Мільйон гривень на пам’ятник чи на московську церкву? – питає черкаська громада

Нещодавня сесія Черкаської облради ухвалила рішення про виділення більше мільйона гривень на добудову меморіалу воїнам-афганцям. Пам’ятний знак учасникам радянсько-афганської війни відкрили в обласному центрі ще 1989 року. Стоїть він у середмісті, на розі бульвару Шевченка та Святотроїцької вулиці, за квартал від Свято-Троїцького кафедрального собору, що належить Черкаській єпархії Української православної церкви Київського патріархату.

Громадськість міста: митці та журналісти, - звернулися до депутатів Черкаської обласної ради з проханням скасувати це рішення. Люди підозрюють, що «добудовою» меморіалу маскують спробу спорудити церкву Московського патріархату.

cherk-cerkva-mp-lyst

У листі–зверненні йдеться: "Ми,  представники громади міста Черкаси, вимагаємо від депутатів обласної ради скасувати рішення щодо виділення 1 млн. 300 тис. бюджетних гривень на будівництво  музею-церкви, підпорядкованій Московському патріархату.

Підписи до листа

Підписи до листа

Під виглядом "реконструкції" пам’ятного знака загиблим учасникам війни в Афганістані, замасковані проросійські сили протягли на сесії рішення про  примноження культових споруд та парафій україноненависника Кіріла Гундяєва.

Це  рішення – небачений цинізм, паплюження пам’яті  героїв, які віддали життя за суверенітет і цілісність Української держави. Це плювок у душу тим бійцям, котрі зараз у окопах і бліндажах боронять від російських окупантів та їх найманців рідну землю. Пам’ятний знак "афганцям", створений талановитим українським  художником Іваном Лавріненком -  глибоко образний, завершений мистецький твір... Якщо хтось захоче поставити поминальну свічку — поруч Свято-Троїцький собор, де завжди моляться за українських вояків, за мир і щасливе майбутнє України. Шановні депутати! Якщо  у вашому розпорядженні є 1 мільйон 300 тисяч гривень —  направте їх на створення обласного реабілітаційного центру для воїнів АТО, для колишніх воїнів-афганців, для допомоги старим батькам загиблих в “неоголошеній війні".

Депутати, які ініціювали виділення грошей, переконують громадськість, що буде саме добудова меморіалу воїнам-афганцям. У коментарі місцевому виданню «Дзвін»  голова фракції “Батьківщина” у Черкаській обласній раді Михайло Мушієк повідомив: “Ці звинувачення не відповідають дійсності, насправді там церкви жодного патріархату не буде. На другому поверсі меморіального комплексу збудують капличку. Просто капличку, де кожна людина зможе зайти і поставити свічку. А на першому – зробимо музей воїнам-афганцям та, звичайно, “АТОвцям”, що загинули на Донбасі, захищаючи Україну”.

Втім, побоювання громади небезпідставні. Про побудову церкви, до речі Московського патріархату, поруч із пам'ятником, почали говорити ще 2008 року.

"Будівництво нового храму - справа непроста і не поширена. Особливо, якщо цей храм - Української Православної Церкви МП, і тим більше непроста - якщо він меморіальний. Вісім років пройшло з того моменту, як в Черкаській місцевої організації ветеранів Афганістану було прийнято рішення звести храм". (Цитату перекладено з російської - Ред.) - оприлюднив свою думку у 2008 році російськомовний сайт "Одна Ро́дина", який нині публікує інформацію переважно антиукраїнського спрямування!

До речі,  випадково чи ні, з першого погляду прочитала назву порталу українською як "Одна роди́на".

фото з "Панорама-Яндекс"

фото з "Панорама-Яндекс"

Тоді ж із міського бюджету було виділено 120 тисяч на розробку проекту будівництва меморіальної церкви. 200 тисяч повинні була додати обласна адміністрація. Ще 250 тис. – міська рада. Цих 450 тисяч гривень ніхто не бачив.

"За попередніми обрахунками, будівництво церкви коштуватиме близько двох мільйонів гривень. Хоча, як зауважили у міській спілці ветеранів Афганістану, вони сподіваються вкластись у меншу суму, оскільки значний обсяг робіт виконуватимуть самі ж члени спілки, які висловили ініціативу допомогти у зведенні церкви", - йдеться у повідомленні, оприлюдненому на офійному сайті Черкаської міської ради.

Будівництво планували завершити до 15 лютого 2010 року – 21-ї річниці з дня виведення військ з Афганістану. Плани так і не втілили. Усе закінчилося закладанням капсули під майбутнє будівництво.

120 тисяч державних гривень на проект незбудованої церкви витратили дарма. Поруч з пам'ятником поставили вагончик із золотою банею, який є там і досі.

фото з сайту "Прочерк"

фото з сайту "Прочерк"

У 2012 року піарилась на темі побудови церкви для афганців тоді ще почесний президент ПАТ «АЗОТ» Валентина Жуковська, яка кілька разів безуспішно брала участь на Черкащині у виборах до Верховної Ради - у 2012 та 2014 роках. "Позбавити цю церкву статусу «довгобуду» обіцяє ... Валентина Жуковська."- писав сайт Вікка. Щоправда, грошей ставлениця олігарха Фірташа тоді не обіцяла. Як саме мала вирішити проблему, залишилося загадкою.

cherk-cerkva-kaplicia-afganec

фото з сайту "Провінція"

 До теми духовності біля пам'ятного знаку воїнам-афганцям повернулися наприкінці 2013 року, коли областю керував регіонал Сергій Тулуб. Нова влада, нові обіцянки, розпил бюджету.

"У центрі Черкас біля пам'ятника загиблим воїнам-афганцям з’явиться православна капличка висотою 21 метр та загальною площею 49 квадратних метрів. Завершити її монтаж обіцяють у наступному році до Дня Перемоги. Там облаштують підземне приміщення та створять у ньому музей", - радо звітували тоді в ОДА.

Знову була розроблена проектно-кошторисна документація, яка пройшла необхідну експертизу, отримано дозвіл на проведення будівництва та визначено підрядника будівельних робіт. Так, православну капличку з музеєм мала будувати фірма "Добробуд".
"Цей проект унікальний, такого більше немає в жодному регіоні України. Адже тут в єдину архітектурну композицію буде об'єднано площу, пам'ятник, меморіальну частину музею та каплицю. Зараз уже споруджена підземна частина каплички, де облаштують музей та підсобні приміщення. Також заготовлена частина всіх необхідних матеріалів", - розповів у грудні 2013 під час чергової наради з приводу будівництва начальник управління містобудування та архітектури Черкаської облдержадміністрації Василь Дмитренко.
На спорудження та облаштування каплички в обласному бюджеті тоді передбачили субвенцію місцевому бюджету в 400 тисяч гривень.
Нині ж депутати пішли далі  своїх недбайливих "папєрєдників", виділивши на чергову обіцянку-будову понад мільйон гривень.
Мирослава Станкевич, для "Ні корупції!"