З чим прийшли депутати міськради Могилів-Подільського? Погляд через декларації

Могилів-Подільський. Міськрада

Могилів-Подільський. Міськрада

За результатами місцевих виборів Могилів-Подільська міськрада отримала 34 нових депутати, серед яких найбільше представників від «Батьківщини» (11 депутатів) та БПП «Солідарність» (8 депутатів). Решту місць поділили «Опозиційний блок», «Радикальна партія Олега Ляшка», «Наш край», «УКРОП», «Свобода».

Аби мати уявлення про роботу новоспечених депутатів, недостатньо лише слухати їх офіційні звіти та слідкувати за публікаціями про них у соцмережах та медіа. Ми вирішили проаналізувати декларації про доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за 2014 рік усіх депутатів Могилів – Подільської міської ради, щоб зафіксувати, з чим депутати прийшли до міськради і потім перевірити, чи покращиться і завдяки чому їх матеріальний стан.

Могилів Політика

Для початку декларації діючих депутатів Могилів-Подільської міської ради необхідно було отримати. За запитами про доступ до публічної інформації ми не змогли отримати декларації за 2014 рік ні від Могилів-Подільської міської ради, ні від міського архіву. Тож, звернулися до Могилів-Подільської міської виборчої комісії, оскільки саме туди депутати подавали декларації, балотуючись на місцевих виборах восени 2015-го.

Однак відповіді все не було, і ми направили запити на доступ до публічної інформації індивідуально до кожного депутата. На наші запити особисто відгукнулися лише двоє депутатів із 34 і відповіли, що не можуть надати дану інформацію. Але  саме в цей час з нами зв’язався голова виборчої комісії Юрій Базалюк і надав фотокопії декларацій депутатів міської ради (із «затертою» інформацією про персональні дані).

Вже 4 лютого 2016 року декларації депутатів Могилів-Подільської міськради за 2014 рік все таки були офіційно опубліковані на сайті ради.

Перше, що ми помітили в деклараціях, це не досить відповідальне їх заповнення. В багатьох випадках не зазначені точні посади декларантів (наприклад, може бути написано просто «директор» без назви організації). Або в графі «посада» взагалі зазначено «кандидат на посаду кандидата в депутати міської ради».

Також багато депутатів погано вписували відомості щодо транспортних засобів. Наприклад, не вписували рік випуску автомобіля, суму витрат на придбання у власність, оренду чи інше право користування.

Найбагатші фракції в міськраді

        Опрацьовуючи загальні суми доходів депутатів Могилів-Подільської міської ради,  ми виділили партії, що у своєму складі мають осіб з найбільшим сукупним доходом:

  • «Батьківщина» - сума сукупного доходу усіх депутатів-членів партії майже 2,85 млн грн, середній арифметичний показник доходів на одного члена партії – майже 284,8 тис. грн;
  • Блок Петра Порошенка «Солідарність» - 1,1 млн грн та 183,1 тис. грн відповідно;
  • «УКРОП» - 113,3 тис. грн і майже 37,8 тис. грн відповідно;
  • «Наш край» - 884,4 тис. грн. і 294,8 тис. грн відповідно.
  • Радикальна партія Олега Ляшка – 104,7 тис. грн і 52,4 тис. грн відповідно;
  • «Свобода» - 83,6 тис. грн і 41,8 тис. грн відповідно;
  • «Опозиційний блок» - - сума сукупного доходу усіх депутатів – членів партії  115,7 тис. грн. і 28,9 тис. грн відповідно.

Хто у раді найбагатший

Очолює рейтинг «найбагатших» депутатів Могилів-Подільської міської ради представник політичної партії «Батьківщина» Бзнуні Карен Буртелович з сукупним доходом за 2014 рік  понад 2 млн грн. Карен Буртелович є засновником та керівником ПП «Шляхбуд Ван», яке займається діяльністю у сферах інжинірингу, геології та геодезії.

Дане підприємство у 2012 році було обрано для проведення державним коштом реконструкції під’їзних шляхів до міжнародного пункту пропуску «Могилів-Подільський – Отач». В кінці 2012-го міжрайпрокурор звернувся до міськради із поданням, де вказував про факти  порушення бюджетного законодавства, які, на його думку, мали місце під час проведення процедури відкритих торгів.

Також у підприємства «Шляхбуд Ван», починаючи з 2010 року, були судові тяжби з податковими органами Вінницької області щодо заниження підприємством податку з доходів фізичних осіб. У позовних заявах йде мова про порушення зі сторони директора та головного бухгалтера підприємства порядку утримання та перерахування ПДФО і подання відомостей про виплачені доходи.

Суд зняв відповідальність з бухгалтера підприємства. Останнє рішення з даного питання датується 2012 роком, де Могилів-Подільський міськрайонний суд зобов’язує директора приватного підприємства виплатити адміністративне стягнення.

 У всіх деклараціях, що подаються кандидатами в депутати, необхідно вносити дані про внески до статутного фонду підприємств. Розмір внеску Карен Бзнуні до «статутника» «Шляхбуд Ван» складає 40 тис. грн.

Карен Бзнуні, до слова, не вперше став депутатом. З 2006 по 2010 роки перебував у складі Вендичанської селищної ради у якості «безпартійного» (Вінницька обл., Могилів-Подільський р-н).

 Цей депутат вказав у декларації і членів сім’ї. Усі вони (дружина та два сини) є приватними підприємцями. Його дружина -  Бзнуні Джавайр Робертівна - фізична особа підприємець, яка спеціалізується на виготовленні харчової продукції (хліб, кондитерські вироби). Її ім’я у серпні 2015 року було урочисто занесено до «Дошки пошани» Могилів-Подільського району.

Нарік Бзнуні – син Карена Бзнуні, зареєстрований як підприємець з КВЕДами, що дуже подібні до напрямків діяльності підприємства його батька: виробництво бетонних розчинів, будівництво доріг і автострад. Інший син депутата – Бзнуні Паргев Каренович також зареєстрований як підприємець. Але його види діяльності дуже наближені до напрямків діяльності його матері - виробництво хліба та хлібобулочних виробів, кондитерських виробів, тощо.

Наступний за рейтингом «найбагатших за сукупним доходом» у Могилів-Подільській міськраді є Олександр Миронишен – представник БПП «Солідарність». Його сукупний дохід – 813,3 тис. грн. Він є кінцевим бенефіціаром ПАТ «Поділля», що спеціалізується на вирощуванні сільськогосподарських культур. Але у власній декларації він вказав лише, що є головою фермерського господарства «Вітта Сонячне». Внесок Олега Миронишена до «статутника» фермерського господарства складає 1,5 тис. грн.

Його дружина Наталія Миронишена є приватним підприємцем і спеціалізується на роздрібній торгівлі в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

У власності депутата та членів його родини перебуває два дороговартісні автомобілі Лексус  570 -  2012 року випуску та Лексус 300 - 2001 року, земельні ділянки – 4,6 тис. та 5,3 тис. м², та житловий будинок площею 352,6 м².

Почесне третє місце у нашому рейтингу займає Микола Гоцуляк із сукупним доходом 763,3 тис. грн. Причому, за відомостями з декларації, левову частку сукупного доходу за рік складає дохід від відчуження рухомого та нерухомого майна – 575 тис. грн, та дохід від передачі в оренду (строкове володіння) майна – 81,8 тис. грн.

Депутат, за інформацією сайту «Посіпаки. Інфо», був помічником народного депутата України 5 скликання Володимира Слободянюка (Партія регіонів). Йдучи на місцеві вибори 2015 року, Микола Гоцуляк був першим заступником Могилів-Подільського міського голови та представником партії «Наш край».  А ще раніше,  у 2010 році, був призначений тодішнім президентом Віктором Януковичем головою Могилів- Подільської райдержадміністрації.

Додамо, що члени сім’ї депутата-екс-регіонала задекларували майже 53,6 тис. грн. зарплатні та майже 8 тис. грн доходу від викладацької чи творчої діяльності. У власності колишнього голови РДА є Мерседес 220 2000 року випуску та  Порш Кайен 2008 року випуску, квартира 88 м² та «інше нерухоме майно» 84 м². На утримання майна вищеперерахованого майна депутат витратив лише 6,9 тис. грн.

Могилів доходи

Найбідніші в раді депутати-жінки

Депутатом з найменшим сукупним доходом за 2014 рік є Оксана Волошена («УКРОП»). Сукупний її дохід за рік складає лише 7,3 тис. грн. У неї немає автомобілів, проте у її власності та членів сім’ї наявні є земельні ділянки 0,0921 га та 0,55 «сотки» й житлові будинки 141,1 м² та 54,3 м². Оксана Волошена, як зазначено у декларації, на момент заповнення декларації була головою квартального комітету №4 «Гірський».

Олена Фомінова, яка представляє Радикальну партію Олега Ляшка, за 2014 рік задекларувала дохід 12,7 тис. грн. У декларації написано, що вона працювала продавцем. Заробіток членів її родини у 2014-му склав майже 74,6 тис. грн.

Водночас, за кількістю нерухомості, що задекларовано у депутата та членів її родини,  Олена Фомінова  - один із найбільших власників нерухомого майна серед депутатів міськради (після підприємця та «найбагатшого» депутата Карена Бзнуні). У власності Олени Фомінової перебувають: земельні ділянки 20000 м², та 2245 м², житловий будинок 25,3 м². У власності членів родини депутата перебувають: земельні ділянки 20000 м², 2450 м², та 2500 м²; житлові будинки: 57, 6 м²,  80,6 м², та 30,4 м²; транспортні засоби: Мітсубіші (2008 року випуску), Мерседес Віто (2003 року випуску) УАЗ (1980 року випуску), мотоцикл Zongshen (2014 року випуску).

Серед найбідніших також Володимир Ткачук («УКРОП») із сукупним доходом за 2014 рік 16 тис. грн. У його декларації записано, що він є приватним підприємцем – таксистом. Зокрема, він також володіє кількома автомобілями. А саме (цитую з декларації): легковий автомобіль 1,9, 4 циліндра, довж 4м.20см. 101 сила, 2005 року випуску  (сума витрат на придбання у власність 40 тис. грн); легковий автомобіль 2,5, 4 циліндра, 137 сил,  довж. 4 м 20 см., 2006 року випуску (сума витрат на придбання у власність 45 тис. грн);  вантажний автомобіль 1,6, 4 циліндра, довжина 4 м. 2008 р. випуску (сума витрат на придбання у власність  44 тис. грн).

Із усього вищезгаданого можна зробити висновок, що депутати із найменшим сукупним доходом представляють у Могилів-Подільській міській раді партію «УКРОП».

Без кола і двора

Двоє депутатів партії «Батьківщина» взагалі у власних деклараціях не зазначили жодного майна. Це Андрій Горобець, директор ліцею №4 м. Могилів-Подільський, який є керівником даного навчального закладу з березня 2011 року, та Людмила Крива – вчитель початкових класів.

Відходячи від теми майна та статків, можна зробити невеликий акцент на професійній приналежності теперішніх депутатів. Проблемою виявилося те, що у деяких деклараціях не зазначені відомості щодо їх працевлаштування.  Серед «заповнених» даних немає жодних відомостей про «безробітних» депутатів. Пенсіонерів у міськраді представляє лише одна людина – Валентина Рижкова з «Опозиційного блоку».

Найбільше у Могилів-Подільській міській раді є працівників у сфері освіти (вчителі, директори, заступники директорів шкіл) – 8, приватних підприємців – 5, директорів різного роду фірм – 3. А держслужбовець лише один.

Людмила Неверицька

Всі копії декларацій міських депутатів, що згадані у цьому тексті, можна переглянути на сайті declarations.com.ua

Розслідування підготоване у рамках українсько-молдовського проекту MUTE@Corruption, який реалізовує ІМІ за підтримки Freedom House та Уряду Канади.