Як суд зробив з хабарника простого шахрая, врятувавши від суворого покарання

Петро Гаман. Фото: procherk.info

Петро Гаман. Фото: procherk.info

Екс-начальника Головного управління Держземагентства у Черкаській області Петра Гамана СБУ затримала в обласному центрі поблизу одного з ресторанів ще 20 травня 2014 року під час отримання 57 тисяч доларів США.

Гроші він вимагав у місцевих фермерів – батька та сина, - за довгострокову оренду 400 гектарів земель сільськогосподарського призначення для їхнього господарства в Черкаській області.

В автівці пана Гамана під час затримання виявили пакет з пачками доларових банкнот.Гаман хабар(фото СБУ)--

Тоді екс-чиновникові інкримінували одержання хабара в особливо великому розмірі.

«Державний службовець 3-го рангу вимагав 80 тисяч доларів від представника фермерського господарства за видачу документів на довгострокову оренду земель сільськогосподарського призначення.

В одному із черкаських закладів громадського харчування правоохоронці затримали зловмисника «на гарячому» під час одержання від фермера частини хабара - 57 тисяч доларів США.» - йшлося у повідомленні прес-центру СБУ.


Згодом зловмисника відпустили під заставу у символічну як для такого тяжкого злочину суму - менше 50 тис. грн.

23 травня минулого року Сергій Рудик Голова Державного земельного агентства під час прес-конференції у Черкасах заявив:

«П’ятого числа він був уже звільнений з посади. Мова йде про затримання екс-керівника Головного управління.  Я, з іншого боку, розумію, що це могло статися і з діючим керівником. Я з абсолютною більшістю людей, які працюють у системі, дітей не хрестив і розписуватися за їхню порядність і чесність не збираюсь. З того, що мені відомо, правоохоронні органи давно його «вели». І це закінчилося тим, чим закінчилося. Винен – нехай сидить у тюрмі. З того відео, що я бачив – видно, шо він брав. Є суд – хай з ним розбирається».

Петро Гаман очолив управління Держземагенства області у вересні 2013 року. (До цього він працював в облдержадміністрації, був першим заступником голови Черкаської ОДА.)

Одразу після звільнення з посади він сказав журналістам видання Прочерк, що не знає причини того кадрового рішення.

"– Причини мені ніхто не пояснював, – сказав Петро Ілліч. – Мене навіть не попередили про звільнення. Я перебуваю на лікарняному, тому навіть ще наказу не бачив.

На запитання про свої подальші плани Петро Гаман відповів, що остаточного рішення ще не прийняв.

– Усе залежатиме від обставин, які складатимуться, – зазначив він. – Можливо, буду далі працювати десь на державній службі, а можливо – піду на наукову роботу".

11 листопада 2015 року  суд виніс вердикт екс-чиновникові. Щоправда, суддя Соснівського райсуду Черкаської області Алла Чечот змінила кваліфікацію злочину.  Частину 5 статті 368 КК України, за якою екс-чиновникові загрожувало до 12 років ув'язнення, відкинули. Натомість екс-чиновника визнали винним у злочині, передбаченому статтею 190 КК України. Дії пана Гамана визначено як шахрайство, оскільки він на момент отримання хабара не мав посадових повноважень, бо був звільненим з роботи.

Справді 14.04.2014 року Петро Гаман подавав заяву про звільнення без дати, з 22.04.2014 року перебував на лікарняному і зі вказаної дати до виконання своїх службових обов’язків не приступав. Після закінчення лікарняного, 05.05.2014 року, чиновника звільнили. Про це йдеться в матеріалах справи.

«Так, суд вважає, що досліджені докази по справі вказують на те, що ОСОБА_4 шляхом обману, враховуючи необізнаність ОСОБА_5, 20.05.2014 року, знаходячись в ресторані «Едем» по вулиці Мініна і Пожарського, 7/2 у місті Черкаси, незаконно заволодів грошовими коштами в сумі 57 000 доларів США, що в перерахунку на національну валюту України (згідно із встановленим Національним банком України офіційним курсом гривні до долару США) станом на 20.05.2014 року складає 667820,38 грн., тому його дії необхідно кваліфікувати за ч. 3 ст. 190 КК України, сформулювавши нове обвинувачення, яке вказано вище і вважається судом доведеним», - читаємо у матеріалах суду, відображених у Єдиному реєстрі.

У свою чергу Петро Гаман провину у суді не визнав. Як опинилися гроші в його автівці, чоловік каже, що й гадки не має.

Замість 12 років в'язниці, він отримав 3 роки з іспитовим терміном.

Для такої милості суд теж мав свої обґрунтовані підстави: «При призначенні покарання суд дотримується вимог ст. 65 КК України, оскільки має на меті не тільки покарати, а й сприяти виправленню обвинуваченого ОСОБА_4, а також запобігти вчиненню нових злочинів. Оскільки в разі призначення невідповідного, невиправдано м’якого чи надто суворого покарання, мети покарання буде важко досягти».

Прокуратура області, представляючи інтереси держави, не погоджується з таким рішенням Феміди, вважає його надто м’яким для зловмисника.

Світлана Андрейченко, прес-секретар обласної прокуратури: «Прокуратурою Черкаської області подана апеляційна скарга, в якій прокуратура просить скасувати вирок суду першої інстанції, провести часткове слідство та ухвалити новий вирок, яким визнати особу винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 368 ККУ. Та, враховуючи тяжкість злочину, призначити йому покарання у вигляді позбавлення волі строком на 12 років, з позбавленням права обіймати певні посади строком на три роки, з конфіскацією майна та позбавленням рангу держслужбовця».

Найближчим часом справу розгляне Апеляційний суд Черкаської області. Чи стане шахрай знову хабарником, чи так і залишиться чесним шахраєм, побачимо вже незабаром.

Мирослава Станкевич, для "Ні корупції!"