Кардинал Його Ясновельможності: як потрапив у владу і чим займається там Ігор Кононенко

Кононенко НВ

Вплив депутата Ігоря Кононенка став неспівмірним з його статусом та руйнівним для країни, - вважає НВ.

Ця людина — найближчий соратник президента ще з часів служби в армії, а потім – у бізнесі та політиці. Так говорять про Ігоря Кононенка, через якого в країні вибухнула політична криза.

Подолавши 50-річний бар'єр, він і не думав, що про нього в такому ключі будуть говорити навіть на Заході. Ледве потрапивши у 2014 році у Верховну раду, він став першим заступником голови пропрезидентської фракції Блоку Петра Порошенка. Але уваги до себе майже не привертав.

Навіть його сусіди по Царському селу – елітному району київського Печерська, як переконалося НВ, мало про нього чули. Кононенко живе там у двоповерховому маєтку площею 1,6 тис. кв. м. Виховує трьох дітей – сина та двох дочок.

Розмір ділянки, на якій стоїть будинок, – 43 сотки. У декларації за 2014 рік Кононенко зазначив ще один – в 22 сотки. А також задекларував 15,2 млн грн доходу.

Навпроти царськосільської ділянки нардепа порожня територія трохи більшою площею. Вона належить президенту Петру Порошенку. І таке сусідство не випадкове.

Кононенко понад 30 років добре знайомий з головою держави, багато років будував і вів з ним бізнес.

Соратник народився і навчався в Києві, закінчив тут автомобільно-дорожній інститут. Під час служби в армії у 1980-х познайомився з Петром Порошенком. Так починається сучасна історія людини на прізвище Кононенко.

Армійські друзі обзавелися на пару цілим гроном підприємств. У деяких з них досі через свої фонди залишаються співвласниками: в страховій компанії Країна, заводі Ленінська кузня. Також їх спільним бізнесом є Міжнародний інвестиційний банк (МІБ) і київський елітний спортклуб П'ятий елемент.

Всі ділові інтереси Кононенка представляє його особистий інвестфонд ВІК, в який входять ряд компаній. Сфера інтересів – від будівництва до спорту. Наприклад, у минулому році в Пущі-Водиці ВІК відкрив Міжнародну тенісну академію. Тут є 19 кортів, фітнес-клуб, готель на 38 номерів та кампус для учнів.

Восени минулого року Кононенко запевнив НВ: ставши депутатом,  передав той фонд в управління. «Особисто я не займаюся бізнесом», - сказав він.

Перед парламентською кампанією-2014 Кононенко опікувався об'єднанням порошенківської Солідарності та УДАРу в БПП. І потрапив у Раду разом з блоком. Його роль одними лише переговорами про створення БПП не обмежувалася. За словами Віктора Чумака, мажоритарника, який недавно полишив ряди президентської фракції, Кононенко був одним із «гаманців» блоку на виборах.

Постійної сферою інтересів президентського соратника є енергетика. Він сам у бесіді з НВ визнавав, що часто зустрічається з міністром енергетики Володимиром Демчишиним та Дмитром Вовком, головою Нацкомісії з регулювання енергетики (НКРЕКУ).

Нардепи, з якими розмовляло НВ у процесі підготовки матеріалу, розповіли про те, як Кононенко виявляв гіперактивність під час обговорення законопроекту, який стосується видобутку і реалізації газу і містить, як висловився один із співрозмовників, «високі корупційні ризики».

Про те, що Кононенко впливає на українські енергопідприємства, в інтерв'ю інтернет-виданню Українська правда підтвердив і Ігор Білоус, голова Фонду держмайна. А Михайло Волинець, голова Профспілки гірників, наприклад, впевнений, що нове керівництво держшахти Краснолиманська, яке почало вести реалізацію вугілля через фірми-прокладки, контролює соратник Кононенка — депутат БПП Сергій Тригубенко.

Крім активності на енергоринку, Кононенко ще й втручається в роботу держкомпаній, про що заявив напередодні міністр економрозвитку Айварас Абромавичус. А за словами нардепа Сергія Лещенка, справжньою причиною відставки іншого міністра, голови Мінінфраструктури Андрія Пивоварського, також було втручання Кононенка в роботу держкомпанії Укрзалізниця через своїх людей.

При цьому, на відміну від ще одного сірого кардинала, соратника прем'єр-міністра Арсенія Яценюка екс-нардепа Миколи Мартиненка, чию причетність до сумнівних операцій можна підтвердити документально, Кононенко делегує повноваження іншим, і простежити його зв'язок з тими чи іншими подіями складно.

Експерти, з якими розмовляло НВ, вважають, що незважаючи на ознаки того, що соратник президента витягує вигоду зі свого положення у владі та прихильність голови держави, Порошенко все одно буде триматися за Кононенка до останнього. Хоча б тому, що в кадровій політиці орієнтується на перевірених та надійних людей.

Це типова для України манера. Оточення перших осіб в українській політиці формується, на думку політтехнолога Сергія Гайдая, візантійським способом. Тобто, не за принципом компетенції, як на Заході, а за принципом відданості.

«Він не здає людей зі свого близького оточення. Хоча життя змусить його це зробити все одно», - резюмує Лещенко.

Матеріал про сходження Ігоря Кононенка нагору і його дружбу з президентом Петром Порошенком читайте в новому номері журналу Новое Время — №5 від 16 лютого.