Царським селам на Дніпрових берегах закони – не перешкода

cherk-zabudova-dnipra-02

Територія прибережної зони Дніпра і, зокрема, Кременчуцького водосховища біля Черкас вже понад десять років майже недоступна для місцевого населення.

Кількість маєтків тут з кожним роком більшає, адже ніхто і ніщо не перешкоджає власникам елітних особняків та забудовникам займати прибережну смугу.

Просто біля води зведені паркани, побудовані гаражі для катерів з причалами, а за ними – кількаповерхові будинки. Особливо складна ситуація на берегах Будище – Свидівської захисної дамби неподалік обласного центру.

Все, що власники дорогих котеджів на Дніпрі залишили своїм сусідам-селянам для відпочинку, – це невеликий клаптик пляжу. Свидівчани вже не вірять у те, що береги Дніпра повернуть громаді.

«Ми проти цього бєзпредєлу. Бо нема де покупаться ні дітям, нікому», - каже місцева жителька Олена.

cherk-zabudova-dnipra-03

Ці фортеці зведені, власне, на землях водного фонду і поза юридичною площиною. При забудові ділянок порушені кілька кодексів - Земельний та Водний, а також Закон України „Про охорону земель”, кажуть експерти. Зводячи свої замки на землях водного фонду, ніхто й не думав про дотримання стометрової зони.

Цю проблему громадськість піднімала неодноразово. Чотири роки тому черкаська еколог, голова асоціації «Еко-світ» Людмила Ткаченко оприлюднила у місцевому ЗМІ  інформацію про наслідки тотальної забудови дніпрового узбережжя. «…забудова прибережної зони Дніпра з відвертим нехтуванням діючими природоохоронними та санітарними законами та нормами… супроводжується тотальним знищенням зелених зон, які просто починають заважати.

cherk-zabudova-dnipra-01

Якби наші діди-прадіди побачили, що вздовж Свидівоцької дамби знищено чотири нерестилища із цінними видами риб, зруйновано берег та вирубано вікові сосни, то чи мовчали б вони, як ми з Вами ?»,- обурювалася тоді Людмила Ткаченко.

Втім, далі обіцянок чиновників навести лад справа не рушила. Будинків додавалося, вільного доступу до річки ніхто місцевим не давав.

У сільраді, через яку щасливі власники отримують ласі земельні ділянки, кажуть, землі – в оренді. Саме так сільська влада нібито наповнює місцевий бюджет.

«У нас дуже багато земельних ділянок у довгостроковій оренді на 49 років. Договора суперфіцію зараз нові укладаються. Щоб громадяни мали державні акти, я такого не знаю», - запевняє Лариса Остріцька, секретар Свидівоцької сільської ради. (Суперфіцій — право користування чужою земельною ділянкою для забудови. Ред)

З роками проблема лише поглиблюється. Вже сьогодні, як свідчать дані Кадастрової Карти, лише на території Будище–Свидівоцької захисної дамби у приватну власність передані 166 земельних ділянок.

«Загальна площа переданих у приватну власність земель вже сягає 25,0106 га! І це лише за даними, які містяться у вільному доступі. Тобто, там зазначені території на які люди вже отримали державні акти на право власності на землю.

Чинне природоохоронне законодавства встановило прибережну захисну смугу як територію, яка повинна захищати водні об’єкти. До того ж, законодавець визначив виключне право громадян та держави на право власності на такі землі.

Будище–Свидівоцька захисна дамба - це не лише територія, яка містить у своєму складі прибережну захисну смугу Кременчуцького водосховища, це перш за все дамба. Тобто, це вже збудований об’єкт, а точніше гідротехнічна споруда, яка побудована за державні кошти відповідно до проектної документації та має захисну функцію.

І цю територію вже поділили на частини, і навіть, якщо там зараз ви бачите незабудовані частини, то можете бути впевненими, це не надовго. Вільних ділянок не залишилось», - пише на початку лютого цього року у своєму зверненні до громадськості, чиновників, правоохоронних органів та ЗМІ Людмила Ткаченко.

«В.о. начальника Державної екологічної інспекції у Черкаській області Поліщук С.А. у своїй відповіді на запит громадської організації повідомив, що під час планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у грудні  2015 року ними виявлено лише одне порушення Закону України “Про відходи”. Це вважається здійсненням дієвого контролю?», - обурюється активістка.

cherk-zabudova-dnipra-06

Фото – відповідь Поліщука

cherk-zabudova-dnipra-04

Тобто, якщо вірити офіційній відповіді Сергія Поліщука, в.о. начальника Державної екологічної інспекції області, незаконних котеджів на берегах Дніпра поблизу Свидівка нема.

Директор одного з численних дачних кооперативів Свидівка Петро Бабіна також запевняє, що при зведенні супербудинків законодавства України дотримано.

«З нашого боку не було ніякого порушення – ми отримали усі погодження з усіма інстанціями, якими тільки можливо. Ми одні з небагатьох, у кого витримана стометрова зона», - каже директор товариства «Свидівок тур» Петро Бабіна.

«Виходячи з відповіді Держекоінспекції у Черкаській області, вони на даний час самоусунулися від виконання покладених на них обов’язків.

Бо ж не помітили під час перевірки 166 ділянок на території Свидівоцької сільської ради, переданих у приватну власність, не побачили і здійснення будівельних робіт на землях водного фонду.

За даними, які стали відомі громадськості, правоохоронними органами проводиться досудове розслідування по факту зловживання службовим становищем головою Свидівоцької сільської ради за кримінальним провадженням № 12013250020000517. По даному провадженню розглядаються саме питання незаконної передачі у власність земельних ділянок водного фонду. Проведена судово–технічна земельна експертиза, яка підтверджує факти злочинних діянь сільської голови», - стверджує Людмила Ткаченко.

Поки розслідування триває, черкаські обласні владці, щоб зняти напругу із цього питання, винайшли велосипед.

«Не треба просто виділяти земельні ділянки, щоб хтось побудував хату і поставив забір. Ми повинні діяти в єдиній концепції розвитку. Землю потрібно віддавати не під котеджі, а під проекти, важливі для туризму та відпочинку. Я до того, щоб міська і обласна влада надала проекти для розробки тих чи інших комплексів», - каже Сергій Овчаренко, заступник голови Черкаської ОДА.

Що робити з уже зведеними будинками та розданими у довгострокову оренду землями узбережжя, чиновники не кажуть.

Тим часом землі Свидівка продовжують розбазарювати. Обрати ще вільні ділянки можна хоч сьогодні.

До прикладу, у рубриці «Продаж землі» на порталі OLX в кілька кліків знаходимо таке оголошення:

cherk-olx-dnipro

Прогрес у недопущенні дерибану земель водного фонду намітився у вересні минулого року. Київський апеляційний господарський суд визнав недійсним продаж кооперативу «Дніпровський Баркас» ділянки площею 3,1 га по вул. Дахнівській у селі Свидівок.

Про це повідомило видання «Наші гроші». Суд визнав незаконним рішення Свидівоцької сільради від 29 листопада 2013 року про надання кооперативу дозволу на викуп вказаної ділянки. Суд встановив, що дана ділянка належить до земель водного фонду, розташована в прибережній захисній смузі Кременчуцького водосховища, і її продаж заборонено законом.

Схема, за якою ласі землі переходять у приватну власність – не нова. Власники котеджів беруть земельну ділянку в оренду, без правил землеустрою, без дотримання законодавства. Потім землю передають вже як рекреаційну. Насамкінець змінюють її цільове призначення. Так, за повідомленням видання Адвокат консалтинг  у 2009 році, «земельні ділянки виділяються на підставних осіб пенсійного віку, які не те що не були членами кооперативів, а навіть іноді не знають про їх існування. Тоді вступає в дію важка артилерія в іпостасі чиновників Держкомзему та Держводгоспу. Перші швиденько видають державні акти на водні плеса, а другі, використовуючи державні бюджетні кошти на поглиблення русла Дніпра та укріплення берегової смуги, намивають величезні території на місцях колишніх нерестилищ. А суди тихою сапою потроху легалізують споруди нібито пересічних пенсіонерів, розміщені у цих так званих «царських селах».

«Я буду ініціювати звернення до Державної екологічної інспекції України та Міністерства екології та природних ресурсів України щодо розгляду питання бездіяльності в.о. начальника Державної екологічної інспекції у Черкаській області Поліщука С.А. у питаннях збереження прибережної захисної смуги Кременчуцького водосховища, а також до прокурора Черкаської області з проханням взяти на особистий контроль хід досудового розслідування у кримінальному провадженні стосовно сільського голови села Свидівок», - не покладає надії розрубати гордіїв вузол земельних питань громадська активістка Людмила Ткаченко.

Мирослава Станкевич, для "Ні корупції!"