Спеціально секретне спеціальне управління ДФС?

wpid-b8fdc02dfc454e04c804Державна фіскальна служба України відмовилася надати інформацію про результати роботи спеціально створеного управління у складі Департаменту доходів і зборів фізичних осіб ДФС, яке займається перевіркою відомостей у деклараціях про майно і доходи осіб, що перебувають на державній службі.

Крім того, у ДФС не відповіли на запитання, скільки невідповідностей було виявлено у деклараціях посадовців за 2014 рік, і скільки чиновників задекларували більше доходів, аніж вони могли отримати із законних джерел.

Чому з’явилось спецуправління

Торік 16 вересня ВР ухвалила Закон України «Про очищення влади». Місяцем пізніше, 16 жовтня 2014 року, Кабінет міністрів України ухвалив Постанову № 563  стосовно деяких питань реалізації Закону України «Про очищення влади», а саме - затвердив порядок проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади» та перелік органів, що проводять перевірку достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади».

У рамках виконання цих документів окреме завдання від Уряду отримала Державна фіскальна служба – створити так званий спецдепартамент із моніторингу та перевірок декларацій щодо майнового стану вищих державних посадових осіб, суддів і прокурорів.

«Для перевірки доходів і розтрат вищих державних посадових осіб, суддів і прокурорів я звертаюся до голови ДФС створити окремий департамент у фіскальній службі з моніторингу та перевірки декларацій зі з'ясуванням майнового стану високопосадових осіб. Сьогодні ми ухвалюємо постанову про порядок проведення перевірок, і я вже хочу зазначити, що, окрім органів виконавчої влади, під дію закону потрапляють прокурори, слідчі, судді та інші категорії, які, на превеликий жаль, мають досить сумнівну репутацію в українських громадян», - заявив тоді, у жовтні 2014 року, прем'єр Арсеній Яценюк і додав, що на той момент у країні під дію закону про люстрацію потрапляло близько мільйона чиновників.

Що робить спецуправління

У ДФС прем'єра Яценюка послухалися і через півтора місяці, а саме 5 грудня 2014 року, утворили у Департаменті доходів і зборів з фізичних осіб управління організації та проведення перевірок відомостей суб’єктів декларування в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру.

Перевірка достовірності відомостей у деклараціях про майно і доходи чиновників здійснюється на підставі отриманого запиту про проведення перевірки та копії декларації. При цьому перевірки проводяться як апаратом ДФС, так і її територіальними органами - державними податковими інспекціями за місцем проживання особи, стосовно якої проводиться перевірка.

Алгоритм перевірки такий:

- отримання від відповідних органів інформації, що стосуються відомостей, зазначених у поданій декларації;

- проведення порівняльного аналізу зазначених у декларації відомостей та наявної податкової інформації з метою з'ясування питань, які підлягають перевірці;

- отримання від особи, стосовно якої проводилася перевірка, письмового пояснення і підтвердних документів щодо виявлених недостовірностей та/або невідповідностей;

- підготовка за встановленою формою висновку про результати перевірки та надсилання його органу, від якого отримано запит, а також надсилання копії висновку до Міністерства юстиції України (у разі встановлення щодо особи, стосовно якої проводилася перевірка, критерію, на підставі якого до неї повинна застосовуватися заборона, передбачена частиною третьою або четвертою ст. 1 Закону «Про очищення влади»).

Що загрожує посадовцю, у якого було виявлено недостовірності у декларації про майно і доходи?

Керівник органу, до повноважень якого належить звільнення з посади особи, стосовно якої проводиться перевірка, на підставі висновку про результати перевірки, яким встановлено недостовірність відомостей, не пізніше ніж на третій день з дня отримання такого висновку, звільняє таку особу із займаної посади або не пізніше ніж на третій день з дня його отримання надсилає такий висновок керівнику органу (органу), до повноважень якого належить звільнення та ініціювання звільнення з посади особи, стосовно якої було здійснено перевірку, для звільнення з посади у встановленому законом порядку не пізніше ніж на десятий день з дня отримання висновку.

Результати роботи спецуправління

Робота є - результатів нема. Як уже писав вище «Ні корупції!»,  Державна фіскальна служба України відмовилася надати інформацію про результати роботи спеціально створеного управління у складі Департаменту доходів і зборів фізичних осіб ДФС, яке займається перевіркою відомостей у деклараціях про майно і доходи осіб, що перебувають на державній службі.

Свою відмову надавати таку інформацію фіскали пояснили тим, що «підготовка такої інформації, включаючи статистичну, потребує виконання спеціальних дій, спрямованих на її створення». А вони не вважають за потрібне робити зайвих рухів, оскільки «визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов’язків».

Із чого можна зробити висновок – у ДФС, мабуть, не цікавляться питаннями статистики невідповідностей у деклараціях чиновників, а також тим, скільки чиновників декларують більше доходів, аніж можуть заробити.
Тобто, спеціально створене управління перевірки декларацій посадовцями начебто і працює… а от що саме воно робить і які має результати, мабуть, загадка і для самого керівництва ДФС. В іншому випадку, існував би «готовий, зафіксований продукт» під назвою Звіт, який би фіскали надали у відповідь на запит «Ні корупції!».

Валентина Новицька, «Ні корупції!»