Чи встигнуть на Черкащині до кінця року освоїти 5 млн. грн. на ліквідацію еколиха

zolotonosa_river_03

Наприкінці цього тижня на Черкащині мають почати чистку русел двох річок, які більше десятка років – у центрі уваги екологів Золотоніщини та Черкас.  Врешті на роботи цьогоріч влітку з держбюджету виділили необхідні 5 млн.грн. Втім, на стані водойм це ніяк не позначилося. Громадськість регіону стурбована – куди підуть «вибиті» гроші і кому вигідне затягування очисних робіт . 

Дві притоки Дніпра - Суха Згар та Золотоношка, що на Черкащині, протягом останніх 13 років обміліли та перетворилися на стічні канави. Сморід, мул, нечистоти витіснили з водойм рибу. Потерпають від цього і місцеві мешканці.

zolotonosa_river_01

У селі Хвильово-Сорочин на Золотоніщині, де протікає Суха Згар, люди нарікають на воду у колодязях. Кажуть, що вона каламутна та має неприємний запах. Селяни переконані - виною цьому є забруднена річка.

Еколог Людмила Ткаченко наголошує, що вживати воду зі Згарі не можна. Через ґрунти шкідливі сполуки з водойми потрапляють до криниць селян. Але у жителів села нема вибору – вони змушені пити неякісну воду.

Проблемі могли б зарадити сучасні очисні споруди та розчистка русла річок на окремих ділянках, переконані екологи.

У січні 2012 року спеціалісти Державної екологічної інспекції у Черкаській області відібрали проби поверхневої води р. Золотоношка.

 «За результатами аналізу виявлено перевищення по амоній-іонах у 2,6 раз, по хімічному споживанню кисню у 3,6 раз. Перевіркою даного комунального підприємства встановлено, що скид стічних вод після очисних споруд у р. Суха Згар здійснюється без розробленого та погодженого ГДС з перевищенням таких інгредієнтів як нафтопродукти, БСК5 азот амонійний, ХСК, нітрити, нітрати, фосфати, сульфати, АПАР, завислі речовини, хлориди».

За забруднення р. Суха Згар недостатньо очищеними стічними водами директора Золотоніського КП «Міський водоканал» тоді притягнули до адміністративної відповідальності. Було також розраховано збитки - 20 тисяч 706 грн.

Того ж таки 2012 року 12 км річки Суха Згар прочистили. Хід робіт контролював голова ОДА Сергій Тулуб. На роботи, за офіційними даними, у 2012 році виділили 78 тис. грн. з обласної скарбниці.

Втім, за неофіційною інформацією, того часу на відновлення та підтримку гідрологічного режиму річки пішло 2 млн. грн. Кажуть, тоді звітували про 48 кубометрів мулу та іншого бруду, від якого очистили водойму.

«Ви уявляєте, які це мали бути терикони на берегах після цього. Хтось їх бачив?», - обурюється співрозмовник, який попросив не називати його імені.

Минулого 2014 року у відповідь на інформаційний запит від 08.04.2014 № М-253/ЗДПІ-14 щодо стану довкілля Черкащини  Міністерство екології та природних ресурсів України відіслало запитувача на свій сайт:

річка запит

Обіцяні подробиці на сайті виявилися загальними фразами про погіршення-замулення-оздоровлення.

«В останні роки погіршився гідрохімічний стан річок Суха Згар, Золотоношка, Тясмин, що пов’язано із значним постійним антропогенним впливом міст Золотоноша, Кам'янка, Сміла, Чигирин.

Причинами незадовільного стану річок Суха Згар, Золотоношка та Тясмин є неефективна робота комунальних очисних споруд та очисних споруд промислових підприємств, значне замулення дна річок та заростання берегів водно-болотною та чагарниковою рослинністю. … Для оздоровлення річок Суха Згар, Золотоношка та Тясмин необхідно провести реконструкцію міських очисних споруд,  здійснити розчистку русла на окремих ділянках».

zolotonosa_river_02

Очисним спорудам Золотоноші 32 роки. У 2002 році на об’єкті трапилася аварія. Реконструкція тривала до теперішнього часу. У 2015-му область отримала 17 млн грн на добудову очисних споруд із Державного фонду регіонального розвитку.

«Нині реконструюють уже їхню другу гілку. Перша – запрацювала кілька місяців тому», - повідомили в Черкаській ОДА.

У серпні цього року з держбюджету виділили 5 мільйонів гривен - на чистку річок Суха Згар та Золотоношка. Досі роботи не розпочаті. Громадськість стурбована – часу на погодження необхідних документів – обмаль. Якщо до кінця року гроші не освоять, їх доведеться повернути назад.

zolotonosa_river_04

«Треба провести громадську експертизу і з’ясувати хто з посадовців чи представників тендерного комітету не хоче виконувати свою роботу. Ми більше не зможемо отримати такі величезні суми на екологічну сферу», - стурбована Людмила Ткаченко, голова екологічної громадської асоціації «Екосвіт».

Нещодавно вдалося з’ясувати, що проектно-кошторисна документація на оздоровлення двох річок таки готова. Про це повідомив Олександр Лісовий, голова Золотоніської РДА.

«Отримали проектно-кошторисну документацію, почали рахувати. Якщо йти на відкриті торги, тендерна державна процедура займе 45 днів. Це означає, що роботи розпочнемо у середині січня. Пішли іншим шляхом, оскільки була відкрита надзвичайна ситуація. Перевірили документи у Міністерстві з питань надзвичайних ситуацій. Після чого була відкрита переговорна процедура», - каже пан Лісовий. До того ж, стверджує чиновник, річку планували розчистити після запуску третьої черги оновлених міських очисних споруд наприкінці грудня.

річка документ

3.12.2015 року процедура була завершена. Найближчим часом влада має підписати усі документи з переможцем згаданих переговорів. Тож, за словами чиновника, річки таки почнуть чистити уже наприкінці наступного тижня. Лишилося дочекатися оприлюднення імені виконавця робіт та пояснення, чому саме йому була надана перевага у вирішенні проблеми, штучно створеної владою Черкащини.

Мирослава Станкевич, для "Ні корупції!"