Казочка про 35 мільйонів – аналіз декларацій депутатів Одеської міської ради

Одеська міськрада VII скликання. Фото з сайту ОМР.

Одеська міськрада VII скликання. Фото з сайту ОМР

Одним із досягнень громадськості останніх років стала відкритість та доступність інформації, зокрема, декларацій чиновників та депутатів. Перевірка відповідності цих декларацій різноманітним реєстрам, інформації в соціальних мережах та ЗМІ дозволяє скласти досить чітке розуміння, наскільки відповідальними та законослухняними є люди, які взялися керувати нашими містами.

Аналіз декларацій депутатів Одеської міської ради говорить нам, що у 2014 році всі 63 депутати разом із численними родичами заробили лише 35 мільйонів гривень. З них 31 мільйон задекларували 23 депутатські родини.

Інші 40 депутатів намагаються у своїх деклараціях  переконати нас, що живуть на межі бідності (в середньому - 8000 грн. на родину). А деякі переконують, що могли б 2014 рік і не пережити, оскільки протягом всього року ніхто в їх родині не заробляв ні копійки.  Тому при аналізі декларацій ми чітко розуміли, що аналізуємо не реальний стан доходів депутатів, а швидше проводимо дослідження щодо того, як різні фракції Одеської міської ради вирішили складне питання ухилення від декларування доходів.

Отож, представляємо вашій увазі "Аналіз фракцій Одеської міськради на основі декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру депутатів за 2014 рік".

За результатами останніх виборів, до Одеської міської ради потрапили представники від 5 політичних сил.

Фракція партії «Довіряй ділам», що налічує 27 депутатів, складається в основному з колишніх членів «Партії регіонів» та є «кишеньковою» партією мера Одеси Геннадія Труханова.

«Солідарність» провела в міську раду 14 депутатів. З них 8 обрані до міської ради вперше, інші - перейшли з лав «Партії регіонів» та «Сильної України». Але з 14 депутатів у фракцію увійшло лише 12. Олексій Потапський не увійшов до фракції, бо це прямо заборонено регламентом, оскільки він є секретарем ради. Але це є формальністю, оскільки Потапський має тісні зв’язки з «Солідарністю», і для цілей цієї статті ми розглядали його як члена фракції. А от Олександр Боровик, який був першим номером списку, і уособлював собою зв’язок «Солідарності» з Михайлом Саакашвілі, не склав присяги депутата, тому в цій статті ми не аналізували його декларації.

«Опозиційний блок» провів по своїх списках 12 депутатів, з них 8 обрано до міськради вперше, інші також перебували в рядах «Партії регіонів».

«Українська морська партія» - 6 депутатів. Морського в партії немає нічого. З шести депутатів четверо - це викладачі та декани Юридичної академії "ім. Ківалова". Ще один очолює юридичний департамент ТОВ «Нерум», що володіє мережею дельфінаріїв «Немо». Тобто, це швидше партія юристів, ніж моряків. У фракції 2 новачки та 4 депутати, які раніше обирались від «Партії регіонів».

«Самопоміч» - найменша фракція в Одеській міській раді, що налічує лише 5 депутатів. Усі обрані вперше.

Загальний огляд доходів 

Розподіл прибутків серед різних фракцій добре ілюструє рейтинг 10 найбагатших родин депутатів відповідно до даних, зазначених ними у деклараціях за 2014 рік.  До нього увійшли одразу 6 депутатів від фракції «Довіряй ділам», 2 від "Солідарності" та по одному від фракцій «Опозиційний блок» та «Самопоміч».

Ім’я  та прізвище депутата

Сукупний дохід депутата та членів родини, що зазначені в декларації за 2014 рік (грн)

Фракція, яку представляє депутат

Олег Камінкер 950 000 Солідарність
Андрій Терновський 968 326 Довіряй ділам
Віктор Наумчак 1 008 103 Солідарність
Олександр Борняков 1 217 794 Самопоміч
Денис Балух 1 506 769 Довіряй ділам
Василь Шкрябай 1 907 083 Довіряй ділам
Юрій Крук 2 009 843 Довіряй ділам
Василь Ієремія 2 421 086 Опозиційний блок
Олександр Іваніцкий 3 101 581 Довіряй ділам
Сергій Страшний 8 417 669 Довіряй ділам

Ознайомитись із деклараціями кожного депутата можна на сайті Одеської міської ради в розділі "Депутати".

Найбільші суми доходів задекларували у фракції «Довіряй ділам» - майже 23 млн грн., в середньому – 844,5 тис. грн на родину депутата. Це найвищий показник серед усіх фракцій.

Найменші доходи показали у фракції «Морської партії» - близько 1 млн грн загалом, або 179 тис. грн. в середньому на родину депутата.

Середній розмір задекларованих доходів
odessa1_1

 

Доходи від підприємницької діяльності

Найбільша стаття доходів для фракцій «Довіряй ділам» та «Солідарність» - це підприємницька діяльність. Частка доходів за цією графою склала 58% усіх доходів депутатів від «ДД» (понад 13 млн грн) та 62% доходів депутатів від «Солідарності»(понад 3 млн грн).

odessa2_1

З графіку бачимо, що депутати від «Самопомочі» також активно та успішно займаються підприємництвом, що принесло їм 893 тис. грн доходу в 2014 році.

В «Опозиційному блоці» задекларували свої доходи від підприємницької діяльності тільки двоє депутатів, що склало 821 тис. грн.

У «Морській партії» або з бізнесом все дуже погано, або з оптимізацією оподаткування все дуже добре. Сукупний прибуток всіх членів фракції від підприємницької діяльності в 2014 році склав ... 772 грн.

Майстер-клас від депутатів "Як вижити на одну зарплату та інші подарунки долі"

Нічний кошмар з кінофільму «Бриллиантовая рука» став реальністю для представників «Морської партії» – згідно з деклараціями, вони живуть практично на одну зарплату. Вона склала 64% усіх доходів депутатів фракції та їхніх родин.

odessa3_1

Але короткий перелік сфер зайнятості депутатів від «Морської партії» та їхніх родин наштовхує на думку, що у цих депутатів не все так погано з доходами, як вони хотіли б це показати.

Вадим Підгородинський - директор Інституту прокуратури та слідства Національного університету «Одеська юридична академія». Член постійної комісії із землеустрою та земельних правовідносин Одеської міської ради попереднього та нинішнього скликань.

Микола Крикливий - голова постійної комісії міської ради з планування забудови територій та архітектури з 2010 року (непогано влаштовані і його сини: Ростислав Крикливий – прокурор Чорноморської транспортної прокуратури і Олег Крикливий – суддя Приморського районного суду Одеси).

Світлана Осауленко - колишній директор ЖКС «Фонтанский». Очолювала Приморську районну адміністрацію Одеси. Зараз входить до складу комісії з комунальної власності. Як повідомляють деякі ЗМІ,  має бізнес квіткових МАФів в Одесі.

Андрій Неугодніков - декан факультету цивільної та господарської юстиції ОНЮА. Член постійної комісії з планування забудови території і архітектури ОМР VI скликання.

c0-1450718661

Депутати від УМП: Підгородинський, Крикливий, Осауленко

Тож, як бачимо, з такими посадами та участю в найбільш корумпованих комісіях міськради можна непогано жити, тільки декларувати практично нічого.

А ось депутати "Опозиційного блоку", згідно з деклараціями, мають ще більші проблеми з існуванням. Одразу 6 з 12 депутатів зазначили, що тимчасово не працюють. А депутат Богдан Гіганов з дружиною, не зважаючи на заробітну плату в розмірі 107 000 грн, отриманої подружжям 2014 року, отримали також матеріальну допомогу в розмірі 74 500 грн. На цю тему одеські ЗМІ вже проводили журналістське розслідування.

оппо

Депутати фракції "Опозиційного блоку": Богдан Гіганов, Оксана Гончарук та крайній справа - Олександр Орлов

Аналіз декларацій депутатів і навіть поверхневий аналіз способу їх життя приводить до думки, що вони приховують основну частину своїх доходів. Через це випадкові доходи певних депутатів, які вони змушені задекларувати, виявляються ледь не основними прибутками для цілих фракцій.

Наприклад, депутати від «Опозиційного блоку» задекларували статки таким чином, що відчуження майна депутатом Василем Ієремією («Опозиційний блок») на суму близько 2 млн грн склало 59% від усіх доходів депутатів фракції та членів їхніх родин.

odessa4_1

Ще 8% доходів усієї фракції склали доходи по статті «Дивіденди, відсотки» депутатки Оксани Гончарук. Вона проявила неабиякі таланти підприємця, отримавши за рік 1200 % прибутку. Принаймні, такий висновок можна зробити з огляду на те, що на її рахунку в банку є лише 22 тисячі гривень, і ще 5 тисяч вона вклала до статутного фонду певного підприємства. І ці невеличкі внески принесли їй 327 тисяч дивідендів та відсотків.

До значних часток серед доходів депутатів міськради також потрапили такі статті:

- Спадщина в розмірі понад 2,2 млн грн, яку отримав депутат від фракції «ДД» Олександр Іваніцький, що склало майже 10% усіх прибутків фракції.

- Інший депутат від «ДД» Василь Шкрябай отримав авторську винагороду в розмірі майже два мільйони гривень.

шкрябай

Працює депутат головою наглядової ради ПАТ «Укрнафтопром». За які саме "винаходи"  депутат отримав цю винагороду, не зрозуміло. Хоча, як ми повідомляли нещодавно, у винахідливості йому не відмовиш. 
- Депутат Юрій Крук задекларував майже 1,7 млн грн у графі «Інші види доходів».

kruk

- Депутат від «Самопомочі» Олександр Борняков отримав значний дохід з-за кордону – понад 1 млн грн.

борняков

 

Рахунки в банках, цінні папери та внески до статутних фондів

Тепер розглянемо інформацію про рахунки в банках, цінні папери та внески до статутних фондів підприємств, зазначені в деклараціях.

odessa5_1

З цього графіка можна зробити висновок, що наші депутати не дуже довіряють банківській системі України і цінним паперам. Значно більше грошей вони вкладають у вигляді внесків до статутних фондів.
Як не крути, але статутні фонди - це певна прив’язка людей, що вкладаються в них, до долі регіону та країни. Якщо вони вкладають гроші в бізнес, який розташований в Україні, то вони не збираються звідси їхати, і зацікавлені в тому, щоб у нашій країні все було добре. З огляду на це, дуже показовим є те, що саме депутати від «Опозиційного блоку», які  мають дуже незначні внески до статутних фондів українських підприємств, та  «Морської партії», які не вклали до них жодної гривні, не підтримали меморандум про засудження російської агресії , на відміну від інших фракцій.

Квадратні метри 

Тепер розглянемо нерухомість депутатів, яка зазначена у деклараціях, та порівняємо її з даними державного реєстру прав власності на нерухоме майно. Логічно, що вони мали б співпадати.

Депутати від «Морської партії» продовжують підтримувати імідж найскромніших депутатів – будинки у себе та членів родини загальною площею 650 м² зареєстрував лише депутат Вадим Підгородинський, інші обійшлися квартирами із середньою площею 134 м². У родичів взагалі немає квартир .

Депутати від «Солідарності» задекларували, що мають, в основному, квартири, середня площа яких складає 111 м². Відмінностей між деклараціями депутатів від «Солідарності» та реєстром майнових прав не виявлено.

«Самопоміч» віддає перевагу невеликим квартирам (середній розмір – 92 м²), та й ті є не у всіх. Відмінності між реєстром майнових прав і деклараціями склали 10 ділянок землі в Криму, які в депутата відібрала окупаційна влада рішенням Балаклавського районного суду міста Севастополя.  Зрозуміло, чому подібна інформація не відображена в українських реєстрах. Дякуємо прес-службі партії за оперативну відповідь та допомогу у становленні цілісної картини.

Згідно з деклараціями, житлові будинки серед членів фракції «ДД» є у 8 депутатів. Площа тих помешкань  коливається від 27 до 591 м². Але власник найбільшого будинку Валентин Гапуніч «забув» вказати його в декларації. Та дякуючи реєстрам власності й сервісу Google.com/maps, ми знайшли фото будинку площею майже 600 м². За цим посиланням можна роздивитися нерухомість та її розташування. Гапунич реэстр

гапунич домик

Заповнюючи інформацію про житлові будинки, депутати від «ДД» проявляли неабияку винахідливість – середня площа їхніх будинків складає 220 м². А ось будинки з середньою площею понад 400 м² записані на членів родини. Найбільші будинки членів родини мають площу понад 800 м².

Найбільш яскравим прикладом такої "винахідливості" у приховуванні майна є декларація депутата Сергія Страшного.

страшный1

Сергій Страшний

За 2014 рік він заробив тільки 53,5 тис. грн. А ось його дружина заробила понад 8 млн грн.

страшный

Також вона має три квартири та два будинки, загальна площа яких складає майже 1200 м².

страшний власнысть2

Ну і на завершення, наші переможці в номінації «Амнезія року» - фракція «Опозиційний блок». З 1600 м² у житлових будинках вони «забули» вказати майже 1000 м²!

До квартир вони поставились не набагато краще – з 1400 м² не вказали  понад 600 м² житла. З них понад 500 м² належать  депутату Василю Ієремії.
На сайті міськради є його цитата:

цитата иеремии

Ось тільки самі депутати, незважаючи на гучні назви, типу:"Довіряй ділам" та красиві цитати, не поспішають демонструвати нам відповідність своїх слів  реальним справам.

Одна з причин, чому депутати дозволяють собі не вносити частину майна в декларацію - це неможливість притягнути їх до відповідальності. Стаття 366-1 кримінального кодексу України, яка передбачає за декларування недостовірної інформації позбавлення волі до 2-х років, наразі заблокована. Вона почне працювати лише після того, як буде налагоджена система електронного декларування на сайті Національного агенства з питань запобігання корупції.

А от стаття кримінального кодексу 368-2, яка так само передбачає позбавлення волі до двох років за набуття активів, походження яких не підтверджено доказами,  працює вже більше року. І судячи з Єдиного реєстру судових рішень, компетентні органи вже почали вести по ній справи. Тому не дивно, що депутати, які не можуть довести джерел доходів для придбання певного майна, вважають за краще його просто не декларувати. Тож, ми радимо компетентним органам,  які уповноважені вести справи по статті 368-2, почали перевірки саме з тих депутатів, у яких під час декларування починається склероз...

Галина Чорна, Олексій Чорний

Розслідування підготоване у рамках українсько-молдовського проекту MUTE@Corruption, який реалізовує ІМІ за підтримки Freedom House та Уряду Канади