ГПУ хоче судитися із західними експертами, захищаючи “ділову репутацію” Шокіна

Віктор Шокін. Фото “РБК-Україна”

Віктор Шокін. Фото "РБК-Україна"

Бажання Генпрокуратури України судитися з експертами з приводу ділової репутації очільника ГПУ Віктора Шокіна збурило західних коментаторів. "Я думав, у нього є серйозніші справи", – такими словами колишній посол США в Україні, експерт аналітичного центру Brookings Institution Стівен Пайфер відреагував на сторінці у Twitter на повідомлення українських ЗМІ про те, що ГПУ готує звернення до міжнародних судів з метою захисту ділової репутації Віктора Шокіна у відповідь на коментарі західних експертів.

Пайфер також зазначив, що позиція ГПУ "точно не покращує імідж Шокіна".

Підставою для гострих заяв ГПУ став коментар експерта аналітичного центру Hudson Institute Ханни Тобурн "Голосу Америки". У відповідь на запитання, що стало би свідченням того, що влада України серйозно взялась за боротьбу із корупцією, Тобурн відповіла: "Звільнення Генерального прокурора Шокіна. Очищення митниці". Після цього помічник Шокіна Владислав Куценко в ефірі 112-го каналу закликав Тобурн навести факти корумпованості Шокіна. У протилежному випадку, за словами Куценка, ГПУ звернеться до міжнародних судів за захистом честі, гідності та ділової репутації Шокіна.

Після оприлюднення інформації про позицію ГПУ Тобурн у своєму Twitter зазначила, що ніколи не називала Шокіна корумпованим. "Весело, бо я ніколи не називала його корумпованим", – твітнула Тобурн.

Відомий західний оглядач подій в Україні Макс Седдон твітує: "Шокін хоче судитись з Ганною Тобурн. Якби лише ми мали стільки бажання судитись із корумпованими чиновниками".

Як відомо, західні ЗМІ, американські дипломати та посадовці вже тривалий час наголошують на тому, що в Україні недостатньо борються із корупцією.

Зокрема, у грудні віце-президент США Джо Байден під час офіційного виступу у Верховній Раді України назвав корупцію "раковою пухлиною" України та заявив, що вона не дозволяє будувати ефективну демократію. При цьому віце-президент США назвав боротьбу із корупцією "історичною" для Ради.

"Я ніколи не розповідаю людям з інших країн, що їм робити, але ви не знайдете жодної демократичної країни в світі, де процвітає ракова пухлина корупції. Ви не можете знайти жодну таку країну. Ви вже так багато... зробили, але цей шлях ще не завершений. Ще не все зроблено. Недостатньо організувати Бюро з боротьби з корупцією. Для того, щоб вести цю боротьбу, треба провести судові реформи, щоб ви могли притягнути до відповідальності відповідних осіб, щоб відповідальні особи розділяли власні інтереси від державних. Саме в цьому полягають принципи демократії», – заявив Байден під час виступу в українському парламенті.

Дискусія про ефективність боротьби із корупцією в Україні зазвичай не обходиться без оцінки роботи Генерального прокурора України та перебігу реформи прокуратури. Наприклад, той же Джо Байден, відповідно до посту народного депутата України Світлани Заліщук у Facebook, у ході зустрічі із групою нардепів та урядовців заявив, що генпрокурор України має піти з посади.

Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт, відповідно до повідомлень у ЗМІ, заявляв, що "Генеральна прокуратура України відмовляється боротися з внутрішньою корупцією, що підриває реформи, які проводить українська влада".

"Генеральна прокуратура повинна припинити підривати реформи, захищати корумпованих прокурорів в своїх рядах, таких як заарештовані в липні горезвісні «діамантові прокурори», а також припинити блокування кримінальних розслідувань хабарництва, змов і політичних угод", – заявив Пайєтт в іншому випадку.

Можна згадати і те, що експерт з питань України Джош Коген, колишній співробітник агенції США з міжнародного розвитку, в публікації на сайті аналітичного центру "Атлантична рада" назвав Шокіна "союзником Порошенка та захисником корумпованої старої гвардії країни".

На негативну роль Шокіна у ГПУ також вказує і дослідник аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace Балаш Ярабік.

"Подивіться на конфлікт грузинської команди на чолі з Саакашвілі, який проштовхує реформи, та української команди. Шокін… Це шок, що він може бути генеральним прокурором. Його присутність там добра лише для Порошенка, бо Шокін вірний йому. Але добре, що є нові люди, народ усередині системи, вони складають меншість – це так звана нова Україна. Це ті, хто намагається зробити більше", – сказав Ярабік, коментуючи перебіг реформи прокуратури в Україні.

Радіо "Свобода"