Суд дозволив НАБУ виїмку документів фірм, де “світяться” Фірташ, Льовочкін, Думчев, Григоришин і Суркіси

Колаж zerkalo.mk.ua

Колаж zerkalo.mk.ua

Солом'янський районний суд Києва дозволив детективам Національного антикорупційного бюро України провести виїмку документів у Фонду держмайна України (ФДМ) по справі ВАТ "Запоріжжяобленерго". Рішення від 22 грудня 2015 року оприлюднено в Єдиному держреєстрі судових рішень.

Виїмка стосується кореспонденції між ФДМ, "Запоріжжяобленерго" та "Запорізький титаново-магнієвий комбінат" з питань узгодження переуступки права вимоги боргів, інформує Delo.ua.

Як повідомлялося з посиланням на матеріали перевірки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ВАТ "Запоріжжяобленерго" незаконно переуступило ХК "Энергомережа" (офіс компанії — в київському бізнес-центрі "Міленіум", де також розташовуються структури групи "Приват") право вимоги боргів за електроенергію на загальну суму 346,291 млн грн.

"Запоріжжяобленерго", зокрема, переуступило "Енергомережі" право вимоги боргу з "Запорізького титано-магнієвого комбінату" на 308,255 млн грн, з електрометалургійного заводу "Дніпроспецсталь" – на 38,035 млн грн.

На думку НКРЕКП, обленерго зробило це "безпідставно, без відповідних фінансових і правових гарантій повернення коштів".

Перевіркою НКРЕКП було встановлено, що, крім вищезазначеного, "Запоріжжяобленерго" в 2014 році підписало ще 11 договорів переуступки права вимоги боргів за електроенергію на суму 6,999 млн грн.

Як відзначають в регуляторі, згідно із законодавством, споживач зобов'язаний перераховувати кошти за спожиту електроенергію виключно на спецрахунок постачальника ("Запоріжжяобленерго"), а не на рахунки третіх осіб.

Крім того, перевірка НКРЕКП показала, що заборгованість самого "Запоріжжяобленерго" перед Оптовим ринком електроенергії за відібрану електроенергію, станом на 26 лютого 2015 року, досягала 1 млрд 518,633 млн грн.

Довідка "Ні корупції!"

Як раніше повідомляли ЗМІ, СБУ розслідує масштабні оборудки у справі ВАТ "Запоріжжяобленерго". Йдеться про низку угод між ВАТ "Запоріжжяобленерго", ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", ДП "Запорізький титано-магнієвий комбінат", ВАТ "Електрометалургійний завод" Дніпроспецсталь" ім. А.Н. Кузьміна і ЗАТ "ХК "Енергомережі".

"Запоріжжяобленерго", 60,2% акцій якого належить державі, в грудні 2014 року уклало низку угоду з ЗАТ "Енергомережі" з відступлення цій фірмі права вимоги та стягнення заборгованості з зазначених промислових підприємств на суму 346, 2 млн грн.

Після цього гроші за електроенергію замість того, щоб через спецрахунки потрапляти в ДП "Енергоринок", були привласнені посадовими особами вищевказаних компаній.

Слідчий суддя дозволив в рамках цієї справи виїмки документів "Запоріжжяобленерго", ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (контролюється групою Дмитра Фірташа), ДП "Запорізький титано-магнієвий комбінат".

Також дозволено вилучення документів в "ХК "Енергомережі" у банках: в АБ "Кліринговий Дім" (власники – Юлія Льовочкіна та Іван Фурсін), "Місто банк" (Іван Фурсін), "Преміум" (голова наглядової ради ради – екс-кандидат у мери Києва Сергій Думчев), "Укрсоцбанк" (UniCredit Bank Austria AG), "Златобанк" (Леонід Юрушев), "Приватбанк", "Ощадбанк" і "Укргазбанк", російських "Ощадбанк Росії" і "ВТБ-банк".

За даними ЗМІ, міноритарними акціонерами "Запоріжжяобленерго" є групи, близькі до Костянтина Григоришина і братів Григорія та Ігоря Суркісів.

Головою правління АТ "Енергомережі" є Дмитро Крючков, якого учасники ринку неофіційно пов’язують з віце-президентом УЄФА Григорієм Суркісом, представники якого входили до керівних органів компанії "Енергомережі".

Також давні зв’язки з Суркісом має і Дмитро Фірташ, який кілька років спонсорував ФК "Динамо" (Київ) після розриву контракту динамівців з "Приватбанком" Ігоря Коломойського.

За даними нардепа від БПП Сергія Лещенка, призначення в енергокомпаніях, якими управляють Суркіси і Крючкови, лобіює заступник голови фракції ББП Ігор Кононенко, давній бізнес-партнер Петра Порошенка.

У липні 2015 року МВС порушило кримінальне провадження за цими угодами "Запоріжжяобленерго". Міністерство очолює Арсен Аваков, який входить до конкуруючої з групою Петра Порошенка групи "Народний Фронт" Арсенія Яценюка.

Однак через кілька днів Генпрокуратура закрила кримінальне провадження у справі про привласнення 950 млн грн. "Запоріжжяобленерго" у зв’язку "з відсутністю складу злочину".

За даними ГПУ, укладення договорів між ВАТ "Запоріжжяобленерго", ХК "Енергомережі" і "ЗТМК" не суперечить чинному законодавству, "умови договорів виконуються, на розрахункові рахунки ВАТ "Запоріжжяобленерго" надходять кошти, у зв’язку з чим шкода інтересам підприємства відсутня".