Хто в Чернівцях володіє парковками та ринками

kalynkaЧернівці - місто, де 22 ринки та мікроринки займають більше 73 гектарів землі та де значна частина працездатного населення залучена до торгівлі. Однак мало хто задумується над тим, хто власники цих ринків і в яку кишеню йдуть прибутки. Так само відкрите питання про те, хто є місцевими "королями парковок" (на обліку в ДПІ у м. Чернівцях перебувають 10 платників збору за паркування). Ми спробували знайти відповіді на ці запитання. 

Чернівецькими ринками володіють олігархи та політики

Ринки в Чернівцях – важлива складова економіки міста. Загальна площа ринків у місті складає 73 га. Одним з основних бюджетоутворюючих підприємств є саме ринок – комунальне підприємство «Міський торговельний комплекс «Калинівський ринок». Однак не єдиним Калинівським ринком живуть Чернівці. А ще 22 ринками та мікроринками, власники яких не такі очевидні.

Перелік документів тут

Ринок «Буковина-Авто»

З початку 90-х по вулиці Коломийській, 15А в Чернівцях розташувався авторинок. Власником ринку «Буковина-Авто» є однойменне товариство з додатковою відповідальністю. На земельні ділянки/приміщення у підприємства є державний акт на право постійного користування 1994 року, а також з 2011 року – договір оренди. Загальна площа ринку 4,9089 га.

Співзасновником вказаного товариства є ПАТ «Українська автомобільна корпорація», а кінцевим бенефіціарієм – мільйонер Таріел Васадзе. Він - колишній  депутат Верховної Ради від Партії регіонів, почесний президент ПАТ «Українська автомобільна корпорація». В 2014 році за рейтингом журналу «Форбс» статки Васадзе були оцінені в 104 мільйони доларів. До речі, саме це товариство було в переліку тих, які видавали ті сумнозвісні «довідки-рахунки» автовласникам, корупційність видачі яких визнав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

Мікроринок «Буковинський»

Спільне підприємство «Ринок Буковинський» володіє вказаним мікроринком, що розташований на розі вулиць Небесної Сотні-Комарова, вул. Небесної Сотні, 23 Б. Земельна ділянка перебуває в оренді у СП «Ринок Буковинський» відповідно до договорів (2009, 2014, 2015 років). Загальна площа мікроринку становить 0,6842 га.

Засновниками СП є Олена (901 тисяча внеску до статутного капіталу) та Валерій (159 тисяч внеску) Чинуші.

Валерія Чинуша вже багато років пов’язують з народним депутатом Віктором Королем від Блоку Петра Порошенка «Солідарність». Наразі він є помічником нардепа на громадських засадах. З 2002 року бізнесмен є депутатом Чернівецької міської ради. У 2015 році до Чернівецької міської ради Валерій Чинуш потрапив від партії «Рідне місто», де є колишні регіонали.

В одному з інтерв’ю Валерій Чинуш розповідав наступне про нинішнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка:

  • Арсеній Петрович першу свою юридичну фірму «ЮРЕК LTD» квартирував у нашому готелі Буковина на третьому поверсі, — розповідає Валерій Миколайович. – Тоді ж народний депутат Віктор Король попросив Яценюка стати його помічником-консультантом.

Валерій Чинуш є однією з найбагатших людей міста. Він разом з Софією Павлюк (внесок кожного до статутного капіталу склав по 5 мільйонів гривень) є співзасновниками ТОВ «Бізнес-центр «Буковинський». В 2008 році ТОВ «Бізнес-центр «Буковинський» купило 0, 59 га землі під готелем «Буковина», який було приватизовано ще у 1997 році.

Ринок «Верхній»

У 2001 році ТОВ «Чернівецька нафтобаза ВАТ «Облагропостачсервіс» оформило держакт на право постійного користування земельною ділянкою за адресою вул. Зелена, 6 А. Саме тут і розташований ринок «Верхній». Площа ринку складає 1,4544 га.

Засновниками ТОВ «Чернівецька нафтобаза ВАТ «Облагропостачсервіс» є кілька осіб, серед яких Ігор Харабара, який був директором цього ринку, та Ніна Харабара (кінцевий бенефіціарний власник/контролер). Ніна Харабара – дружина колишнього політика, бізнесмена (засновник кількох підприємств) Василя Харабари (був заступником голови Чернівецької ОДА, депутатом Чернівецької обласної ради в 2006-2010 роках).

Вказане товариство наразі судиться з Чернівецькою міською радою.  ТОВ "Чернівецька нафтобаза" ВАТ "Облагропостачсервіс" звернулось із позовом до Чернівецької міської ради про визнання недійсними пунктів рішення 38 сесії Чернівецької міської ради IV скликання від 08.12.2005 року, якими внесено зміни в пункт 18.2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 21.03.2001 року №231/7 щодо надання товариству з обмеженою відповідальністю "Чернівецька нафтобаза" відкритого акціонерного товариства "Облагропостачсервіс" земельної ділянки по вул. Зелена,6/а в м. Чернівці площею 1,4544 га в постійне користування для організації та обслуговування продовольчого ринку в частині зменшення площі на 0,0436 га у зв'язку з переходом права власності на вказану земельну ділянку до МПП «Гарант» (власник Геннадій Гнатюк). ПП "Гарант" також судиться з мерією, аби визнати недійсним акт на право постійного користування тією землею. В позовній заяві позивач стверджує, що 0,0436 га по вул. Зелена,6/А в м. Чернівці є його власністю. 

Ринок «Газкомплектприлад»

Ринок розташований по вулиці Шухевича, 8А. Його власником є МКП «Газкомплектприлад» (Чернівецька міська рада). Землею користується відповідно до державного акту на право користування. Площа ринку складає 2,614 га.

Ринок «Головний»

Власником ринку «Головний» є однойменне товариство з обмеженою відповідальністю. Ринок розташований по вул. Ентузіастів, 1, 1А, 2А, 5-7, провулок Ентузіастів, 5 і земельні ділянки перебувають у праві користування з 1999 року або ж в оренді. Загальна площа ринку складає 1,7986 га.

Засновниками підприємства є шестеро чернівчан. Кінцевим бенефіціарієм – Іван Томчук.

ТОВ «Ринок Головний ТК»

Поблизу ринку «Головний» по вулиці Ентузіастів, 3 розташований інший ринок «Головний ТК». Його власником так само є однойменне товариство з обмеженою відповідальністю. Площа ринку – 0, 9447 га.

Співзасновниками ТОВ є Василь Мандрюк (607 985 грн. внеску до статутного капіталу), Валерій Червонний (607 985 грн. внеску до статутного капіталу), Олександр Шпак (32 643 грн. внеску до статутного капіталу) та Сергій Рогозний (416 204 грн. внеску до статутного капіталу). Валерій Червонний серед засновників ТОВ «Ринок «Головний».

Сергій Рогозний був депутатом Чернівецької міської ради протягом 2002-2006 року та очолював комісію з питань земельних відносин, архітектури, будівництва та екології.

Мікроринок «Господар»

Власником мікроринку «Господар» (вул. Вільде, 16А) є колективне підприємство ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Квадро». На земельну ділянку у них є договір оренди від 2003 року (площа 0,0783 га). Директором ТОВ є  Леонід Варгоцький Васильович, а Борис Ринжук – директором ринку. Леонід та Наталія Варгоцькі заснували ТОВ «ВКФ «Квадро». Окрім того, Леонід Варгоцький є співзасновником/засновником низки інших фірм («Людана», «Нейтрон»).

Ринок «Дари Буковини»

Державний акт на право власності від 2009 року на земельну ділянку (8.579 га) по вул. Калинівська, 13Г має ТОВ «Букотрейдінг» - власник ринку «Дари Буковини».

Засновники цього ТОВ – Юрій Бурбак (9 603 000 грн. внеску до статутного капіталу) та Анжеліка Котова (97 тисяч грн. внеску до статутного капіталу). Керівником підприємства з 2011 року є Сергій Лазарєв.

Юрій Бурбак – батько народного депутата, колишнього міністра інфраструктури та керівника фракції «Народний фронт» у парламенті Максима Бурбака.

Сергій Лазарєв – колишній депутат Чернівецької міської ради від «Фронту змін».

Мікроринок «Ехо-1»

У Чернівцях по вул. Ясська (Ковальчука),19 розташований ще один мікроринок «Ехо-1». Загальна площа ринку 0,1294 га.

Його власником є ТОВ «Ехо-1». А от на земельну ділянку є договір оренди з ТОВ «Рапід-інвест» і згідно з договором сумісної діяльності, її передано ТОВ «Ехо-1». Засновниками ТОВ «Ехо-1» є Анатолій Бабій та Леонід Поповецький (загалом статутний капітал становить 500 грн.). У свою чергу ТОВ «Рапід-Інвест» заснував Дмитро Ємроленко і вніс до статутного фонду 1 220 000 грн.

Мікроринок «Заводський», ринок «Фермер»

Підприємець Валерій Топало з 2001 року володіє державним актом на право постійного користування земельною ділянкою по вул. Заводська, 17-б, де і розташований мікроринок (площа – 0,3162 га). Підприємець також орендує земельну ділянку по вулиці Кармелюка, 7 та 4 А, де міститься інший ринок «Фермер» (площа ринку – 0,08 га.)

Валерій Топало на місцевих виборах 2015 року балотувався на посаду Чернівецького міського голови.

Калинівський ринок

КП Міський торговельний комплекс «Калинівський ринок», засновником якого є Чернівецька міська рада, користується землею по вулиці Калинівська, 13 А на правах постійного користування, оренди. Це найбільший ринок у Чернівецькій області і один із семи найпотужніших ринків  України. Він займає площу 35,402 га, де працює понад 12 тисяч підприємців.

За 2014 рік МКП «Калинівський ринок» отримав 10,8 млн. грн. чистого прибутку. Це найвищий показник за всю історію ринку.

Неодноразово навколо ринку вирували скандали. Переважно, корупційні (питання встановлення контейнерів для торгівлі, сплата за торговельні місця, паркування тощо). Так, на початку 90-х директором ринку став Богдан Кравчук – дисидент, член Українського Гельсинського Союзу. Та згодом його було звинувачено у хабарництві, заарештовано й засуджено.

У 2011 році за підозрою в отриманні хабара в сумі 250 тисяч доларів затримано тодішнього директора ринку Івана Ринжука, який керував підприємством із 1996 року. В 2013 році його випустили під заставу (250 тисяч гривень), а ще через два роки в лютому 2015 року Садгірський районний суд виправдав екс-директора. Прокуратура опротестовує таке рішення.

Також цікавою є історія співіснування ринку «Добробут» з Калинівським ринком. Ще в 2013 році рішенням сесії 7,4 га «Добробуту» передали Калинівському ринку. Землю під ринок «Добробут» (по вул. Калинівська, 13Б ) придбала ще у 2006 році приватна структура «Інвест-Альянс». Засновник ТОВ «Інвест-Альянс» - чернівчанка Лідія Лещова (бухгалтер на інших підприємствах), яка внесла 8 мільйонів у статутний фонд товариства. Директор – Михайло Прозоровський (екс-депутат Чернівецької міської ради від «Фронту змін», пов’язують з Максимом Бурбаком). Потім в судах представники ТОВ «Інвест-Альянс» відсуджували майно. В переліку ринків, які є на території Чернівців, ринок «Добробут» не виокремлено.

Як ми з’ясували в департаменті економіки Чернівецької міської ради, ринок «Добробут» - не ринок, а навчально-виставковий торговельний комплекс. Саме для будівництва цього комплексу і було надано землю. І коли ще сплачувався ринковий збір, департамент звертався до «Добробуту», щоб він отримав статус ринку, але ті відмовлялись.

Відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ТОВ «Інвест-Альянс» має 0,4018 га землі у приватній власності по вулиці Калинівській, 13Е, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі та 6,8606 га за адресою вулиця Калинівська, 13В з такою ж метою.

Триває епопея зі звільненням директора ринку Руслана Сербінчука, призначеного за часів керування містом представником Партії регіонів Віталія Михайлішина. 25 листопада 2015 року на виконання рішення суду розпорядженням міського голови Олексія Каспрука Руслана Сербінчука було поновлено на посаді генерального директора КП МТК "Калинівський ринок" із 2 квітня 2014 року, повідомила прес-служба міської ради. І того ж дня 25 листопада міський голова Олексій Каспрук звільнив його у зв’язку із закінченням строку дії трудового контракту.

Тим часом влітку  2014 року за наполяганням підприємців при комунальному підприємстві було створено Наглядову раду.

Мікроринок «Карпати»

ВАТ «Чернівецький емальзавод «Карпати» є власником мікроринку «Карпати», що розташований по вул. Ентузіастів, 5 і займає площу 1,2338 га. Користування землею відбувається на основі договору оренди. Акціонерами ВАТ є 1168 людей.

Мікроринок «Ліна»

На вул. Південно-Кільцева, 6А ТОВ «Комерційно-виробниче підприємство «Ліна» орендує 0,035 га землю під мікроринок «Ліна». Засновниками підприємства є близько десяти осіб, а контролером та кінцевим бенефіціарієм – Наталія Кирилюк.

Мікроринок «Нива»

Мікроринок «Нива» розташований за адресою вул. Руська, 250-А. Його власником є ТОВ «Світанок», яке на умовах оренди користується земельною ділянкою. Загальна площа ринку – 4,4828 га.

Засновниками ТОВ «Світанок» є Андрій Гайда (вніс 210 грн. до статутного фонду) та Ірина Марченко (внесла 2 099 790 грн. до статутного фонду ТОВ). Ірина Марченко також є кінцевим бенефіціарієм.

Ірина Марченко  була керівницею та співзасновницею ТзОВ «Інвест Птахопродукт». Разом з нею це підприємство заснували ще 10 кіпрських компаній. Наразі діяльність припинена. Була в співзасновниках багатьох підприємств. Багато з них припинили діяльність, або ж вона вийшла з наглядових рад. Так, правонаступником одного з підприємств ТОВ «Агрохолдинг» "АВАНГАРД" є ТОВ «Станіславська торгова компанія», кінцевим бенефіціарієм якої є відомий в Україні бізнесмен мультимільйонер Олег Бахматюк. Він є власником агрохолдингу «Авангард», засновником найбільшого агрохолдингу України. І на сайті агрохолдинку Ірина Марченко значиться директоркою. Головою правління агрохолдингу є сестра Олега Бахматюка Наталя Василюк, яка була на парламентських виборах 2014 року 108 у списку БПП «Солідарність».

Мікроринок «Нива 2»

ТОВ «Торгово-виробнича фірма «Нива» є власником мікроринку «Нива2», який розташований по вул. Комарова, 33А. 0,2117 га землі фірма користується на основі договору на право тимчасового користування землею з 1995 року. Орендарем наразі є Олександр Гречанюк.

Засновниками ТОВ «Торгово-виробнича фірма «Нива» є Галина, Ярослав та Вадим Кривенькі, а також Віктор та Маріана Юрчук.

Ринок «Нижній»

Ринок «Нижній» по вул. Удонова, 6 належить колективному виробничо-комерційному підприємству «ФАГ», де більше 30 співзасновників. Керівником є Василь Загарічук. Земельною ділянкою (0,615 га) ринок користується на основі держакту на право постійного користування з 1998 року.

Мікроринок «Орхідея»

ТОВ «Квітковий ринок «Орхідея» є власником вказаного мікроринку за адресою вул. Заньковецької, 15. Земля (187,2 кв.м.) використовується на основі договору міни з 2005 року (це договір, за яким кожна із сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар. Відповідно до ч. 5 ст. 715 ЦК, що договором може бути встановлений обмін майна на роботи (послуги).

Товариство складається з більш як 20 засновників. Керівником «Орхідеї» є Олексій Сойка.

Мікроринок «Прут»

По вулиці Гагаріна, 70 у Чернівцях розташований мікроринок «Прут». ТОВ «Мікроринок «Прут» з 2011 року орендує під нього земельну ділянку площею 0,1811 га. Засновниками ТОВ є Марія Луник (346 680 грн. внеску до статутного фонду) та Оксана Білецька (14 100 грн.).

Ринок «Садгірський»

Мале колективне підприємство «Старт» володіє ринком «Садгірський», що розташований за адресою вул. Александрі, 1. Державний акт права власності на земельну ділянку був оформлений у 2004 році. Площа землі – 0,2273 га.

Засновниками «Старту» є Олег Старчук та Олена Старчук, які рівними частками в 127 500 грн. зробили внески до статутного фонду підприємства.

Ринок «Формаркет»

По вулиці Небесної Сотні, 19, 21 та на проспекті Незалежності, 109-А розташований ринок «Формаркет», що належить ТОВ «Формаркет» (0,3004 га) та площі за адресою Небесної Сотні, 19 В - ПП ТК «Панорама» (0,6924 га).

Засновниками ТОВ «Формаркет» є Олександр Йонас та Михайло Цабак (статутний фонд загалом 1090 грн.). Михайло Цабак разом з Людмилою Шульгою також є засновником ТОВ «Інвест-Буд».

Тим часом ТОВ «Формаркет» є співзасновником ПП «Формаркет Плюс». Директор скрізь один і той же – Йосип Заволович.

А засновником ПП ТК «Панорама» є Чернівецька міська громадська організація «Товариство «Панорама».

Мікроринок «Фортуна»

Підприємець Василь Старчук є власником мікроринку «Фортуна» по вул. Калинівській, 43. З 1999 року у нього оформлений договір постійного користування земельною ділянкою площею 0,3053 га.

Ринок «Центральний»

На основі договору оренди земельної ділянки площею 0,4489 га по вул. Загула, 9, що в Чернівцях, там працює ринок «Центральний». Засновником ТОВ «Ринок «Центральний», який володіє ринком, є Василь Кавуля. Він вклав у статутний фонд ТОВ 3 мільйони гривень.

У 2010 році Василь Кавуля балотувався до Чернівецької міської ради від Республіканської партії і не пройшов, а син Андрій Кавуля, заступник директора ТОВ "Ринок "Центральний", балотувався від «Фронту змін» і пройшов. На місцевих виборах 2015 року балотувався від БПП «Солідарність» і пройшов. На сайті Центральної виборчої комісії сказано, що він працює у відділі аналітичного забезпечення Міністерства інфраструктури України та є помічником міністра інфраструктури України. В 2014 році посаду міністра інфраструктури займав нинішній народний депутат Максим Бурбак. Його батько володіє ринком «Дари Буковини».

Таким чином ринки Чернівців поділені між великими бізнес-групами та приватниками.

Чернівецькі парковки без паркоматів і без плати за землю, або

Королі паркування в Чернівцях

Більше 800 тисяч гривень з початку 2015 року надійшло до місцевого бюджету у вигляді збору за місця паркування транспортних засобів у Чернівцях. Наразі на обліку в ДПІ у м. Чернівцях перебувають 10 платників збору за паркування (5 юридичних осіб  та 5 підприємців – фізичних осіб).
Операторами «облаштовано 823 місця для паркування автотранспорту, розрахунковою площею 9752 кв. м.», повідомляє міська рада (правда, тут вже з’являється 11 операторів). Хоча «облаштованими» ділянки землі, асфальту, де, переважно, без квитанцій та документів, збирають з водіїв гроші, назвати важко.

Варто зауважити, що ці підприємства користуються майже гектаром чернівецької землі безкоштовно, адже земельні ділянки під паркомісця відводять за умовами договору про встановлення безоплатного земельного сервітуту.

У відповіді на запит до Чернівецької міської ради нам надали перелік відведених майданчиків на території міста Чернівці для платного паркування, на яких переможці конкурсу – оператори паркування здійснюють парковий збір. Станом на листопад 2015 року таких майданчиків у Чернівцях 23. Спеціально обладнаних місць паркування в обласному центрі немає.

Більшість операторів паркування отримали місця для облаштування паркових місць у відповідності до рішення Чернівецького міськвиконкому від 23 липня 2013 року. Однак ПП. Фабян В.І. з’являється в переліку майданчиків, але в самому рішенні, де визначається і вартість парко-години, про нього не згадується.

Вартість години паркування різниться від 2,85 грн. (вул. Головна, 48-50 поблизу готелю «Київ», що розташований у самому центрі міста) до 5 грн. (для ПП Гнидюк по вулиці Ентузіастів та для ПП «Буковинатранссервіс» в місцях, де розташовані ринки).

Процедура «втрапляння» до списку обраних операторів полягає в тому, що міська рада оголошує конкурс для підприємців на облаштування ділянок для платного паркування. Але після 2013 року нових операторів на цьому ринку немає.

Загалом ринок цей розділений між приватними підприємцями/підприємствами та власниками ринків міста.

Найбільше ділянок для паркування передано ПП Ілащук О.Г. – шість. Підприємець зареєстрований у квартирі по вулиці Руській, 223 А. Згідно з рішенням виконкому від 23 липня 2013 року (те саме, за яким всіх решта операторів закріплено за ділянками), за ним закріплено ділянки по вулиці Небесної Сотні, 20-22, 2-6, 24, проспект Незалежності, 109, Гагаріна, 25, Руська, 205-А. Вартість послуги за одну годину на вказаних паркомісцях складає 3 грн.

У 2008, 2010 роках начальником дільниці контролю за паркуванням автомобілів Чернівецького міськШЕП був Олександр Григорович Ілащук.

ПП Гнидюк М.М. згідно з рішенням виконкому від 23 липня 2013 року, має дві ділянки – по вулиці Ентузіастів, 2А, від Головної до провулку Ентузіастів. Це місце, де розташований місцевий ринок, і вартість  паркування встановлено 5 грн. за годину.

ПП Чорногуз М.І. згідно з тим же рішенням, має дві ділянки по вулиці Івана Франка, 2-8, вул. Ватутіна, 1-3. Це також центр міста, і вартість паркування тут визначена 3 грн. за годину.

ПП Фаб’ян В.І., якого в рішенні виконкому не згадується, отримав дуже ласу ділянку по вулиці Головна, 48-50 поблизу готелю «Київ» за 2,85 грн. Балотувався до Чернівецької міської ради на місцевих виборах 2010 року від Народно-демократичної парії. Є співзасновником та кінцевим бенефіціарієм (контролером) малого колективного підприємства «Корфос».

ПП «Буковинатранссервіс» згідно з рішенням виконкому Чернівецької міської ради від 23 липня 2013 року, а також від 13 травня 2014 року, для платного паркування було виділено ділянки по вулиці Зеленій, Кишинівській, 2А – 6, Удонова напроти ринку, Кафедральна (центр) (скрізь по 5 грн. за годину). Одним з співвзасновників підприємства є екс-депутат Чернівецької міської ради, голова постійної комісії з питань земельних відносин, будівництва та архітектури міськради Олексій Редько.

ПП Старчук В.Т. - оператор ділянки поблизу мікроринку «Фортуна» на вулиці Калинівська, власником якого він і є.

ТОВ ринок «Центральний» має три ділянки по вул. Поповича, 2-4 (центр), Бахрушина, 1-3, вул. Загули, 3, вул. Вільде, 1-7. Вартість паркування на цих ділянках встановлена в розмілі 3,5 грн. за годину.

МКП «Газкомплектприлад» отримало дві ділянки по Проспекту Незалежності, 96 та 106 з тарифом 4 грн. за паркогодину.

КП МКП «Калинівський ринок» отримав ділянку по вулиці Калинівській (поблизу ринку) за 4,5 грн./год.

СП «Ринок Буковинський» згідно з рішенням виконкому від 23 липня 2013, року має для паркування ділянку по вулиці Комарова біля ринку «Буковинський».

Ми також поцікавились у міської ради, чи, бува, ніхто не судиться з нею за парковки, і чи вона ні з ким з цього приводу не судиться. У відповіді на запит йдеться, що наразі в Шевченківському районному суді м. Чернівці розглядається справа за адміністративним позовом С. Будеску як третьої особи на стороні ПП «Буковинатранссервіс» до виконавчого комітету Чернівецької міської ради про скасування рішення виконкому щодо вилучення парковки по вулиці Зеленій з переліку платних парковок. Судових позовів до операторів паркування у Чернівецької міської ради немає.

Якщо проглянути документи, то вони є досить застарілими. Умови, на яких надавалось право облаштування майданчиків, незрозумілі. Так само незрозуміло і те, яким чином там зявляються і зникають суб’єкти господарювання з документів.

У чернівчан багато претензій до операторів, які не видають квитанцій, не працюють над тим, аби обладнати місця паркоматами. Активісти навіть зареєстрували електронну петицію до Чернівецької міської ради, в якій просять «заборонити незрозумілий збір грошей приватними підприємцями за паркування в центральній частині міста без касових апаратів і видачі відповідних діючому законодавству фіскальних документів». Однак вона не набрала достатньої кількості голосів (64 з 250). В той час водії подеколи просто відмовляються сплачувати гроші за паркування, вважаючи такий збір незаконним.