Законопроект про оренду землі створює всі умови для її «дерибану»

Віктор Кобилянський

Віктор Кобилянський

Народні депутати знайшли спосіб обійти мораторій на продаж землі. Обранці від «Блоку Петра Порошенка» внесли до парламенту законопроект, що дозволяє отримати землю в користування на 50 років фактично безкоштовно. Відповідно до законопроекту, інвестор за свій рахунок здійснює вирощування культур на ділянці, відданому йому в оренду, віддаючи натомість частину продукції.

Нагадаємо, депутати продовжили мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2017 року. Наскільки корисним буде законопроект від депутатів БПП, в ефірі радіостанції Голос Столиці спрогнозував голова комітету аграрного та земельного права Асоціації адвокатів України Віктор Кобилянський.

Експерти вважають, що особи, зацікавлені у розширенні своїх земельних банків, знайшли альтернативи, тепер жодний мораторій їм не заважатиме. Ви можете погодитися із такою тезою?

— Не зовсім. Що цей законопроект? На сьогодні всі земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення також можуть надаватися в користування. Не на продаж, а в користування на умовах оренди. Але ці умови оренди передбачають, що набути таке право можна тільки за результатами земельних торгів, тобто, аукціонів.

Законопроект №3002 пропонує замість цього альтернативний варіант — за результатами конкурсу. Але свого часу земельні торги стали проводитися тільки в формі аукціону, метою чого було уникнення корупції. Тобто ситуація, коли конкурсні умови виписуються під конкретного, заздалегідь відомого учасника, який домовився з певними чиновниками було загальною практикою.

Крім того, якщо для використання земельними ділянками на умовах оренди є доволі жорсткі вимоги щодо визначення розміру орендної плати, то в угодах про розподіл продукції вони чітко не визначені. Це дозволяє говорити про те, що можливе виникнення ситуації, коли частка продукції, яка передаватиметься державі, буде значно меншою, ніж розмір орендної плати. Тобто ідеться про те, що фактично створюються умови, вибачте за неюридичний термін, для «дер и бану» державнихсільськогосподарських земель.

А для селян цей варіант буде виграшним чи програшним?

— Для селян скоріше програшним. Хоча він прямо їх не стосується, тобто, в цьому законопроекті ідеться тільки про державні землі. Але якщо будуть з'являтися такі особи, яким вигідніше взяти державну землю на фактично пільгових умовах, то вони не будуть зацікавлені в тому, щоб платити селянам більшу орендну плату. Тобто, опосередковано це призведе до відносного зменшення орендної плати, яку сьогодні отримують селяни.

Чи вдасться залучити інвесторів завдяки цьому законопроекту?

— Дайте інвестору земельну ділянку в оренду на ті ж самі 50 років, не на сім, як зараз, і він з задоволенням вкладе чималі гроші для того, щоб це розвивати. Інвесторів у нас в сільському господарстві вистачає, вистачало б землі. В той же час позитивним можна вважати, на мій погляд, сам розвиток прав на землю. Я вважаю, що різноманітність таких прав дає користь. Але небезпека цього законопроекту, на мій погляд, значно перевищує позитивні риси.

Раніше стало відомо про те, що Київська облдержадміністрація створила комісію з дотримання земельного законодавства. Голова комітету аграрного та земельного права Асоціації адвокатів України Віктор Кобилянський висловив думку, що повернути землі, передані нечесним шляхом, в найкоротші терміни неможливо.

Нагадаємо, що згідно із законодавством, всі українці мають право отримати від держави п'ять різних земельних ділянок. Однак керівник правозахисної групи «Варта» Юрій Кравець зазначив, що лише мала частина населення проінформована про своє право на безкоштовну землю.