Як у Черкасах АТОвцям квартири давали

cherkasy-key-ato-room_00Торік 15 родин АТОвців отримали нове житло у середмісті Черкас. Напередодні Різдва ще п’ятьом сім’ям учасників антитерористичної операції вручили ключі від квартир. Тож, в області повністю закрили чергу на житло родин АТОвців, яка була на кінець минулого року. На придбання 20 квартир з державного бюджету виділили 15,5 млн грн.

Депутат Черкаської міської ради Ярослав Нищик поставив під сумнів прозорість процедури купівлі квартир для атовців.

«Ринкова ціна на житло у будинку, в якому придбано 17 із 20 квартир, нижча майже на 40 %. Сьогодні я обдзвонив шість агентств нерухомості. У п’яти із них є пропозиції по Б.Вишневецького, 97, ціни озвучують від 8.800 тис. грн, за квадратний метр. Можна говорити і за нижчу ціну, але аж ніяк не по 14 тис, як купили для рідних АТОвців. До речі, досі цих квартир на балансі ОДА нема», - обурюється Ярослав Нищик.

cherkasy-key-ato-room_07

Оскандалена сімнадцятиповерхівка знаходиться майже у центрі міста по вулиці Байди Вишневецького, 97, є довгобудом, у якому досі заселеним є один стояк в одному під’їзді. Досі навіть за низької ринкової вартості  житла черкасці не поспішають вкладати у будинок свої кошти. Тоді як, до прикладу, в іншу скандальну забудову у центрі Черкас, про яку вже повідамляв сайт "Ні корупції", люди інвестують охочіше, за такої ж ринкової вартості житла – від 8 тис.грн.  Вільних квартир там залишилося обмаль.

cherkasy-key-ato-room_02

Щоб спростувати інформацію про нібито завищену ціну квадратних метрів для родин бійців, в ОДА зібрали прес-конференцію. На захід запросили також і тих, кому нещодавно урочисто вручали ключі від нових квартир. Приїхати, за словами чиновників, змогли лише вдова та мама загиблого бійця Євгена Войцехівського та інвалід ІІ групи, АТОвець Олексій Карасевич.

Більшість питань журналістів, депутата Нищика та громадських активістів залишилися без відповідей. Директор департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації Олександр Криворучко зауважив, що придбання квартир відбувалося відповідно до процедур, передбачених правовими нормами. Оголошення про придбання житла опублікували в ЗМІ ще наприкінці липня. З тих пропозицій, що надійшли від забудовників та приватних підприємців, у Департаменті разом з членами родин АТОвців обрали оптимальні варіанти квартир у новобудовах Черкас.

«Попередньо вибрав квартири з тією умовою, що вони будуть ці квартири проплачені до 18.00 30-го числа», - пояснив чиновник.

cherkasy-key-ato-room_05

«Я готовий нести відповідальність і відповідати, якщо я щось нарушив і чинне законодавство, я готовий», - додав пан Криворучко.

Досі ще жодна родина не поселилася у будинок на Байди Вишневецького ,97, бо ніхто з них досі не набув права власності на отримане від влади житло.

cherkasy-key-ato-room_06

АТОвець Олексій Карасевич, який став одним із двадцяти власників нових помешкань, каже, що не хвилюється з приводу ордера на квартиру, бо обізнаний з нюансами. «Є певна процедура їх використання, певна процедура отримання документів на руки кожного з нас. Порушити її ніхто не має права. Хто її порушить, відповідатиме перед законом», - упевнений АТОвець.

cherkasy-key-ato-room_01

Як пояснив Олександр Криворучко, держава перевела кошти на придбання житла для родин бійців 25 грудня, тож, останнє житло в черзі Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації, що є головним розпорядником коштів, устиг придбати у переддень Нового року. Через вихідні і святкові дні необхідні документи працівники фірми «Кварц-2000», з якою укладали договори купівлі-продажу квартир, мали подати нотаріусу 13.012016р. До кінця ж цього тижня всі папери передадуть до реєстраційної служби, а згодом і до міської ради для отримання ордерів.

cherkasy-key-ato-room_03

До того ж, усе, що дає новим мешканцям забудовник, – це голі стіни, двері, сучасні вікна та батареї опалення. Тепло вмикають одразу, як власник заселяється до квартири, повідомила нам жінка, яка назвалася «старшою по будинку» і категорично заборонила її фотографувати.

Окрім того, серед нових власників квартир на Байди Вишневецького, 97 є кілька інвалідів-АТОвців. А відповідно до п.12 Постанови кабміну щодо процедури закупівлі квартир сім’ям загиблих учасників АТО і воїнам з інвалідністю І та ІІ групи, житло, що  надається інвалідам, повинно відповідати вимогам законодавства стосовно доступності, бути відповідно благоустроєним.

cherkasy-key-ato-room_08

Як видно з фото, цей будинок не пристосований для комфортного проживання таких людей у ньому.

Ще 23 липня 2015 року в інтерв’ю Урядовому кур’єрові заступник міністра соціальної політики Василь Шевченко повідомив, що середній розмір квартири для АТОвця становитиме приблизно 60 квадратних метрів. А середня вартість житла, залежно від регіону — 6 900 гривень за квадратний метр.

І додав, що для реалізації цієї програми Мінсоцполітики з держбюджету спрямувало 300 мільйонів гривень - відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 20 травня 2015 року. Субвенцію з держбюджету місцевим бюджетам даватимуть на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, що безпосередньо брали участь в антитерористичній операції, а також інвалідів АТО І-ІІ груп, які потребують поліпшення житлових умов, а також для родин загиблих. За даними облдержадміністрацій, найбільше членів родин загиблих нині в Київській області — 86, на Дніпропетровщині — 65 і Львівщині — 61. Тож, і кошти областям розподілятимуть відповідно. Хто саме першочергово потребує поліпшення житлових умов і як розподілятимуть кошти — ці дані обіцяли оприлюднити на сайті Мінсоцполітики.

Після інтерв’ю та обіцянок замміністра минуло майже півроку, на сайті інформації ми досі так і не знайшли.

Такі ж програми, як зазначив заступник міністра соціальної політики Василь Шевченко, діють і в інших регіонах. Втім, як нам вдалося з’ясувати, рекорди за цінами за кв.м. житла б’є Черкащина. До прикладу: у Здолбунові, за 14 км від Рівного, матері загиблого кіборга Василя Жука, 28 жовтня купили квартиру за 430 тис. грн.

cherkasy-key-ato-room_10

План квартир у будинку по вул. Байди Вишневецького, 97

Оскільки відповідно до вищезазначеної постанови житло для однієї особи не має перевищувати 50 м.кв. , маємо орієнтовну вартість одного квадратного метра. Якщо площа квартири від 40 до 50 кв.м, то ціна, відповідно від 10,75 до 8,6 тис грн. за квадратний метр. Тобто, у межах ринкової вартості на житло для передмістя Рівного.