З сайту Інтерполу зникають розшукувані раніше корумповані українські чиновники – Центр протидії корупції

INTERPOL-YANEKЗ офіційного сайту Інтерполу зникли майже всі екс-поплічники режиму Януковича, які знаходилися в міжнародному розшуку. Так, раніше міжнародна поліція розшукувала екс-прем’єр-міністра України Миколу Азарова, колишню очільницю Міністерства охорони здоров’я Раїсу Богатирьову, бізнесмена Сергія Курченка, міністра фінансів уряду Азарова Юрія Колобова, колишнього нардепа і близького соратника Януковича Юрія Іванющенка. Інформація щодо перебування цих осіб в міжнародному розшуку тепер відсутня, повідомляє "Центр протидії корупції".

"Зникнення всіх цих підозрюваних з бази Інтерполу може означати лише одне – справи екс-чиновників часів Януковича успішно зливають", – стверджує Віталій Шабунін, голова правління "Центру протидії корупції".

"Свого часу як Шокін, так і Аваков вже пропіарилися з того, що екс-чиновники часів Януковича були подані в міжнародний розшук, тепер нехай пояснять, чому вони звідти зникли", - додає Шабунін.

Важливо розуміти: відповідно до українського законодавства, якщо особи не має в базі розшуку Інтерполу, то в Україні можуть виникнути перешкоди для отримання дозволу на спеціальне досудове розслідування.

"Фактично, відсутність такого дозволу не дозволить довести справи до суду. Відтак і неможливо буде повернути награбоване майно Януковичів, Азарова та інших посадовців колишньої влади", – пояснює Денис Свириденко, юрист "Центру протидії корупції".

Всі ці особи з санкційноого списку підозрюються у скоєнні економічних злочинів та використанні службового становища задля власного збагачення. Тим не менше, нещодавно з'явилася інформація про те, що суд відмовив в екстрадиції екс-міністра фінансів Юрія Колобова, якого було затримано в Іспанії в березні минулого року.

Станом на сьогодні під санкціями ЄС перебувають 18 колишніх українських високопосадовців. Більшість санкцій буде знято в березні 2016 року, якщо Генеральна прокуратура України не доведе причетність цих осіб до розкрадання коштів в Україні. Наразі Генпрокуратурою не завершено переважну більшість розслідувань економічних злочинів поплічників Януковича.

Нагадаємо, що згідно статті 3 Статуту Інтерполу цій організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру. Зокрема, за цією підставою було видалено інформацію про розшук Віктора Януковича (Інтерпол прислухався до доводів адвокатів Януковича про політичну складову переслідування і буде вивчати питання). Тому дуже важливо, щоб українські правоохоронні органи розслідували та подавали до Інтерполу інформацію про вчинення і економічних злочинів колишніми високопосадовцями, зазначає видання.

"Центр протидії корупції"

Довідка "Ні корупції!"
Слід звернути увагу, що в той же час прокурор Генеральної прокуратури Владислав Куценко стверджує: розшук Інтерполом топ-чиновників часів Віктора Януковича не припинений, а заблокований. Про це він заявив в ефірі телеканалу "112 Україна".

"Згідно з правилами міжнародного права, у людини, яка перебуває в міжнародному розшуку, є право оскаржити його розшук, якщо вона вважає і буде доводити, що переслідується нібито з політичних мотивів. Окремі колишні чиновники режиму Януковича, які сьогодні приховуються від українських правоохоронців і знаходяться в базі Інтерполу, скористалися цим правом. Їхні адвокати подали заяви про те, що вони нібито переслідуються Україною з політичних мотивів. З розшуку вони, у зв'язку з цією скаргою, не зняті, але, відповідно правил Інтерполу, з цього моменту їх картка, інформація, яка розміщувалася на сайті Інтерполу, є заблокованою, не знятою, а заблокованою", - зазначив прокурор ГПУ.

"Після того, як скарга буде розглянута і по ній буде прийняте рішення, інформація відновиться чи буде знята, якщо вони доведуть нашим колегам, що вони дійсно переслідуються за політичними мотивами", - зазначив він.

"Взагалі, у нас в розшуку Інтерполу, щодо таких одіозних фігур, перебувало 18 осіб. Це безпосередньо і колишній президент України і його діти. Один син вже був знятий через смерть. Є така процедура, і українські правоохоронці ніяк на це не впливають", - резюмував Куценко.

Раніше стало відомо, що з бази розшуку офіційного сайту Інтерполу зникли посібники режиму Віктора Януковича, які перебували в міжнародному розшуку. Зокрема, з розшуку міжнародної поліції зникли колишня міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова, бізнесмен Сергій Курченко, екс-міністр фінансів Юрій Колобов і колишній нардеп і близький соратник Януковича Юрій Іванющенко.

Нагадаємо, в липні з сайту Інтерполу зникла інформація про розшук Януковича і колишнього українського прем'єра Азарова.

12 січня 2015 року стало відомо, що Янукович і екс-прем'єр-міністр Микола Азаров оголошені в міжнародний розшук Інтерполом. При цьому Інтерпол відмовився оголошувати Януковича в розшук за звинуваченням у зловживанні владою і вбивстві мирних громадян.

Окрім того, 22 січня 2016 року керівник робочого апарату Українського бюро Інтерполу Василь Неволя заявив, що Інтерпол обмежив публічний доступ до інформації про розшук Віктора Януковича тимчасово. Про це інформує прес-служба Нацполіції, на яку посилається "Українська правда".

"Віктор Янукович та його захисники подали скаргу із проханням про скасування міжнародного розшуку до суду французького Ліона та Комісії з контролю за файлами Інтерполу. На момент розгляду скарги Комісією Генерального секретаріату було прийнято рішення про обмеження публічного доступу до інформації про розшук Януковича", – заявив Неволя.

Він запевнив, що інформація про Януковича не видалялася з обліку Інтерполу, а лише тимчасово вилучена із публічного доступу.

За його словами, файли про розшук Януковича продовжують існувати у закритій базі Інтерполу, і до вказаної системи мають доступ лише уповноважені на те особи.