Верховний Суд став на сторону скандального чиновника і поставив під загрозу весь ринок новобудов

prodaja-zemelnyh-uchastkov-g-neftekamsk-mkr-25-stoimost-35848-smallДоговори купівлі-продажу майнових прав, на підставі яких українці масово купували і нині купують нове житло у забудовників на правах інвестицій, нелегітимні. Так вирішив Верховний Суд України.

Таким чином, всі інвестори, які придбали нерухомість на підставі укладення цих документів, у випадку, якщо забудовник не захоче добровільно передати їм квартиру після завершення будівництва, вже не зможуть відстояти свої права у судовому порядку.

Таке рішення з"явилося  в результаті ухвалення Постанови ВСУ від 18 листопада 2015 року судовою палатою у цивільних справах Верховного Суду України  у складі головуючого судді Я.М. Романюка та суддів В.І. Гуменюка, Ю.Л. Сеніної,  Н.П. Лященко, А.Г. Яреми та  Л.І. Охрімчука.

Цю постанову Верховний Суд України ухвалив у справі екс-заступника міністра оборони В.Кредісова та фірми-забудовника «Аверс-Сіті», співвласником якої він був,  розглянувши в судовому засіданні справу за позовом бійця АТО О. Богатікова до ТОВ «Аверс-сіті» про визнання права власності за заявою В.Кредісова про перегляд судових рішень.

Богатіков вимагав визнати за ним право власності на квартиру від «Аверс-сіті», одначе суд відмовив йому у задоволенні позову, скасувавши низку ухвал судів попередніх інстанцій, і, натомість, задовольнивши заяву Кредісова. Дослівно – суд вирішив, що у особи, яка придбала нерухоме майно у забудовника на підставі договору купівлі-продажу майнових прав, право власності на куплену квартиру не виникло. Тобто, інвестор, який придбав нерухоме майно у забудовника на підставі договору купівлі-продажу майнових прав, «отримав лише право на НАБУТТЯ права власності, а не саме право власності на нерухоме майно».

Нагадаємо, що вже кілька років екс-заступник міністра оборони В.Кредісов  намагається через суди позбавити простих мешканців права власності на низку квартир у ЖК «Коцюбинський», які вони придбали за стовідсоткову оплату в його фірми.

«Ні корупції!» вже писав про один з епізодів цієї історії, коли Кредісов намагався відсудити квартиру в ЖК «Коцюбинський» у 5-річної дівчинки Даринки Вагабової. До слова, Даринку запрошували в суди як свідка, першу повістку вона отримала в 4 роки, що є абсолютно незаконним, про що вже також писав «Ні корупції!»  (повістку в суд можна надсилати дитині лише з 6 років і тільки у сімейних справах, при цьому присутність батьків та психолога є обов’язковими - авт.)

У судовій тяганині з дитиною чиновник аргументував свою правоту тим, що квартира була побудована у спілці з компанією, де він був співвласником, і якій він начебто допоміг придбати землю Міноборони для будівництва цього житлового комплексу.

«Ми були змушені виборювати своє право власності на квартиру в судах. Виграли ВССУ, першу і другу інстанцію, оформили дарчу на квартиру на дитину. І тут в судах з’явився Кредісов і через свою підставну фірму «Мьолі – Інвест – Україна» почав стверджувати, що у нього є договори бронювання на 20 квартир. При цьому він замовчує той факт, що також є всі документи, згідно з якими багато років тому він ці квартири продав іншій фізособі. Потім було ще два перепродажі і тільки потім ми купили квартиру у нового забудовника «Аверс-сіті». Було рішення Господарського суду, згідно з яким, при банкрутстві попереднього забудовника компанії «РБІ» конкурсним кредитором на наші квартири було визнано людину, яка купила ці квартири у «Мьолі-Інвест». <…> У сусідів в апеляції на першому засіданні без їх присутності визнали право власності на їхню квартиру за ««Мьолі – Інвест – Україна», виселили і зобов’язали оплатити всі видатки Кредісову. Усе на одному засіданні. Це поза межею добра і зла!», – розповідала тоді мама Даринки Наталя Толуб.

Нині, за її словами, Верховний Суд позбавив права власності на житло бійця АТО Олександра Богатікова. Верховний Суд України не знайшов підстав для захисту прав інвесторів і фактично своїм рішенням позбавив простих мешканців  права власності на квартири, які ними були 100% оплачені.

За словами правозахисниці Орини Бойко, ухваленням такої Постанови у справі скандального чиновника Кредісова Верховний Суд України визнав «поза законом» усі договори купівлі-продажу майнових прав, при тому, що за такими договорами купується приблизно понад 50% квартир на українському ринку нерухомості.

Відтепер такі угоди будуть вважатися незаконними, а інвестори автоматично втратили право захищати свої права у суді проти дій недобросовісних забудовників. Громадянам відмовлятимуть у їхніх вимогах про визнання права власності у судовому порядку, адже висновки Верховного Суду є обов’язковими для всіх судів України.

При цьому, стверджує правозахисниця, позиція Верховного Суду України прямо суперечить законодавству України (ч. 2 ст. 656 Цивільного кодексу України, п. 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2013 № 868), яке чітко передбачає, що договір купівлі-продажу майнових прав підтверджує право власності на нерухомість.

Протягом багатьох років безліч забудовників продають квартири саме шляхом укладення договорів купівлі-продажу майнових прав. А відповідні державні органи визнавали легітимними такі договори купівлі-продажу майнових прав та проводили реєстрацію права власності на їх підставі.

«Ми вважаємо, що корумпована судова влада стала на бік рейдера. Оскільки не тільки не захистила права інвесторів, але й визнала правомірними вже недійсні договори Кредісова на квартири. Більше того, проігнорувала важливі докази. Зокрема, рішення Господарського суду, в якому було затверджено реєстр кредиторів. Кредісов та його підставна компанія «Мьолі- Інвест» там не значилися взагалі. Найбільше шокувало те, що суд встановив, що начебто «Мьолі-Інвест» оплатило спірні квартири в ЖК «Коцюбинський», однак ці платіжні доручення не відповідають законним вимогам. Це звичайні папірці, які не місять навіть відповідних реквізитів і печатки банку. Тому не можуть  бути належним доказом, і судова практика це підтверджує», - прокоментувала ситуацію «Ні корупції!» Наталя Толуб.

За її словами, таке рішення Верховного Суду вплине на весь ринок нерухомості. Воно дає право, підкладаючи це рішення в інших судах, позбавляти права власності на квартири всіх, хто їх купив на підставі договорів купівлі-продажу майнових прав. Адже висновки Верховного Суду є обов’язковими для всіх інстанцій судів.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»