Вже час закрити “лавку” Григоришина, який успішно “пасеться” в Україні – Яценюк

Арсеній Яценюк. Фото kmu.gov.ua

Арсеній Яценюк. Фото kmu.gov.ua

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк звернувся до міністра юстиції і міністра закордонних справ України з вимогою організувати засідання санкційного комітету для підготовки пропозицій на засідання Ради національної безпеки і оборони від Кабінету Міністрів України і розглянути там розширення переліку фізичних та юридичних осіб, по відношенню до яких українська держава введе санкції. У цьому контексті на засіданні Уряду 20 січня 2016 року він знову згадав бізнес російського олігарха Костянтина Григоришина, який, за висловом прем’єра, "пасеться" в Україні останні десять років.

Як повідомляє департамент інформації та комунікацій з громадськістю секретаріату Кабміну, на засіданні уряду 20 січня виступив народний депутат фракції "Народного фронту" Сергій Висоцький із пропозицією розширити список фізичних та юридичних осіб РФ, щодо яких застосовуються санкції з боку України, та включити до цього списку, зокрема, російського олігарха Григоришина.

Арсеній Яценюк нагадав, що минулого року уряд України вніс до парламенту закон про санкції, "і вперше за історію незалежної України у нас з'явився механізм введення санкцій".

"Тодішній парламент проголосував за цей законопроект. Уряд підготував свої пропозиції Раді національної безпеки і оборони, яка є органом, який, відповідно до закону, має право щодо введення санкцій, проти російських фізичних і юридичних осіб», – нагадав Яценюк.

"Частина пропозицій уряду була підтримана, частина ні. Та цей список далі треба розширювати", – підкреслив він.

Прем’єр також повідомив, що по відношенню до окремих осіб РФ вже порушені кримінальні провадження: "Тому може статися так, що їм прийдеться надовго затриматися в Україні. І зараз це лежить виключно в компетенції правоохоронних органів. Там реальні кримінальні правопорушення. Вони крадуть гроші з бюджету, а потім фінансують в першу чергу антиукраїнські політичні сили і звітуються в ФСБ. Як, наприклад, робить громадянин Російської Федерації Григоришин, який "пасеться" на українському енергетичному секторі останні десять років".

Глава уряду також заявив, що Кабмін призупиняє закупівлю трансформаторів для "Укренерго" і "Центренерго" до моменту з’ясування відповідності тендерних процедур вимогам чинного законодавства та принципам прозорих державних закупівель.

Він підкреслив, що до уряду надійшла інформація від низки іноземних компаній, які просять з'ясувати ситуацію і пояснити, чому тендерні умови формувалися з очевидними преференціями для компанії Григоришина "Запорізький трансформатор" і проти інших учасників.

Інфографіка - theinsider.ua

Інфографіка - theinsider.ua

Глава уряду звернувся до міністра енергетики та вугільної промисловості: "Це ваша відповідальність, ви призначаєте "Укренерго" і "Укрінтеренерго". Закривайте цю лавку".

"Ні корупції!" вже повідомляв, що 13 січня 2016 року на засіданні Кабінету міністрів України міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив: необхідно роз’яснити ситуацію із протекціоністськими діями на адресу компанії "Запоріжтрансформатор".

"Я звертаюся до Міністра енергетики та вугільної промисловості України Володимира Демчишина, щоб ми відреагували на виступи в пресі щодо рішень, прийнятих в кінці минулого року – стосовно протекціоністських дій на адресу компанії "Запоріжтрансформатор", коли на 2 мільярди гривень були змінені умови на користь Григоришина. Я не знаю, чи є тут вся правда чи є деякі перебільшення … Вважаю: так, як це виглядає, це, можливо, злочин", – заявляв очільник відомства.

Напередодні у ЗМІ з’явилися повідомлення, що "Укренерго" в грудні 2015 року внесла зміни до тендерних умов, згідно з якими перевагу матимуть постачальники, які зможуть відмовитися від передоплати при закупівлі 22 одиниць трансформаторного обладнання.

Раніше Антимонопольний комітет України зупинив тендер "Укренерго” із закупівлі трансформаторів за скаргою "Запоріжтрансформатора". Отже, вже традиційно російський олігарх Костянтин Григоришин знову опинився в центрі всеукраїнського скандалу на мільярди гривень.

Суть справи в тому, що на державному тендері із закупівлі трансформаторів за кілька днів до подачі цінових пропозицій були скасовані авансові платежі по майбутнім контрактам, які вже знаходилися на рахунках "Укренерго".

На думку колишнього члена Нацкомісії з регулювання ринку енергетики і комунальних послуг Андрія Геруса, скасування авансів на руку підприємству "Запоріжтрансформатор", яким володіє російський олігарх Костянтин Григоришин.

Як зазначає Герус, з п’яти компаній, які беруть участь у тендері, чотири – іноземні. Якщо немає частини передоплати зараз, то у зв’язку з невизначеністю з курсом гривні в другій половині 2016 року їхні ризики ростуть, а бажання перемогти в тендері – зменшується.

"Україна виглядає дико, коли в 2015 році тендерний процес йде за одними умовами, а за пару днів до подачі цінових пропозицій скасовують аванси за контрактом. “Запоріжтрансформатор”, яким володіє Костянтин Григоришин, живе в Україні і в гривні, валютних ризиків менше. Якщо цим креативним ходом хотіли відлякати потенційних учасників тендерів, то потрапили в точку! Конкуренція знизиться – ціни зростуть", – писав він на своїй сторінці в Facebook.

На думку Геруса, дуже дивним є те, що "Укренерго", маючи на рахунках 2 мільярди гривень із суворим цільовим призначенням, які споживачі заплатили саме для авансів за трансформатори, раптом скасовує аванси, і тепер незрозуміло куди підуть ці гроші.

"Нинішній фінансовий директор "Укренерго" (як і більшість нинішніх керівників підприємства), раніше працював в структурах Григоришина. Мати лояльного фінансового директора дуже зручно, щоб знати точно, коли тобі зроблять платежі. Тоді як для інших учасників це велика таємниця і серйозні ризики", – заявив Герус.

Костянтин Григоришин – незмінний фігурант гучних корупційних скандалів. Фото noviny.su

Костянтин Григоришин – незмінний фігурант гучних корупційних скандалів. Фото noviny.su

PS.
Костянтин Григоришин – російський олігарх, власник компанії "Енергетичний стандарт", чиї інтереси концентруються в галузях енергетики і машинобудування. Він володіє частиною акцій ПрАТ "Запоріжтрансформатор" (найбільший у Східній Європі завод з випуску трансформаторів), харківського турбінного заводу "Турбоатом", 11 обленерго, а також найбільшим річковим перевізником в Україні - "Укррічфлотом", повідомляли "Українські новини".

Раніше ЗМІ також інформували, що Генеральна прокуратура України має у своєму розпорядженні матеріали про причетність російського бізнесмена Костянтина Григоришина до розкрадання 3 мільярдів доларів з допомогою махінацій на імпорт енергії українських АЕС.

Євген Вербичко