Скільки я плачу за державний дитячий садочок

v_rsh_-pro-dityachiy-sadok-02«Ні корупції!» проаналізував, хто відповідає за освоєння благодійних внесків у дитячих садках, на що ці гроші витрачаються та скільки держава виділяє коштів на дошкільнят.

Про законність і обґрунтованість благодійних внесків батьків, чиї діти відвідують державні дитячі садочки, можна говорити вічно. Хтось здає гроші добровільно. Хтось не здає.  Хтось обурюється, але здає. Хтось обурюється і не здає, бо вважає це завуальованою корупцією.

Я здаю. Не з примусу. Це моя добра воля. І здаю стільки, скільки на початку року скажуть вихователь і керівник дошкільного навчального закладу (ДНЗ). Одначе цього року я підрахувала, скільки грошей мені коштує відвідування моєю дитиною дитячого садочка, і зрозуміла, що нині перебування дитини у державному ДНЗ стає фактично розкішшю, особливо, для батьків-бюджетників.

Добровільні пожертви з кишені батьків

Моя дитина відвідує дитячий садок «Золотий ключик» у місті Бровари Київської області. На початку навчального 2015-2016 року під час батьківських зборів вихователь групи і заступник директора ДНЗ оголосили, що всім батькам за відвідування дитсадка їхньою дитиною потрібно здати:

- 250 грн на миючі засоби;

- 400 грн на розвиток групи (закупівлю іграшок, ремонт меблів тощо);

- 100 грн на костюми на свята (дитсадок їх закуповує централізовано, тому батькам не потрібно ламати голову, в що вбрати дитину на Новорічний ранок чи інше свято);

- 130 грн на так звані «кабінети» (на спортзал, на медпункт, на зал для співів і танців і на кабінет психолога);

- 150 грн на канцтовари;

- 100 грн на святкування дитячих днів народжень і привітання вихователів зі святами.

У ці витрати не входять вистави, які проводять у садочку заїжджі гастролери (по 20 грн за виставу), і плата за запрошення Діда Мороза на Новорічний ранок (по 45 грн).

Таким чином, цьогоріч ми здали 1130 грн благодійних внесків. А загалом у садочку 11 груп, кожну з яких відвідують в середньому по 35 дітей.

Торік, зауважу, ми здавали 1500 грн благодійного внеску за вступ до садочка, 400 грн на розвиток групи, 250 грн на миючі засоби, 200 грн на потреби батьківського комітету і 130 грн на ремонт сантехніки.

З «документів», які вивісили цього року у нашій групі, я зрозуміла, яким чином використовуються благодійні внески. На ці гроші, зокрема, керівництво садочка платить штрафи за пожежну безпеку і оплачує участь в Асоціації педагогів України.

1

А це загальна сума надходжень благодійних внесків до садочка за так зване «потрапляння в садочок». Сплачується одноразово при вступі.

2

Окрім цього, якщо раніше за харчування своєї дитини у садочку батьки платили в середньому 350 грн, то з 1 лютого 2016 року вони платитимуть на 30% більше. Відповідно до Рішення виконавчого комітету від 19.01.2016 № 14 «Про затвердження вартості харчування та встановлення плати для батьків за перебування дітей у комунальних дошкільних навчальних закладах міста», діти ясельних груп садочків (до 3-х років) харчуватимуться за 30,27 грн./день. 6-10-річні діти, що навчаються у загальноосвітніх закладах, – за 16,48 грн./день. Старші 10 років – за 19,49 грн./день.

Принагідно зауважу, що на якості дитячого меню підвищення цін не позначилося.

Гроші для садочків з бюджету міста

Як показала відповідь на запит «Ні корупції!» до Броварської міської ради, не єдиними благодійними внесками живуть дитячі садочки в Броварах.

За рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету було профінансовано ДНЗ міста Бровари в 2015 році на суму 54 880 100 грн.

За рахунок коштів бюджету розвитку міста в тому ж році – на 2 748 500 грн.

На проведення капітального ремонту в дошкільних навчальних закладах у 2014 році було виділено з бюджету розвитку міста 2 196 500 грн., в 2015 році – 1 238 200 грн.

На придбання основних засобів в ДНЗ у 2014 році було витрачено з бюджету розвитку міста 733 700 грн., в 2015 році – 1 510 300 грн.

Зокрема, для садочку «Золотий ключик», який відвідує моя дитина, в 2015 році на капітальний ремонт сантехніки з бюджету розвитку міста було виділено 279 200 грн., а також придбано: меблі (виробничі столи на харчоблок) – 5 штук (11 575); посуд – 23 883 грн.; опромінювачі – 2 шт. (2 000 грн.); постільна білизна – 31 350 грн.

З приводу законності збору грошей у вигляді благодійних внесків, то у Броварській міськраді фактично відхрестилися від розпорядження цими грошима - мовляв, самі батьки носять гроші, самі й розпоряджаються ними: «батьківський комітет ДНЗ надає благодійну допомогу в натуральній формі (миючі засоби, засоби гігієни і т.д.). Всі цінності оприбутковуються Управлінням освіти через ДКСУ (Державне казначейство служби України) і списуються згідно актів відповідно до норм списання. В грошовій формі благодійні кошти надходять на рахунки, відкриті в органах ДКСУ і використовуються у безготівковій формі відповідно до укладених договорів на потреби закладів. Всі використані кошти на потреби дошкільних навчальних закладів контролює батьківський комітет закладу».

Насамкінець приємна новина, про те, як цього місяця броварська влада зекономила батьківські благодійні внески в частині витрат на миючі засоби. Сесія Броварської міської ради ухвалила рішення виділити 224 200 грн на школи і 235 600 грн на садочки на дезинфікуючі та миючі засоби. Віднині закуповуватися ці продукти будуть централізовано через Prozorro. Грошей вистачить, щоб миючими та дезинфікуючими засобами школи і садочки були забезпечені до кінця року.

Питання, що фактично риторичне. Батькам, які на початку року здавали на ці самі потреби по 250 грн, бодай запропонують повернути гроші?

Валентина Новицька, «Ні корупції!»