Деканоідзе створила штаб для боротьби з бурштиновою мафією

Фото зі сторінки newsradio.com.ua

Фото зі сторінки newsradio.com.ua

Керівник Національної поліції України Хатія Деканоідзе створила оперативний штаб, мета якого – припинити незаконний видобуток бурштину в Україні, захистити права місцевих мешканців і гарантувати їм безпеку. Про це вона написала на своїй сторінці у Фейсбук.

Бурштинові війни” – запущена хвороба країни, яка з кожним днем тільки загострюється. Сутички між старателями і правоохоронцями, відсутність стратегічного плану на державному рівні, контрабанда бурштину і політизованість боротьби з нелегальним видобутком каменю вже стали невід'ємною частиною видовища, за яким з екранів телебачення спостерігає вся країна. Поліція реагує на всі порушення закону, але навряд чи зможе впоратися з цією проблемою без змін у законодавстві. Приклад – Сарненський район Рівненської області, де на цьому тижні, після чергової сутички з нелегальними старателями, постраждали десять поліцейських”, – пише Деканоідзе.

ВІДЕО. На Рівненщині майже тисяча осіб у балаклавах і камуфльованому одязі, озброєні дерев’яними битами, камінням, палицями, заблокували дорогу поваленими деревами та чинили опір працівникам правоохоронних органів

За її інформацією, непроста ситуація вимагає негайних системних рішень, у тому числі і кадрових. Зважаючи на це, очільниця НПУ підписала доручення про створення оперативного штабу, до якого увійдуть представники блоку громадської безпеки Нацполіції, кримінального блоку, патрульної служби – загальною чисельністю 150 чоловік.

Як повідомляє Деканоідзе, на місце, до Рівненської області, виїжджають члени оперативного штабу, які спільно з представниками Генпрокуратури, Служби безпеки України та облдержадміністрації вивчатимуть ситуацію і напрацьовуватимуть комплекс оперативно-профілактичних заходів на випадок виникнення можливих конфліктних ситуацій.

Деканоідзе запевняє: “У поліції є достатньо сил і засобів для підтримки правопорядку та забезпечення громадської безпеки. Але не дасть результату силове вирішення проблеми. Ми, в першу чергу, будемо захищати безпеку місцевих жителів”.

На думку глави Нацполіції, для вирішення проблеми раз і назавжди необхідний системний підхід: державна стратегія має враховувати, як припинити стихійний старательський промисел і направити багатомільйонні фінансові потоки від видобування каменю не в чиюсь особисту кишеню, а в державну скарбницю.

Розробити стратегічний план, прийняти сучасну законодавчу базу. Адже протягом всієї незалежності у країни не було і немає комплексного підходу з видобутку бурштину, що вже загрожує екологічною катастрофою. Правоохоронна система повинна працювати в єдиному напрямку боротьби з контрабандою. Потрібно перекрити нелегальні канали вивезення бурштину за кордон. Це дасть можливість виключити всі політичні інтереси і амбіції з його видобутку. Я звертаюся до вищого керівництва країни з проханням негайно скликати розширене засідання Ради національної безпеки і оборони, щоб почати напрацювання комплексного плану”, – написала Деканоідзе.

Фейсбук

Довідка “Ні корупції!”

Як ми повідомляли, конфлікти під час безліцензійного видобутку бурштину зайшла настільки далеко, що голова Рівненської обласної державної адміністрації Віталій Чугунніков заявив: місцева поліція не в змозі ефективно протидіяти цьому процесу. Про це він написав у листі очільнику МВС Арсену Авакову, який оприлюднило видання “Рівне вечірнє”.

Також прошу прийняти рішення щодо виділення додаткових підрозділів Національної поліції та частини Національної гвардії в північні райони Рівненської області з метою припинення нелегального видобутку бурштину та зменшення криміногенної ситуації в регіоні”, – йдеться у листі, датованому 11 березня 2016 року.

У червні 2015 року на сторінках “Ні корупції!” було розміщено матеріал “В Олевский район пора вводить войска“.

Зокрема, у репортажі про незаконний видобуток бурштину на Житомирщині повідомлялося, що Україна – світовий лідер з видобутку та експорту бурштину, але державний бюджет жодної копійки не має від такого лідерства.

Майже весь видобуток бурштину в Україні відбувається нелегально, і вивозиться камінь за кордон теж контрабандою, без сплати мит і податків.

Варварський видобуток бурштину загрожує масштабною екологічною катастрофою. Фото зі сторінки intvua.com

Варварський видобуток бурштину загрожує масштабною екологічною катастрофою. Фото зі сторінки intvua.com

На рік країна, за деякими даними, видобуває до 300 тонн “сонячного каменю”. Весь дохід (а це сотні мільйонів євро) йде на рахунки кримінальних структур і “правоохоронців”. У той же час Державне підприємство з видобутку бурштину ДП “Бурштин України” перебуває у стадії банкрутства, йшлося у публікації.

15 березня 2016 року “Ні корупції!” розмістив публікацію “Повторит ли Волынь судьбу Гаити?”, де йшла мова про те, що Рівненська область, яка має всі передумови для того, щоб стати одним із найбагатших регіонів України, перетворилася на сировинний придаток більш успішних і розвинених держав. Її жителі знищують все навколо себе заради сьогочасної вигоди.

Тут ходить сумний анекдот про те, як місцеві жителі потрапили на безлюдний острів, де є бурштин, зрили його лопатами і потонули. На жаль, цей анекдот повністю відображає сучасні українські реалії. Вихід зі становища тільки один. Необхідно якомога швидше легалізувати видобуток бурштину, а також встановити чіткі правила гри і навести в галузі порядок. Проте, в цьому як раз і не зацікавлена корупційна вертикаль”, – робив висновок автор публікації Денис Казанський.