Прокуратура програла у вищому суді справу про незаконність надання землі біля Софії Київської для «висотки Довгого»

Прокуратура знакВерховний суд України скасував рішення судів попередніх інстанцій, якими виділення землі під будівництво офісного центру у Києві біля Софії Київської було визнано незаконним. Про це пише «Перша інстанція» з посиланням на постанову Колегії суддів Судової палати в адміністративних справах та Судової палати у господарських справах ВСУ від 6 жовтня 2015 року.

У 2010 Київрада передала ТОВ «Євроофісбуд» землю площею 0,07 га по вул. Стрітенській, 10 в оренду на 5 років з правом викупу для будівництва офісного центру з паркінгом. До ділянки увійшло 0,6 га за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови, які перебували у користування КП «Генеральна дирекція Київської міської ради з обслуговування іноземних представництв» та 0,01 га - за рахунок міських земель, не наданих у власність чи користування.

Незабаром прокуратура звернулася до Окружному адмінсуді Києва, щоб відмінити рішення, оскільки вважала, що воно суперечило вимогам Конвенції про охорону Всесвітньої культурної спадщини та приймалося без належного погодження документації з органом охорони культурної спадщини.

Суд відмовився задовольнити вимоги прокуратури, посилаючись на короткий термін оренди - 5 років. У 2014 Київський апеляційний адмінсуд визнав передачу землі протиправним і скасував рішення першої інстанції. До також ж висновку дійшов і Вищий адмінсуд в 2015.

Не погодившись з рішенням касаційної інстанції, «Євроофісбуд» звернувся до Верховного Суду України. Колегія суддів прийшла до висновку, що рішення Київради про передачу ділянки в оренду є ненормативним актом (тобто таким, який застосовується одноразово), і, отже, скасування такого акту не породжує наслідків для орендаря ділянки, оскільки питання про орендовану власність має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.

Відповідно, позов, предметом якого є спірне рішення Київради, взагалі не повинен розглядатися, оскільки обраний прокуратурою спосіб захисту порушених прав міста не забезпечує їх реального захисту. Таким чином, колегія суддів постановила скасувати постанови судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій, і закрити провадження у цій справі.

Видання нагадує, що в на початку 2015 року Київрада на вимогу ЮНЕСКО ввела мораторій на забудову і продаж земельних ділянок в буферних зонах історичних пам'яток. Спірна ділянка відноситься до буферної зони Софії Київської, яка увійшла до Списку світової спадщини в 1990.

Компанію «Євроофісбуд» ЗМІ пов'язують з ім'ям Олеся Довгого - нардепа від «Волі народу», який в часи мерства Леоніда Черновецького був секретарем Київради і заступником голови КМДА (2006-2011 рр.). Зокрема, журналіст Сергій Лещенко повідомляв, що «Євроофісбуд» є спільним дітищем Довгого і мільйонера Ігоря Воронова.

За даними Лещенка, при створенні фірми 50%, які належали Воронову, записали на його родича – брата Євгена, а також Людмилу Івкіну. Другу половину, яка була у Довгого, оформили на Олега Сидоренка, який був  директором «ЄвроофісБуду». Останній разом з Довгим та людьми батька нардепа був засновником кількох фірм. У 2014 у реєстрі юросіб прізвище Сидоренка замінили на Олега Притуляку.