорному ринку цей вантаж наркотиків оцінюють приблизно у 50 мільйонів євро. За словами vesseltracker.com, судно утримується компанією CARIB COASTAL SHIPPING, АДРЕСА 41 Бк, Бек’я, Сент-Вінсент і Гренадіни. Офіційний маршрут вказує на те, що в період 2013-2015 років корабель ходив в районі Мексиканської затоки, а також у акваторії Латинської та Південної Америки. Корабель був тимчасово незареєстрований: його власники надали необхідні документи до Державного реєстру суден Республіки Молдова 5 жовтня, всього за місяць до того, як корабель був заарештований французькою поліцією.

Ще одна скандальна історія трапилась з кораблем Blue Sky M, який був пришвартований в італійському порту Галліполі до кінця 2014 року, після того, як він дрейфував до Середземного моря без палива. На його борту було близько 800 іммігрантів, більшість з них сирійці, які хотіли дістатись до Європи. Власником корабля був ліванець, який купив корабель в Констанці, Румунія.

Молдавська влада намагалася потім реабілітуватися, вдаючи, що такого роду інциденти не пов'язані з країною реєстру, а військово-морські оператори не брали до уваги той факт, що хоча Молдова не несе відповідальності за кораблі під своїм прапором, імідж країни серйозно страждає від таких інцидентів.

Крим – звичайне місце призначення

Blue Sky M

Blue Sky M

Від часу анексії Криму Росією і введення санкцій проти Москви з боку західних країн, доступ кораблів до цього регіону зменшився. Отже, Київ повинен був якимось чином реагувати на кораблі країн-партнерів, які направлялись до кримських портів. У квітні 2015 року "Аліот", корабель під молдавським прапором, затримали в Україні за порушення українських морських законів. Його капітана заарештували за незаконне перебування в порту Кримського півострова.

Український портал Black Sea News пише, що судна під молдавським прапором продовжують швартуватись в портах Криму. 8 червня 2015 до Ялти прибув вантаж, який належав російській фірм Patra-Rostov. Портом походження був вказаний Джурджулешти. Те саме стосується кораблів KONAK і HUSSEYIN AKL, які кілька разів прибували до портів Керчі і Севастополя.

У 2012 році Молдова вже один раз була на межі міжнародного дипломатичного скандалу, коли 12 іранських кораблів під молдавським прапором намагались обійти міжнародні санкції, які Захід ввів проти Тегерану. Тоді лист від уряду США, адресований президенту Ніколає Тімофті, де просилось надати роз'яснення щодо цієї справи, викликав зміни у  законодавстві. Але їх все ще було дуже легко порушити.

Тартусі – власник судна, який втік від терористів під молдавським прапором

Молдова стала "морським раєм" для одного з найбільш неоднозначних судновласників, що працюють в Румунії. Це Мустафа Тартусі, сирійський судновласник, який зареєстрував чимало кораблів під молдавським прапором протягом останніх років. І якого в жовтні 2014 року на 7 років посадили до румунської в’язниці за допомогу терористу Омар Хайсаму втекти з Румунії. У 2005 році Омар Хайсам спланував і організував викрадення трьох румунських журналістів в Іраку.

Корабель 2

Іман T

Історія про втечу Хайсема з Румунії гідна бойовика. Його заарештували, щоб потім звільнили для проведення операції у зв’язку з раком товстої кишки. 28 червня 2006 року Омар Хайсем тікає з порту Констанци на борту судна Iman T. За даними сайту для глобального моніторингу судів, vesselfinder.com, станом на 20 червня 2015 року судно зареєстроване під молдавським прапором.

Але в 2006 році, коли на ньому тікав Хайсем, судно Iman T ходило під прапором Північної Кореї. Сирійський судновласник купив корабель в 2000 році з допомогою своєї компанії Tartousi Shipping SRL, зі штаб-квартирою в Констанці. Згодом судно було передано на деякий час іноземним власникам. Починаючи з літа 2015 року, коли корабель був доступний востаннє потрапляв у поле зору глобального моніторингу руху суден, статус судна був невизначеним. Сайт marinetraffic.com повідомляє, що воно або "вийшло з ужитку", або "зникло".

Після багатьох років пошуків Омар Хайсем і Мустафа Тартусі були остаточно засуджені в 2014 році. Пізніше Хайсем, якого звинувачували в створенні терористичної групи у Сирії, знову втік. Румунські прокурори написали у заяві, що Хайсем звернувся до Тартусі за допомогою, тому що Тартусі славився як організатор втеч через порт Констанца. За планом, який придумав Омар Хайсем, Тартусі повинен був виконати наступні дії: спланувати і забезпечити маршрут, за яким Омар мав потрапити до порту Констанца; переконатись, що Омара не впізнають і не зупинить керівництво порту, а також прикордонна служба; таємно провести Омара на борт корабля Iman T, так, щоб його не побачив екіпаж; особисто забезпечити перевезення, як в румунських портах, так і транзитні перевезення до кінцевого пункту призначення. Принаймні, таку схему озвучили румунські прокурори.

Рейс до Сирії через ЄгипетIMAn T vessel

Близько 2-ї години дня Мустафа Тартусі забирає Омара Хайсема, і вони разом йдуть на корабель Iman T. Тартусі проводить Омара на борт. Це було можливо лише з допомогою шкіпера, Юсефа Тартусі, двоюрідного брата Мустафи. Він тримає присутність Омара Хайсема на борту в секреті. Коли корабель прибув до порту в Олександрії, в Єгипті, Омара Хайсема зустріли надійні люди Тартусі, що дозволило оминути прикордонників. 26 липня 2006 корабель Iman T зайшов у порт Тартус, у Сирії. Там, за словами прокурорів, Омар Хайсем і Юсеф Тартусі зійшли на берег, а на борт піднявся інший шкіпер.

Після декількох років пошуків, владі Румунії вдалося повернути Омара Хайсема до країни. 19 липня 2013 року Омар Хайсем був засуджений в чотирьох справах заочно до 20 років позбавлення волі за викрадення журналістів в Іраку, 16 років позбавлення волі в справі "Volvo Truck", 3 років у справі "Foresta Nehoiu" і ще 2 років - за незаконний перетин кордону.

Мустафа Тартус, власник зареєстрованого під молдавським прапором судна, був засуджений до 7 років позбавлення волі за допомогу у втечі Хайсему.

Керівництво порту Джурджулешти, на чолі з капітаном Петром Кодрену, просто зареєструвало корабель Iman T, не перевіривши власника та історію корабля.

Судна під прапорами Молдавії досі плавають

Окрім корабля Iman Е, Мустафа Тартусі має в Молдові ще, щонайменше, три кораблі: IMA, Scorpion 1 і ASMAR.

ІМА

ІМА

Корабель IMA належить фірмі Тартусі TARTOUSI SHIPPING LTD, зі штаб-квартирою за адресою вул. Траян , Бл. K3, SC. C, ET.1, квартира 78, № 64, Констанца, район Констанца, Румунія.

Фактичний оператор судна MEDITERRANEAN LINE INC., має штаб-квартиру в Нью-Йорку, США.

Згідно з документами, отриманими в даному розслідуванні, судно кілька разів перейменовували і передавали різним власникам, реєстрували в інших "морські раях", таких як Беліз, Антигуа і Барбуда, а також у Росії та Німеччині.

Зараз він перевозить зерно за маршрутом Джурджулешти-Констанція.

Скорпіон

Корабель SCORPION 1, вантажного типу, побудований в 1978 році, належить фірмі S.C. Askila Shipping SRL, Констанца; судно працює за тією ж адресою в Констанці, проте на  іншу компанію - Тартусі.

Останнім часом судно плаває за маршрутом між Ліваном і Туреччиною.

Іліє Ґулька (Молдова), Мадалін Некшуцу, Валентін Буда (Румунія), Максим Кицюк, Тетяна Василик, Олександр Куркін (Україна).

Розслідування підготоване у рамках українсько-молдовського проекту MUTE@Corruption, який реалізовує ІМІ за підтримки Freedom House та Уряду Канади.