Оренда комунального майна у Броварах: дешево і сердито

1908_nab5Вартість оренди комунального майна в місті Бровари Київської області в рази відрізняється від ринкової вартості на таке ж майно. Якщо у 2012 році підприємці могли орендувати підвал, що належить місту, з розрахунку 10 грн за 1 кв м., то цього року вартість оренди на таке майно піднялася аж удвічі – до 20 грн за 1 кв м підвалу на центральних вулицях міста. Водночас ринкова вартість таких приміщень стартує від 80 грн за 1 кв м.

«Ні корупції!» дізнався, чому це можливо та хто від цього має зиск.

Міська влада Броварів щороку затверджує Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду комунльного майна територіальної громади м.Бровари, виходячи із положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та Постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. № 786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу». При затвердженні Методики обов’язково повинні бути враховані рекомендації комісії з питань комунальної власності та приватизації.

Згідно з методикою, розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси комунальних підприємств визначається за формулою:

Опл. = (Воз. + Внм.) х Сор.ц., де

Воз. - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об’єкта оренди (без ПДВ), грн.;

Внм. - вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об’єкта оренди (без ПДВ), грн.;

Сор.ц. - орендна ставка за використання майнових комплексів комунальних підприємств у відсотках.

При цьому незалежну експертну оцінку майна, яке здається в оренду, замовляє потенційний орендар за свої кошти. І саме на цьому етапі можливе заниження вартості орендованого майна, від якої залежатиме і майбутній низький розмір орендної плати.

«Ні корупції!» має у своєму розпорядження перелік комунальних приміщень (підвалів), які Броварська міська рада здавала чи здає в оренду, починаючи з 2010 року і включно з 2015 роком.

Ось деякі приклади орендних ставок на комунальне майно на центральних вулицях Броварів. Зауважую, мова про околиці не йде, лише про так званий у Броварах район Масив.

Скажімо, у 2012 році ФОП Наталя Деньгуб орендувала підвальне приміщення площею 90 кв м по вул. Київській, 288 за 900,00 грн в місяць, тобто, з розрахунку по 10 гривень за 1 кв м.

У 2013 році ФОП Олександр Логвиненко орендував 15 кв м підвалу по вул. Гагаріна, 12 за 418 гривень в місяць, тобто, з розрахунку 27 гривень за 1 кв м.

А в 2014 році ФОП Оксана Бобровіцька орендувала 30 кв м підвалу по вул. Незалежності, 2 за 286 гривень в місяць, тобто, оренда комунального підвалу ФОПу обходилася менш, ніж в 10 грн за 1 кв м.

Торік, у 2015 році, ФОП Святослав Герус орендував підвал площею 56 кв м по вул. Незалежності, 7 за 1522 грн в місяць, тобто, платив за 1 кв м 27 гривень.

Цього року, скажімо, ФОП Лариса Бойко, яка орендує підвал площею 33 кв м по вул. Незалежності, 12 сплачує місту за оренду 674 грн в місяць, тобто, по 20 грн за 1 кв.м.
123456
Як пояснила «Ні корупції!» ріелтор броварської нерухомості Наталя Кушнір, ринок привабливої комерційної нерухомості в Броварах дуже маленький. У місті фактично є кілька лише вулиць, де орендувати приміщення для бізнесу буде вигідно. Тому вся комерційна активність припадає на вулиці Київська, Незалежності, Гагаріна і Короленка.

На сьогодні ринкова вартість 1 кв м підвального приміщення на вулицях Гагаріна і Незалежності коливається від 80 до 120 грн за 1 кв м, при цьому у міста такий самий квадратний метр можна орендувати від 20 грн.

«Блакитна мрія кожного підприємця – орендувати приміщення комунальної власності, де орендна ставка в рази може відрізнятися від ринкової на користь орендатора. При цьому отримати таке приміщення на практиці досить проблематично. Офіційно міська рада на своєму сайті періодично вивішує оголошення про те, що вона має намір здати в оренду такі-то приміщення. Підприємці дивляться і починають готувати документи для заявки на оренду, щоб виконком ухвалив відповідне рішення про передачу приміщення в оренду. Але на практиці виявляється, що як тільки на сайті БМР з’являється оголошення лише про намір здати в оренду комунальні приміщення, то буквально на наступний день уже є підприємці з готовими документами, які заявляють про намір орендувати ці приміщення. Особисто я чула вже не про один такий випадок від своїх клієнтів», - говорить Наталя Кушнір і припускає, що підприємці з уже готовими для оренди документами мають наперед інформацію про приміщення, які планується здавати в оренду. Тобто, ще то того, як вони будуть названі публічно, до появи інформації про них на сайті Броварської міськради.

«Є підприємці, які можуть навіть чекати, допоки міськрада виставить для оренди те чи інше приміщення. Бо краще почекати, а потім вигідно орендувати на тривалий термін приміщення, аніж платити ринкову вартість оренди. Є підприємці, які дзвонили мені і прямо питали, чи не маю я часом виходів на Управління комунальної власності міста, щоб вирішити питання з орендою комунального приміщення в центрі Броварів в неофіційній так би мовити обстановці. Тобто, якщо є підприємці, що питають про таку можливість, то я не виключаю, що є підприємці, які користуються такою можливістю», - говорить ріелтор.

«Щоб отримати комунальне приміщення в оренду, треба спочатку занести трохи готівки чиновникам, які можуть цьому посприяти. За конкретну суму, що платиться одноразово, можна отримати комунальне приміщення за мізерні гроші і на довгий термін. Знаю людей, що таке практикували», - розповів «Ні корупції!» один броварський підприємець, який в обмін на інформацію попросив його не називати.

Зазначимо, що Броварська міська рада у жовтні минулого року також продовжила договір оренди на два підвальні приміщення ФОП Бічевому І.І. Нині за оренду комунального майна по вул. Кирпоноса, 3 - підвалу площею 20 кв м і підвалу площею 30 кв м підприємець платить в місяць 1048 грн і 1491 грн відповідно. Раніше, за часів скандалу із будівництвом торгово-офісного центру на першому поверсі та у підвальному приміщенні у будинку за цією ж адресою, про що вже писав «Ні корупції!», ФОП Бічевий І.І. платив за ці ж підвали 903 грн і 1167 грн в місяць.

Також «Ні корупції!» на прикладі будинку по вул. Кирпоноса, 3 раніше припускав, що зволікання міської влади із оприлюдненням списку найпростіших укриттів у місті (підвалів) може бути пов’язана з тим, що міська влада здала переважну більшість цих приміщень в оренду, тож доступ до них у випадку надзвичайних ситуацій практично неможливий.

Після того, як «Ні корупції!» отримав документ з переліком зданих в оренду Броварською міською владою комунальних підвалів з 2010 по 2015 роки, можна сміливо зробити висновок, що переважна більшість адрес підвалів, які міська влада здала в оренду підприємцям та юридичним особам, збігається з адресами, що знаходяться у міському Переліку найпростіших укриттів (підвалів) і які, за версією броварської влади, можуть бути використані для захисту населення на території міста Бровари.

І якщо на дверях ЖЕКівських підвалів висять оголошення, що у випадку надзвичайних ситуацій «ключі від приміщення знаходяться у ЖЕКу», то як взяти ключі від орендованих підвалів у підприємців і фізично отримати доступ у випадку небезпеки до "укриттів", де знаходиться приватне майно, ніхто з броварських чиновників так і не пояснив.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»