Закон про люстрацію треба міняти – “Венеціанська комісія”

VENEZIYAУкраїнський закон про люстрацію не повинен стати способом зведення рахунків з політичними опонентами, говорить голова "Венеціанської комісії" Джанні Букіккіо. Він також наполягає на тому, що його треба радикально переробити.

Комісія Ради Європи "За демократію через право" ("Венеціанська комісія") наполягає на внесенні змін до закону України "Про очищення влади". Про це 20 березня 2016 року розповів в інтерв'ю українській телепрограмі "Подробиці тижня" голова комісії Джанні Букіккіо.

"Закон у нинішнього вигляді має бути змінений, тому що він не повністю відповідає європейським стандартам і принципу верховенства права", - підкреслив він.

Основні вимоги комісії – особиста відповідальність при застосуванні люстрації, а також проведення люстрації суддів відповідно до окремого закону (про відновлення довіри до юстиції), а не загального закону про люстрацію.

Букіккіо також пояснив, що застосування закону про люстрацію у його нинішній редакції може розглядатися національними та міжнародними судами, у тому числі Європейським судом про права людини у Страсбурзі.

Ще в грудні 2014 року голова "Венеціанської комісії" заявив, що закон треба радикально переробити, щоб привести його у відповідність з європейськими стандартами. Українська влада обіцяла підготувати новий законопроект ще до березня 2015 року, однак "Венеціанська комісія" досі не отримала від українського міністерства юстиції проект змін до закону з урахуванням вимог комісії.

Deutsche Welle

Довідка “Ні корупції!”
Як повідомляли раніше “Українські новини”, Європейська комісія "За демократію через право" ("Венеціанська комісія") не отримала від Міністерства юстиції проект змін до закону "Про очищення влади" (про люстрацію).

"Міністр юстиції погодився надіслати новий варіант закону з поправками до Венеціанської комісії. Але до сьогоднішнього моменту ми не отримали нічого. Сподіваємося, що міністр надішле поправки, як він обіцяв кілька місяців тому", - інформував голова комісії Джанні Букіккіо.

Він наголосив, що відсутність реформ в Україні викликає розчарування у міжнародних партнерів України і у “Венеціанської комісії” зокрема.

"Я хочу закликати всі політичні сили в Україні бути відповідальними і виконувати свою роботу зараз, особливо у Верховній Раді", - заявив Букіккіо.

“Ні корупції!” повідомляв, що в Україні “недолюстровані” чиновники, силовики, судді й прокурори продовжують керувати і підтримують корупцію.

На засіданні антикорупційного комітету Ради розглядаємо стан виконання закону “Про очищення влади”. Десятки недолюстрованих посадовців працюють на відповідальних посадах, в місті Київ поліцію, прокуратуру та фіскальну службу очолюють особи, “підвішені” цим законом. Це, звичайно, спрощує виконання ними специфічних усних доручень з боку суб’єктів призначення”, – заявляв на своїй сторінці у Фейсбук народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції Ігор Попов.

Повний бардак у майновій люстрації. Мінфінівська інструкція вимагає лише перевіряти відповідність даних у деклараціях даним офіційних державних реєстрів. Якщо відомості співпадають – люстрація пройдена. За два роки звільнено аж 111 осіб за помилки. Новий порядок Мінфін розробляти відмовляється”, – підкреслив депутат.

Як ми писали, директор департаменту з питань люстрації Тетяна Козаченко, виступаючи 10 березня 2016 року на засіданні комітету ВР з питань протидії та запобігання корупції, заявила, що президент Петро Порошенко не дотримується закону про очищення влади.

На посаді виявлено заступника глави Адміністрації президента Олексія Дніпрова, який у відповідний люстраційний період був заступником міністра освіти Табачника. Незважаючи на це, він був призначений в АП”, – сказала Козаченко.

Щодо перевірки місцевих та обласних адміністрацій, департамент виявив одну особу, яка підпадає під люстрацію – голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Анатолійович Кузьменко.

Ця особа 16 січня (2014 року – Ред.) голосувала за диктаторські закони”, – зазначила Козаченко.

Вона пояснила, що звільнення і призначення цих осіб залежить саме від президента. Козаченко також додала, що президент не звільняє керівників управлінь СБУ Вінницької, Хмельницької та Чернівецької областей, які також підпадають під закон про очищення влади.