Райлікарня як окрема країна чудес

LIkarnya-1024x724Скільки коштує сходити, скажімо, до хірурга у Броварській центральній районній лікарні, скільки лікарня загалом отримує коштів від надання платних медичних послуг і скільки з бюджету, який штатний розпис Броварської ЦРЛ та які розміри зарплат у працівників медзакладу – з’ясував «Ні корупції!».

Лікарняні скандали

Броварська центральна районна лікарня останнім часом перебуває в епіцентрі низки скандалів.

Так, на початку березня померла пацієнтка пологового відділення Броварської ЦРЛ. Спочатку породілі на 8-му місяці лікували панкреатит, однак біль у животі не проходив, потім вона народила дитину прямо в палаті, згодом за наполяганням родичів пацієнтку перевели до Київської обласної лікарні, однак це не врятувало її життя. Причина смерті молодої мами у тому, що броварські лікарі сплутали панкреатит з апендицитом.

Другий не менш гучний скандал розгорівся у січні цього року, коли Броварська центральна ЦРЛ відмовила в наданні додаткового приміщення для клініки «Нодус», яка в рамках власного благодійного проекту займається лікуванням та реабілітацією бійців АТО з літа 2014 року. При цьому головний лікар райлікарні В.Багнюк повідомив, що лікарня, мовляв, намагається допомогти бійцям, однак робити цього не зобов’язана, а медзаклад і так переповнений хворими із Броварів і району - вільних приміщень бракує. При цьому, якщо вільних палат, може, й бракує, то місць, які Броварська ЦРЛ здає в оренду для аптекарів у холах та інших приміщеннях лікарні зовсім не бракує. Відповідні оголошення про оренду приміщень і тих, хто виграв конкурс, розміщено на офіційному сайті Броварської районної ради у розділі «Оголошення».

А нещодавно, 16 березня, під стінами броварської дитячої лікарні одночасно відбулися два мітинги . Перший – проти непрофесійних дій окремих лікарів, ініційований переселенцем з Луганська Олександром Парубком, чия дитина у розпал епідемії грипу постраждала від нефаховості окремих лікарів. А другий - на захист броварських медиків, організований безпосередньо адміністрацією і за участю бюджетників.

Учасники першого мітингу розповідали про факти непрофесійних дій лікарів і вимагали втручання у ситуацію представників ЗМІ і правоохоронців. Учасники другого мітингу кричали організатору першого «повертайся у свій Луганськ!», «будемо знищувати всіх, хто намагається розвалити наше місто» тощо. А головний лікар Броварської ЦРЛ В.Багнюк, побачивши відеокамеру журналістів центрального каналу, взагалі заявив, що буде телефонувати керівництву телеканалу з вимогою не демонструвати сюжет, а в іншому разі – погрожував вивести своїх підлеглих на пікет цього каналу у Києві.

Щоб зрозуміти, чому попри низку гучних скандалів тримається посади головний лікар райлікарні і що практично своєю груддю захищають його підлеглі, «Ні корупції!» намагався розібратися у фінансовій стороні функціонування ЦРП. Найбільше нас цікавили заробітки на наданні платних послуг, що мають офіційний прейскурант на сторінці Броварської ЦРЛ. Зазначимо, що вартість платних послуг кожна бюджетна установа визначає і встановлює самостійно, посилаючись на ст. 11 Закону України від 21.06.2012 р. №5007-VI «Про ціни і ціноутворення».

Як райлікарня платні послуги недозапровадила, однак вже третій рік їх надає

Броварська центральна районна лікарня - комунальний заклад Броварської районної ради та Броварської міської ради, заснований на спільній власності територіальних громад сіл та селищ Броварського району та комунальній власності територіальної громади міста Бровари Київської області. Тобто, броварські райрада і міськрада – засновники броварської ЦРЛ.

І саме ці органи місцевого самоврядування мають затверджувати всі «рухи», які ініціює райлікарня. Тобто,  надання платних послуг лікарнею повинно було бути запровадженим не лише відповідно до Статуту Броварської ЦРЛ, але й на основі рішень Засновників.

Так, Броварська районна рада рішенням № 733-43-VI від 25 грудня 2014 року затвердила тарифи на платні послуги в Броварській центральній районній лікарні».

А от Броварська міська рада досі цього не зробила, хоча проект відповідного рішення від 27 листопада 2014 року розміщено на сайті міськради.

Сама ж Броварська центральна районна лікарня почала надавати платні послуги населення згідно з розробленим власноруч прейскурантом ще з березня 2013 року. Зокрема, у своїй статті «Безплатно платне лікування» «Ні корупції!» зберіг скрин цього факту.

1

Нині на офіційному сайті Броварської ЦРЛ прейскурант оновлено і там вже зазначено, що Броварська райрада його затвердила. Як бачимо, про затвердження цих тарифів міськрадою там не йдеться.

2

Нині за консультацію хірурга у Броварській ЦРЛ треба викласти 15 гривень, а найдорожче коштує консультація гінеколога - 50 гривень. Фтизіатр за консультацію бере 48 грн., пульмонолог – 27 грн., психіатр – 23 грн., сімейний лікар – 21 грн., офтальмолог – 16 грн.

«Ні корупції!» поцікавився у головного лікаря Броварської ЦРЛ, скільки коштів від надання платних послуг отримала Броварська ЦРЛ з моменту запровадження цих послуг у 2013 році до 25 грудня 2014 року, коли взагалі не було жодного затвердження від засновників. А також скільки коштів від надання платних послуг Броварська ЦРЛ отримала у 2015 році і за два місяці 2016 року?

У лікарні не відповіли на ці запитання і пояснили, що згідно з Бюджетним кодексом України, платні послуги, що надаються бюджетними установами, зараховуються до спеціального фонду бюджету.

«Платні послуги – це власні надходження бюджетних установ та використовуються на покриття витрат, пов’язаних з організацією та надання послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю. Тому кошти, одержані від платних послуг, Броварська ЦРЛ зараховує на спеціальний рахунок лікарні, що відкритий в органі Казначейства. Дані кошти використовуються на заходи, пов’язані з організацією надання послуг», - повідомили у райлікарні і надали лише узагальнені бюджетні надходження: «Броварській центральній районній лікарні було виділено коштів на початок 2015 року 84.578,0 тис.грн., що становило від потреби 58,1 % (потреба-145.621,7 тис.грн.), на протязі 2015 року були виділені додаткові кошти – 15.397,8 тис.грн., що становило в 2015 р. від потреби 70 %. На 2016 рік виділено коштів – 132.419,9 тис.грн., що становить від потреби 46,7 % (потреба – 282.852,0 тис.грн.)».

Послуги за пологи у Броварах

Ще один заробіток Броварської райлікарні – офіційна плата за надання медичних послуг іногороднім. Так, якщо породіллі з Броварів та району мають право на безкоштовне (принаймні, офіційно – авт.) перебування та пологи у броварському пологовому відділенні ЦРЛ, то вагітним жінкам з іншим міст України доведеться за перебування у цьому закладі офіційно заплатити 500 гривень.

Благодійний внесок у вигляді саме такої суми за перебування в пологовому підтвердили «Ні корупції!» у райлікарні і пояснили це так: «при плануванні бюджету на бюджетний рік Броварська ЦРЛ проводить розрахунки по видатках на обслуговування медичної установи на кількість зареєстрованих мешканців у м. Бровари та Броварського району згідно зі статистичними даними. В кошторисі лікарні на бюджетний рік витрати, пов’язані з медичним обслуговуванням іногородніх пацієнтів, які не зареєстровані в м. Бровари та Броварського району, не передбачаються. При витратах на обслуговування таких пацієнтів порушуються права місцевого населення на надання медичної послуги в повному обсязі.

Відповідно до Закону України від 05.07.12р. № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» та постанови Кабінету Міністрів України від 4 серпня 2000 р. № 1222 «Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування» (далі Порядок № 1222), заклади охорони здоров’я мають право отримувати благодійні внески.

Тому Броварська ЦРЛ в умовах дефіциту бюджетних коштів, недофінансування лікарні в повному обсязі та на підставі Порядку № 1222 розробила наказ «Про порядок надання медичної допомоги та госпіталізації іногородніх хворих та внесення добровільних внесків».

Конфіденційні зарплати і секретний штатний розпис

Броварська райлікарня не розповіла про зарплати своїх працівників, бо вважає це конфіденційною інформацією.

«Ви в запиті просите Броварську центральну районну лікарню надати інформацію, яка знаходиться у володінні інших фізичних осіб, а саме інформацію про заробітну плату, що є конфіденційною», - йдеться у відповіді головлікаря Броварської ЦРЛ В.Багнюка. При цьому В.Багнюк своєрідно трактує закони і пояснює, що «не є конфіденційними тільки заробітні плати державних службовців чи службовців з виконання функцій держави».

3
Зазначимо, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» чітко регулює, що є конфіденційною інформацією, а що ні. Так, згідно з Законом, «не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно».

Крім цього, Закон України «Про доступ до публічної інформації» передбачає, що в разі, коли людина не давала згоди на оприлюднення своїх персональних даних (у випадку з працівниками Броварської ЦРЛ імен і прізвищ – авт.), то відповідно до Закону України «Про захист персональних даних», персональні дані можна знеособити. Тобто, у випадку Броварської ЦРЛ відомості про зарплату можна було подати лише із зазначенням посади і заробітної плати.

Також в офіційній відповіді за запит «Ні корупції!» у райлікарні взагалі «оминули» чи свідомо забули про факт прохання надати штатний розпис. Головний лікар Броварської лікарні (вірніше розпорядник, що готував інформацію, Л.Бугайчук – авт.) на повторне прохання «Ні корупції!» вже у телефонній розмові також відмовився надавати штатний розпис ЦРЛ, мовляв, там є прізвища. На зауваження, що штатний розпис можна знеособити, там відповіли, що це дуже велика робота і для того чомусь треба дуже багато паперу, якого в лікарні немає.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»