Кому й чому вигідні малі ГЕС на Черкащині

cherk-buky-ges-04

Збудовану на Гірському Тікичі у 1929 році Буцьку гідроелектростанцію закрили у вісімдесятих роках - при введенні в дію атомних гігантів. Вона була однією з перших ГЕС на Черкащині.

Нині цю станцію береться відродити корпорація «Гідроресурс – К». Реставрація споруди обійдеться у 800 тисяч євро. Інвестору доведеться відремонтувати водозливну греблю, пошкоджену льодоходом ще в 1980 році, очистити від намулу та заростів очерету значну частину плеса перед греблею, засмічену на 80 відсотків. Можливо, «Гідроресурс – К» побудує і невелику підпірну споруду – водонапуск із підйомником для забезпечення санітарних витрат води в Гірському Тікичі, як рекомендує Управління водних ресурсів басейну річки Південний Буг.

Та при цьому в Буках побоюються, що при введенні відновленої ГЕС у дію і спрямуванні води в дериваційну систему тамтешній відомий каньйон обміліє. Це, окрім інших бід, віднадить від нього туристів, а, отже, і зменшить доходи місцевого люду від туристичного бізнесу.

На черговій сесії місцевої селищної ради директор ТОВ «Гідроресурс-К» Олена Сіукаєва запевнила, що гідроелектростанція працюватиме лише пізньої осені і ранньої весни. Влітку, коли вода падає нижче фіксованого рівня, об’єкт зупинятиметься.

Депутати повірили інвестору і одноголосно схвалили проект землеустрою. Тож, незабаром Буцька ГЕС отримає нове життя. Чи буде воно таким же безхмарним як і на початку її існування?

cherk-buky-ges-06

Окремі експерти сумніваються, що вклавши майже мільйон євро у реставраційні роботи, корпорація запускатиме турбіни ГЕС лише чотири-п’ять місяців на рік. При тому, що, як показує досвід, досі в Україні нема дієвих механізмів ефективного контролю роботи малих гідроелектростанцій.

Буцька ГЕС стане четвертою в області, відновленою на річці Гірський Тікич ТОВ «Гідроресурс-К». Уже в дії Гордашівська, Кривоколінська та Юрпільська гідроелектростанції.

cherk-buky-ges-02

Напередодні запуску кожної з цих станцій місцеві ЗМІ, здебільшого підконтрольні владі, розпочинають чергові рекламні кампанії щодо користі від гідроелектростанцій.
Ось лише приклад однієї з них: «Висока київська екологічна інспекція у складі академіка, докторів та кандидатів наук вкотре підтвердила безпечність збудованих малих ГЕС на Гірському Тікичі. Зокрема, у висновках пишеться, що: «Наявність греблі та технологічні процеси Кривоколінської ГЕС не створюють негативні впливи на дорослих риб, а загибель молоді в турбінах не є масштабною і знаходиться на рівні природної смертності. Встановлення додаткових типових рибозахисних пристроїв не потрібне». Ця ж сама комісія рекомендувала почати відновлювальні роботи на дамбі Буцької ГЕС.

cherk-buky-ges-05

З такими веселковими висновками «високої київської екологічної інспекціії у складі академіка, докторів та кандидатів наук» могли би не погодитися жителі Звенигородки, що також на Черкащині. Десять років тому Черкаська філія ЗЕА «Новосвіт» заволоділа на аукціоні гідроспорудами занепадаючої Звенигородської ГЕС. При цьому громаді міста було обіцяно перспективу порятунку змілілої водойми та екологічного благополуччя гирла річки Гнилий Тікич, яка разом з Гірським Тікичем є притоками Тікича. Людям навіть пообіцяли, що гідроелектростанція надаватиме безкоштовно електроенергію для освітлення вулиць райцентру у вечірній час. ГЕС запустили, а звенигородчанам від того ліпше не стало.

Відремонтувавши аварійну водозливну греблю, нові господарі ГЕС поспішили дати перший струм у єдину енергосистему країни, перетворюючи найчистіші нижні шари води на чималенький дохід, тоді як верхній шар із синьо-зелених водоростей, що цвітуть на сонці, за браком санітарного зливу направили до міського водогону. Смердюча брудна рідина, що з весни до осені тече з кранів у міських квартирах, обходиться містянам у кругленьку копієчку. Тарифи на водопостачання та водовідведення у Звенигородці вже нині зашкалюють: вкупі це майже 28 гривень за кубометр. Окрім всіх інших бід, зміління річки постійно загрожує нерестовищам риби. Зменшується також кількість диких водоплавних птахів.

У такій ситуації два роки тому увірвався терпець в активістів громадської організації «Звенигородський клуб рибалок», які пригрозили: якщо власники ГЕС і надалі експлуатуватимуть Тікич недбало і лише з метою наживи, вони діятимуть радикально і зупинять ГЕС. На цю заяву швидко зреагував директор Черкаської філії ЗЕА «Новосвіт» Ігор Мікрюков, який прибув до Звенигородки з новими обіцянками. На цей раз прозвучала ідея встановити на земляному насипові сонячні батареї, мовляв, цей прогресивний варіант виробництва електроенергії вже працює на інших гідроспорудах, як от на Гордашівській ГЕСС, що на Гірському Тікичі у Тальнівському районі, без шкоди для навколишнього середовища. Цей проект було реалізовано. Проте проблеми залишилися ті ж.

Зелений тариф для обраних

Із встановленням так званого зеленого тарифу на електроенергію у 2008 році відновленням локальних малих гідроелектростанцій зацікавлюються інвестори. Завдяки вигідному для інвесторів «зеленому» тарифові, за підрахунками спеціалістів, окупність таких проектів становить 5-7 років.

За даними " Збруча", у 2015 році малі ГЕС України виробили лише 0,15% від всього обсягу електроенергії, але в грошовому еквіваленті на них припало 0,49%, тобто, у три рази більше. Один вироблений на МГЕС кіловат оплачується державою в сумі 4 грн 74 коп. (НАК «Енергоатом», для порівняння, отримує за 1 кіловат 0 грн 32 копійки).
«В Україні тариф для "зелених" генерацій прив'язаний до курсу євро – інвестор гарантовано отримає дохід. У березні, згідно з постановою НКРЕКП, тариф для малих ГЕС становив від 3 до 5 гривень за кВт/г залежно від потужності. Побутові споживачі з 1 квітня сплачують 36,6 або 63 копійки за кВт/г залежно від обсягів споживання», - пише у своєму дослідженні Інсайдер.

cherk-buky-ges-01

Інсайдер також дослідив, хто інвестував у малі ГЕС та отримує підвищений тариф за згенеровану ними електроенергію. Інвесторами в малу гідроенергетику переважно стали колишні чиновники, які працювали в регулюючих органах, або їхні родичі.
У лідерах - Олександр Нікіторович, власник двох компаній, які інвестували в ГЕС - ТОВ "Енергоінвест", ЗЕА "Новосвіт". Він, за даними Інсайдера, виробляє 30 МВт електроенергії.
ТОВ "Гідроресурс-К" володіє Олексій Дьяков - він на 11 місці рейтингу з показником 1,07 МВт. Як дослідили журналісти «Наших грошей»,  інвестором "Гідроресурс-К" є Ілля Рафаловський, зять оскандаленого Володимира Гузира, екс-першого заступника генпрокурора Віктора Шокіна. Як пише видання, «Гідроресурс-К» …заволоділа малою ГЕС у селі Криві Коліна Черкаської області і отримала «зелений тариф» до 2030 року.

Допоки жителі Черкащини ще плекають надії на альтернативні джерела енергії,  Івано-Франківськівська обласна рада проголосувала за мораторій на будівництво ГЕС у руслі Дністра на території Прикарпаття.

cherk-buky-ges-07

«Члени науково-технічної ради Національного природного парку "Дністровський каньйон" висловили здивування й обурення рішенням Міністерства екології і природних ресурсів України спорудити каскад з шести гідроелектростанцій у верхів'ї Дністра і надіслали відповідне звернення Міністерству екології», - повідомляє місцевий інтернет-портал.

Мирослава Станкевич, для "Ні корупції!"