Які райони Київщини пробуксовують з наданням публічної інформації

1324464181_1302587818_informaciya_14007«Ні корупції!» з’ясував ситуацію із наданням відповідей на звернення громадян та наданням відповідей на запити про доступ до публічної інформації у районних державних адміністраціях Київської області.

Висновок – якщо зі зверненнями громадян (принаймні, до запровадження можливості їх подання в електронній формі) було все гаразд, то скористатися своїм законним правом подати запит на отримання публічної інформації позбавлена чи не половина мешканців Київщини. Оскільки на половині офіційних сайтів РДА Київщини немає елементарної інформації про те, яким чином це можна зробити.

На запит «Ні корупції!» у Київській обласній державній адміністрації пояснили, що вони не контролюють та не мають готової узагальненої інформації щодо кількості поданих запитів про доступ до публічної інформації та відповідей на них по районних адміністраціях столичної області. І робити цього узагальнення шляхом аналітичної обробки даних не збираються -  їм така інформація не цікава.

Водночас заступник голови КОДА О.Корбан надав інформацію стосовно звернень громадян за 2015 рік станом на вересень. Ймовірно звернення у РДА Київської області вдалося підрахувати, оскільки всі вони були в паперовому вигляді і подавалися громадянами особисто чи через пошту, а не в електронній формі. Зазначу, що закон «Про внесення змін до Закону України «Про звернення громадян» щодо електронного звернення та електронної петиції» набрав чинності з 28 жовтня 2015 року. Саме від цієї дати громадяни України отримали змогу подавати звернення і в електронному вигляді, заповнюючи відповідну форму на електронному ресурсі розпорядника.

1

2

Згідно зі статтею 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядники публічної інформації серед іншого зобов'язані оприлюднювати:

а) інформацію про організаційну структуру, місію, функції, повноваження, основні завдання, напрями діяльності та фінансові ресурси (структуру та обсяг бюджетних коштів, порядок та механізм їх витрачання тощо);

б) нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;

в) перелік та умови отримання послуг, що надаються цими органами, форми і зразки документів, правила їх заповнення;

г) порядок складання, подання запиту на інформацію, оскарження рішень розпорядників інформації, дій чи бездіяльності;

д) інформацію про систему обліку, види інформації, яку зберігає розпорядник, та перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних.

Таким чином, на офіційних сайтах державних органів має бути спеціальна рубрика «Доступ до публічної інформації», у якій повинна бути наступна інформація:

види інформації, якою володіє розпорядник;

ОБОВ’ЯЗКОВО форма та порядок подання запиту, а також телефон, факс, поштова або електронна адреси для подання запиту;

законодавство про право на інформацію;

порядок копіювання документів;

звіти про надходження запитів;

громадське обговорення проектів нормативно-правових актів;

систему обліку публічної інформації та порядок опрацювання запитів на інформацію.

Натомість, як показало дослідження «Ні корупції!», майже в половини РДА Київщини на їх офіційних сайтах в розділі «Доступ до публічної інформації» замість визначеної законом інформації красуються порожні сторінки.

Отже, Київська область має 25 районів і, відповідно, 25 РДА, які мають офіційні сайти. На запити «Ні корупції!» до кожної із цих РДА стосовно інформації за 2015 рік про кількість отриманих запитів на публічну інформацію та кількість наданих відповідей на ці запити відповіла лише половина РДА.

Мають повну інформацію про доступ до публічної інформації на своїх офіційних сайтах:

Рокитнянська РДА;

Фастівська РДА;

Києво-Святошинська РДА;

Макарівська РДА;

Миронівська РДА;

Богуславська РДА;

Обухівська РДА;

Яготинська РДА.

Мають обмежену інформацію про доступ до публічної інформації на своїх офіційних сайтах:

Баришівська РДА (має перелік нормативних актів про право на інформацію та доступ до неї, натомість не має жодної конкретної інформації, як це предметно зробити і до кого звертатись);

Білоцерківська РДА (відсутні контакти, куди можна звертатися із запитом на отримання публічної інформації);

Таращанська РДА (відсутні контакти, куди можна звертатися із запитом на отримання публічної інформації);

Бородянська РДА ( є лише порядок складання та подання запитів на інформацію
в усній, письмовій або іншій формі без зазначення зразку запиту та контактів, куди його відправляти);

Броварська РДА (відсутні контакти, куди можна звертатися із запитом на отримання публічної інформації);

Васильківська РДА (відсутні контакти, куди можна звертатися із запитом на отримання публічної інформації);

Вишгородська РДА (відсутні контакти, куди можна звертатися із запитом на отримання публічної інформації);

Тетіївська РДА (є лише нормативна база, але немає зразків оформлення запитів та контактів, куди їх направляти);

Володарська РДА (відсутні контакти, куди можна звертатися із запитом на отримання публічної інформації);

Згурівська РДА (не відкриваються посилання на форми запитів, відсутні контакти, куди можна звертатися із запитом на отримання публічної інформації);

Іванківська РДА (відсутні контакти, куди можна звертатися із запитом на отримання публічної інформації, відсутні зразки запитів, натомість «спеціальним місцем в Іванківській районній раді для надання форми запитів та роботи запитувачів з документами чи їх копіями визначено кімнату № 9 на першому поверсі адміністративного будинку Іванківської районної ради, розташованого за адресою смт Іванків, вул. І. Проскури, 7.);

Сквирська РДА (інформація про доступ до публічної інформації знаходиться у розділі графіку прийому громадян, що фактично унеможливлює пошук цієї інформації на сайті);

Ставищенська РДА (є лише нормативна база, але немає зразків оформлення запитів та контактів, куди їх направляти).

Не мають жодної інформації про доступ до публічної інформації взагалі на своїх офіційних сайтах:

Бориспільська РДА;

Кагарлицька РДА;

Переяслав-Хмельницька РДА;

Поліська РДА.

Принагідно зауважимо, що деякі РДА Київщини продовжують над собою працювати і приводити свої сайти у відповідності до закону. Скажімо, ще на початку грудня минулого року розділ про «Доступ до публічної інформації» на сайті Рокитнянської РДА Київської області виглядав отак:

Снимок1

А нині він уже виглядає отак:

Снимок2

І хотілося б сподіватися, що для решти РДА Київщини це буде наочним гарним прикладом, як можна стати законослухняними чиновниками.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»