Від революції до розшуку: Чим знаменитий Владислав Каськів

Каськів

Екс-глава Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України Владислав Каськів оголошений у розшук за підозрою у розкраданні державних коштів у 2012-2013 роках. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що Каськів уклав контракт про надання рекламних послуг (як виявилося – фіктивних) з ТОВ "Глорія" на 7 млн 500 тис. гривень. Однак підозрюють його ще в низці махінацій. 112 канал пропонує згадати, чим знаменитий екс-глава Держнацпроекту.

Владислав Каськів народився 1 грудня 1973 року в смт Мельниця-Подільська Борщівського району Тернопільської області. Навчався на історичному факультеті Чернівецького держуніверситету ім. Федьковича, звідки, за його ж словами, був відрахований з політичних мотивів – за участь у студентському страйковому русі. У 1997 році закінчив історичний факультет Київського педагогічного університету ім. Драгоманова.

Політична кар'єра

У 2004 Каськів керував Координаційним центром громадянської кампанії ПОРА, яка взяла активну участь у Помаранчевій революції (пізніше стала політичною партією). Отримав пам'ятний знак "Видатному учаснику Помаранчевої революції". Близько року був позаштатним радником президента Ющенка.

На дострокових парламентських виборах 2007 року отримав мандат нардепа за списком блоку "Наша Україна - Народна самооборона". Був головою підкомітету з питань інвестицій та розвитку комітету ВР з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва.

У 2009-2010 роках працював як радник прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко з питань іноземних інвестицій.

У 2010 році закінчив Національну академію державного управління при президентові України та отримав диплом магістра управління суспільним розвитком. Після цього керував робочою групою з національних проектів Комітету з економічних реформ при президенті Януковичі. З 23 грудня 2010 року по 15 березня 2014 був головою Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України.

Каськів 2

Скандали в Держнацпроекті

Гірськолижний курорт у Карпатах

Для проведення зимової олімпіади 2022 року у 2012 році Держагентство з інвестицій планувало створити гірськолижний курорт на Боржавському хребті. Держава повинна була побудувати інфраструктуру, а приватний інвестор – спортивно-туристичні об'єкти. Журналісти з'ясували, що землі, на яких планувалося створити курорт, належали двоюрідному брату Владислава Каськіва – Олександру Матківському. До того ж виявилося, що рідний брат глави Держагенства Олександр Каськів – засновник компанії ТОВ "БоржаваСкі", яка володіє турбазою в с. Пилипець.

У приміщеннях, що належить братам Каськіва, пізніше провели обшук і вилучили з сейфа 1 млн гривень. Своїм рішенням суд заарештував ці кошти.

LNG-термінал

Ще один скандал, пов'язаний з ім'ям Каськіва – будівництво LNG-терміналу з іспанською компанією Gas Natural Fenosa. У листопаді 2012 року Україна в особі Каськіва нібито підписала з іспанською компанією Gas Natural SDG, SA угоду про співпрацю з будівництва LNG-терміналу. При цьому документ підписав Джорді Сарда Бонвехі, який, за даними ЗМІ, не працював у Gas Natural, а був комерційним представником і лижним інструктором.

Пізніше Gas Natural Fenosa повідомила, що не приймала рішення брати участь у консорціумі з будівництва LNG-терміналу, а підписант зазначеної угоди з іспанської сторони Бонвехі поставив свій підпис на власний розсуд і перевищив повноваження. Сам Бонвехі в інтерв'ю українським ЗМІ заявив, що Каськів його підставив, видавши меморандум про наміри за затверджений контракт.

Каськів 3

Ще один проект Держінвестпроекту вартістю 372 млн грн – будівництво Повітряного експресу, який мав зв'язати аеропорт Бориспіль з Києвом. У 2013 році Експортно-імпортний банк Китаю відкрив кредитну лінію для будівництва, але воно так і не почалося. Правоохоронці з'ясували, що в рамках цього проекту земля купувалася за завищеною вартістю, а також розміщувалися кошти на рахунках підприємства, яке має ознаки фіктивності, та збанкрутілого банку.

Звинувачення і підозри

Після звільнення в березні 2014 року Каськів, за інформацією журналістів, продовжував проводити наради і впливати на діяльність агентства. Пізніше стало відомо, що він виїхав в Австрію.

Усього, за інформацією МВС, Каськів та його відомство завдали збитків державі на суму близько 2 млрд грн. 255 млн грн він вивів на латвійські рахунки кіпрських компаній. Також ім'я Каськіва спливло під час розслідування провадження щодо махінацій у компанії Ostchem.

Сам Каськів усі звинувачення відкидає, заявляючи, що, будучи головою Держнацпроекту, жодної копійки не витратив не за призначенням. Він зазначав, що в цілому бюджет агентства за роки його існування становив близько 1 млрд грн.

Дружба з Мельничуком

ЗМІ писали про зв'язки Каськіва з першим комбатом "Айдара", нардепом Сергієм Мельничуком, якого звинувачують у створенні злочинного угруповання. У Каськіва нібито вилучили автомат Калашникова із записаним на Мельничука номером, екс-глава Держнацпроекту усе це заперечував.

Також у мережі з'являлися знімки листування Каськіва і Мельничука, у якому вони вирішували якісь питання. Екс-комбат "Айдара" пояснював, що Каськів - його товариш і волонтер, який приїжджає в зону АТО.

Каськів 4

У травні 2015 року нардеп Сергій Лещенко повідомив, що Каськів працевлаштувався в Австрії і є директором місцевої фірми Ozario Holdings GmbH. За його словами, працевлаштування дозволить Каськіву легально залишитися в Австрії.

"Як випливає з виписки, наданої комерційним судом Австрії, Каськів від 24 лютого 2015 року і до цих пір числиться директором австрійської фірми Ozario Holdings GmbH. Офіційно власником віденської компанії є офшор з Британських Віргінських островів. Але, за моєю інформацією, відношення до компанії має угруповання Фірташа-Льовочкіна", - повідомив Лещенко.

У січні 2016 Каськіва разом з низкою інших чиновників часів Януковича позбавили диппаспорта.