Про «скромність», притаманну слугам народу, якщо йдеться про народні гроші

ЗаписатиОдразу після місцевих виборів, що відбулися наприкінці жовтня 2015 року, та після того, як міські голови взялися виконувати свої повноваження, а це переважно в середині листопада 2015 року, райради і міськради під проводом своїх очільників на сесіях почали ухвалювати рішення про преміювання, встановлення надбавок до посадових окладів та надання матеріальної допомоги головам облрад, райрад, міським головам, заступникам, працівникам апаратів виконкомів та інших виконавчих органів рад.

«Ні корупції!» проаналізував низку таких рішень по всій Україні і нині може показати, наскільки «скромною» місцева влада була у питаннях «виписування» собі надбавок до офіційної зарплатні у тому чи іншому регіоні країни.

Тенденція така, що практично жоден міський голова на офіційну зарплату жити і працювати не захотів і намагався її підвищити за рахунок премій, надбавок чи матеріальних допомог на вирішення соціально-побутових питань і на оздоровлення.

Отже, умови оплати праці працівників виконавчих органів місцевої влади, відповідно до яких міські голови, їхні заступники, керуючі справами виконкомів та рядові працівники органів місцевого самоврядування мають право отримувати надбавки до зарплати,  солідно обґрунтовані законодавчо. Ті питання регулюються, зокрема, такими документами:

- Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування»;

- Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»;

- Постанова Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів»;

- Постанова Кабінету Міністрів України від 15.06.1994р. № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці»;

- Наказ Міністерства праці України від 02.01.1996р. № 77 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів».

Згідно зі схемами посадових окладів, затверджених Постановою КМУ від 09.06.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», оклади у працівників районних та міських органів виконавчої влади – невеликі. Максимум 2461 грн для міського голови.

45

Проте, як показує практика, несправедливість із низьким рівнем зарплати може виправити притаманна місцевій владі «скромність», а ще законні дозволи на встановлення до зарплати надбавок, премій, матеріальних допомог та інших грошових виплат із бюджету.

Бровари, Київська область

Броварська міська рада (Київська область) своїм рішенням від 22 лютого 2015 року встановила міському голові Ігорю Сапожку такі надбавки і доплати:
- Надбавку за ранг посадової особи місцевого самоврядування, в розмірі залежно від встановленого рангу;
- Надбавку за вислугу років, у розмірі залежно від стажу роботи, який надає право на одержання такої надбавки;
- Надбавку за ступінь секретності в разі наявності допуску до державної таємниці, в розмірі залежно від рівня допуску.
- Надбавку відповідно до пп. 1 «в» п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг та надбавки за вислугу років;
- Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати;
- Щомісячне преміювання міського голови Сапожка І.В. відповідно до особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних, професійних свят та ювілейних дат в розмірі 50 % заробітної плати.

Львів

Львівська облрада своїм рішенням від 12 січня 2016 року вирішила, що окрім посадового окладу згідно зі штатним розписом у 2016 році, голова облради Олександр Ганущин отримуватиме доплату за ранг посадової особи місцевого самоврядування, надбавку за особливий характер роботи та інтенсивність праці в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг та надбавку за вислугу років у розмірі 15% посадового окладу з урахуванням доплати за ранг. Також Ганущина щомісяця преміюватимуть у розмірі до 60% посадового окладу за фактично відпрацьований час. Ще він отримуватиме матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати.

Сміла, Черкаська область

26 січня 2016 року Смілянська міська рада затвердила міському голові Олексію Цибку, секретарю ради Віктору Федоренку, першому заступнику міського голови Олексію Гончаренку, заступнику міського голови Людмилі Осейко  та заступнику міського голови Володимиру Старику  з 1 січня 2016 року (тобто, заднім числом) надбавку за виконання особливо важливої роботи з урахуванням доплати за ранг та вислугу років у розмірі 50% посадового окладу;премію у р озмірі від 50% до 100% посадового окладу у межах фонду преміювання та економії фонду оплати праці;матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі середньомісячної заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати. Щоправда, попрацював міський голова у Смілій недовго, 1 березня його відправили у відставку через підозру у корупції.

Мукачеве, Закарпатська область

5 листопада своїм рішенням Мукачівська міська рада затвердила міському голові Андрію Балозі (сину колишнього очільника АП В.Ющенка Віктора Балоги – авт.) доплату за п’ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування; надбавку за високі досягнення у праці 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років; щомісячну премію у розмірі 100% посадового окладу та надання матдопомог.

6

Бар, Вінницька область

Міський голова м.Бар Артур Цицюрський та його заступники, згідно з рішенням Барської міської ради 7-го скликання, ухваленого 4 грудня 2015 року, будуть отримувати: надбавку згідно з підпунктом «в» п.1 ч.2 постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 р. в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та за вислугу років; щомісячну премію за загальні результати роботи у розмірі 50% посадового окладу; допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує розміру середньомісячної заробітної плати та премію до державних свят – Дня Конституції України, Дня незалежності України та Дня місцевого самоврядування у розмірі, що не перевищує розміру середньомісячної заробітної плати.

Бобринець, Кіровоградська область

Бобринецька міська рада рішенням від 24 грудня 2015 року затвердила міському голові Бобринця Валерію Сніжку, заступнику, секретарю міськради та секретарю виконкому приємні бонуси до зарплати: надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи – у розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та надбавки за вислугу років; надбавку за вислугу років у відсотках посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг і залежно від стажу державної служби та стажу в органах місцевого самоврядування; преміювання відповідно до особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат, у межах фонду преміювання та економії фонду оплати праці; матеріальну допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати », – сказано у проекті рішення.

Калуш, Івано-Франківська область

27 січня 2016 року Калуська міська рада затвердила надбавки та премії міському голові Ігореві Матвійчуку. З 1 січня він отримуватиме щомісячно надбавку за вислугу років, виходячи із посадового окладу з урахуванням доплати за ранг посадової особи місцевого самоврядування і залежно від стажу служби в органах місцевого самоврядування; надбавку за виконання особливо важкої роботи у розмірі 100% від посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг посадової особи за вислугу років як керівному працівнику, який безпосередньо займається розробленням нормативно-правових актів; премію у розмірі 100% місячного заробітку; а щорічно — матеріальну допомогу на оздоровлення, що не перевищує середньомісячної заробітної плати, та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у межах фонду оплати праці.

Голова бюджетної комісії міськради Юрій Тимків, коментуючи дане рішення, зазначив: «Держслужбовцю заборонено займатися і підприємницькою діяльністю, і іншими видами діяльності, які приносять дохід, крім наукової роботи. Всі бачать, яка у державі інфляція. Тому всі роботодавці, у тому числі — і Калуська міська рада повинні дбати про своїх працівників, люди повинні працювати у нас висококваліфіковані і отримувати достойну винагороду. Ці надбавки, які є, не виведуть зарплату на рівень хоча би топ-менеджерів середнього рівня приватних структур, але це хоча би якось прирівняє зарплату до ринкової».

Кривий Ріг, Дніпропетровська область

Криворізька міська рада затвердила міському голові Юрію Вілкулу та його заступникам премії, що перевищують 100% від заробітної платні. Так, якщо сам Вілкул буде отримувати 110% премії, то його заступник Шаповалов преміюватиметься в розмірі аж 140%.

7
Чортків, Тернопільська область

Міський голова Володимир Шматько затвердив сам собі надбавку до зарплати у розмірі 100%, премію у розмірі 50% і матеріальні допомоги – на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань.

8
Знам’янка, Кіровоградська область

З 1 грудня 2015 року міський голова Знам’янки Сергій Філіпенко отримує щомісяця надбавку у розмірі 100% до посадового окладу та премію 100% до окладу. Також міський голова отримав право на матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Варто зазначити, що вищеперераховані рішення місцевих влад щодо виписування надбавок та премій до зарплати, набули розголосу, відтак, інформація вже була поширеною у ЗМІ.

А деякі рішення, переважно, селищних та районних міських рад, хоч і були аналогічними, але широкого розголосу не набули, бо були заховані у низці інших рішень місцевих органів влади.

«Ні корупції!» знайшов деякі з них.

1
2

3

Вибіркова кара за нескромність

У січні цього року новообраний мер Лисичанська Сергій Шилін поплатився  за те, що нескромно затвердив собі доплату до зарплати у розмірі 100% і премію у розмірі 100% від зарплати, тобто, фактично підняв собі зарплату на 200%. За це йому 18 січня вручили протокол про вчинення корупційного адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КУпАП. Документ був складений заступником військового прокурора Луганської області і пред'явлений міському голові Шиліну у приміщенні Лисичанської міської ради.

Хоча, як показало розлідування «Ні корупції!» аналогічні доплати затвердили собі і мер Знам’янки, і мер Калуша, але до них поки що питань немає.

У лютому цього року було викрито ще два правопорушення щодо незаконних надбавок та преміювання чиновників.

Так, Бориспільськаа місцева прокуратура Київської області склала протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, відносно голови Яготинської районної державної адміністрації Київської області, який, усвідомлюючи факт виникнення реального конфлікту інтересів, самостійно встановив собі надбавки за вислугу років у розмірі 20% посадового окладу.

А прокурором Чернігівської обласної прокуратури у Бахмацькому районному суді було доведено вину секретаря сільської ради. Під час виконання обов’язків сільського голови вона склала рішення сесії про надання собі премії в розмірі 80 відсотків від заробітної плати, самостійно оцінивши свою роботу на посаді секретаря та одноосібно прийнявши рішення про преміювання.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»