Депутатів закликають врятувати реформу прокуратури новим законом

Прокуратура реформаДепутати із об’єднання “Єврооптимісти”, Реанімаційний пакет реформ та Центр політико-правових реформ просять народних депутатів ухвалити законопроект №4284 до 15 квітня. У цей день мають запрацювати органи самоврядування прокуратури, які низка депутатів та експерти вважають залежними від Генерального прокурора.

“Заступник Генерального прокурора Давід Сакварелідзе повідомив, що прокурори й слідчі, які займались справою “діамантових прокурорів”, звільнені. Це кілька людей, які були в системі готові боротись навіть в середині цієї системи. Це говорить,  що наші сподівання на цю реформу не справдились”, - каже народна депутатка від партії “Самопоміч” Олена Сотник. Вона переконана, що звільнення - це чіткий сигнал для всіх прокурорів системи, що буде, якщо хтось насмілиться викривати корупцію.

Експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук зауважує, що в системі прокуратури увесь час була тоталітарна систему взаємовідносин.

_DSC9236“Ця система завжди була закрита. Одиниці йшли в прокуратуру за за знаннями. Всі інші - це протеже й інші корупційні зв'язки і тощо”, - констатує експерт.

Реформатори передбачали, що відкрити систему прокуратури можна через відкриті конкурси. Однак їй вдалось протидіяти очищенню старих кадрів, кажуть депутати.

Так, до прикладу, за результатами відбору керівників новостворених місцевих прокуратур 84% прокурорів зберегли свій статус керівника. 

Цього тижня депутати зареєстрували законопроект №4284, який, за їхніми словами, повністю усуває вплив Генерального прокурора на кваліфікаційно-дисциплінарну прокуратуру. Якщо зараз ця комісія, за законом про прокуратуру, має складатись із 11 членів (3 - представники Омбудсмана, 2 науковців, 1 адвокат та 5 прокурорів), то “єврооптимісти” пропонують замість українських прокурорів долучити іноземних експертів. Проект закону передбачає, що іноземці працюватимуть лише під час перехідного періоду у три роки. 

“Ця комісія буде складатись із незалежних іноземних прокурорів у відставці. Вони, відповідно до законопроекту, будуть проводити відкриті конкурси на посади в регіональних прокуратурах, а після цього і в Генеральній прокуратурі. У них має суттєво відрізнятись процедура добору від того конкурсу, який був у місцевих прокуратурах”, - каже Олександр Банчук.

_DSC9201“У нас - проста пропозиція. Давайте, щоб не дійшло до вбивств та повішень, ми гарно реформуємо систему прокуратури, залучаючи чесних і правильних людей зі сторони, які сядуть за стіл і скажуть, що є критерії та правила. Давайте за цими критеріями будемо повільно змінювати. Ми не звільнимо усіх прокурорів і не наберемо нових. Ми повільно поставимо хоча б на адміністративні посади правильних чесних людей, хоча б нових прокурорів в областях”, - каже депутат від фракції БПП Мустафа Найем.

Олена Сотник закликає депутатів проголосувати законопроект, оскільки сьогоднішній стан реформи прокуратури, за її словами, підриває антикорупційну реформу.

“Прокуратура, як раніше за старими принципами працювала, так і працює зараз. Вона не бере жодної участі в антикорупційних справах. Я нагадаю, що у нас антикорупційна прокуратура є частиною системи прокуратури. Вона нікуди не випадає. Це означає, що вона так само буде залежною від правил, які сьогодні існують у прокуратурі. А це в свою чергу означає, що під загрозою буде основна реформа в Україні - антикорупційна”, - підсумовує Олена Сотник.