Змінено порядок реєстрації нерухомості. Корупційних ризиків поменшало

НерухомістьПочинаючи з 1.01.2016 р. набрав чинності новий порядок реєстрації нерухомого майна. По-перше, скасовується такий документ як свідоцтво про право власності.

Натомість, право на нерухомість буде підтверджуватися через Інтернет. По-друге, реєстрацію нерухомості можна проводити у нотаріусів без обмежень.

Є й інші, але менш суттєві нововведення. Про це повідомив Антон Каганець («Prove Group, ЮК» старший юрист) на  сайті Юридична газета online.

Найцікавішим для власників квартир і земель є те, що тепер під час реєстрації нерухомості не буде видаватися свідоцтво про право на нерухомість. Факт володіння нерухомістю буде підтверджуватися рішенням реєстратора про реєстрацію права на нерухомість, яке буде оформлюватися в електронному вигляді. При цьому? момент, з якого право зареєстровано, – це момент опублікування такого рішення на веб-порталі Міністерства юстиції України. На руки власник може отримати роздруківку вказаного рішення, але на неї не ставиться ні підпис, ні печатка реєстратора.

В цілому таке положення, звичайно, досить прогресивне, але населенню, особливо літньому, не просто буде зрозуміти, що право на їх квартиру підтверджується звичайною роздруківкою.

У той же час, досить зручним є відкриття доступу до реєстру через Інтернет. Так, не виходячи з дому, можна перевірити інформацію про будь-яку нерухомість на території України (якщо, звичайно, така інформація вказана в реєстрі). Достатньо тільки пройти нескладну реєстрацію на сайті.

Зручною є і можливість через нотаріуса проводити не лише реєстрацію нерухомості, стосовно якої проводилися нотаріальні дії, але й усі інші реєстраційні операції. Крім цього, подати документи можна і через центри надання адміністративних послуг.

Також корисним нововведенням є можливість оскаржувати дії реєстраторів не тільки до суду, але й до Міністерства юстиції України та його територіальних органів.

Дехто побоюється, що у зв'язку з тим, що тепер не буде «документа з синьою печаткою», може піднятися хвиля рейдерських атак на нерухомість, враховуючи той факт, що надія тільки на електронні бази даних.

Залишається сподіватися, що бази даних все ж відповідають вимогам безпеки. Шахрайство, звичайно, може траплятися, особливо, якщо хтось заволодіє електронно-цифровим підписом нотаріуса або реєстратора, але, швидше за все, масовими такі атаки не будуть.

Власникам нерухомості радимо періодично перевіряти свої об'єкти власності в реєстрі, а якщо вони ще не внесені до нього, то обов'язково внести.