Прикордонній службі треба усувати причини корупції – правозахисники

Архівне фото donbass.ua

Архівне фото donbass.ua

Правозахисники наполягають, що корупція зберігається на контрольно-пропускних пунктах зони АТО. Натомість Державна прикордонна служба України (ДПСУ) переконує, що бореться з цим явищем.

На сьогоднішній день вона звітує про 30 корупціонерів у її лавах, дані про яких занесені до ЄРДР (Єдиного реєстру досудових розслідувань).

Про це журналістам розповів перший заступник голови Державної прикордонної служби (ДПСУ) України Василь Серватюк. Він запевняє, що ніякої пощади до корупції у його відомстві немає.

_DSC7467“Зараз ми не залишаємо без розгляду жодного сигналу або інформації про заяви корупції. Нам  дуже багато допомагає громадськість. Вони нас інформують, і ми спільно з цим розбираємось”, - каже Серватюк, закликаючи небайдужих громадян повідомляти про корупційні факти.

Він говорить, що його служба налагодила зовсім інший рівень взаємодії з правоохоронцями Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ та Генеральної прокуратури.

“Всю інформацію, яку ми отримуємо, ми перевіряємо і доводимо її до логічного кінця”, - переконує він.  

Натомість юрист благодійного фонду "Восток SOS" Левон Азізян переконаний, що ДПСУ неефективно бореться із корупцією.

Він наполягає, щоб вирішувати питання корупції, треба просто боротися з причинами її появи.

_DSC7526“Якщо люди зможуть спокійно проїжджати через контрольно-пропускні пункти в’їзду виїзду (КПВВ) і не буде великих черг, то людям не буде потреби давати хабарі", - каже він.

“Але коли людина приїжджає на блок-пост і має при собі офіційну роздруковану перепустку, а їй кажуть, що її немає в базі. То ця людина починає думати про хабар. А прикордонник, можливо, дійсно її не бачить у своїй базі, бо різні бувають ситуації. І тоді він з радістю бере цей хабар і пропускає людину або ж не пропускає. Тоді вона  шукає якийсь інший незаконний спосіб, як дістатися підконтрольної Україні території”, - розповідає Левон Азізян.

У більшості випадків громадяни самі пропонують гроші, але і є випадки коли гроші вимагають, розповідає юрист. Особливо це стосується перевозу певних товарів, наприклад, побутової техніки.

“Одна людина має право провезти два ноутбуки, а везе три. І починається суперечка щодо третього ноутбука. Проблема в тому, що цій людині буде складніше повернутися назад, щоб залишати його. Бо вона, можливо, вже давала хабаря на ЛНР-івських чи ДНР-івських блок-постах. До того ж треба додатково витратитись на бензин. І ця людина, навіть не маючи бажання, просто вимушена давати хабар”, - розповідає юрист.  

Він вважає, що вплинути на цю ситуацію може сторонній представник від влади, який зможе вирішувати такі питання на місці.

“Люди намагаються дзвонити по всіх телефонних номерах, які там є (керівництву сектору, керівництву штабу, прикордонній службі і фіскальній службі). Але нічого не допомагає. Там або не беруть слухавку, або відповідають, що нічим не можуть допомогти, що це не в їхній компетенції і посилають в іншу службу”, - каже Левон Азізян.

За його словами, є дуже багато людей, які нікуди не дзвонять, бо розуміють, що вони можуть погіршити собі ситуацію через відсутність юридичного захисту.

“Фактично там вакуум права, немає куди поскаржитись і немає реальних людей, які зможуть якось вплинути на незаконні дії певних прикордонників”, - каже він.

Експерт вважає, що постійні помилки на сторінці СБУ, яка видає перепустки в зону АТО, є однією з причин корупції на КПВВ.

“Людині дійсно треба їхати зараз в Луганськ. А вона чекає вже 1,5 місяці. По-хорошому перепустку мали надати їй за 18 днів. Я думаю, що вона скаже мені: “Дякую, що намагалися мені допомогти, але мені треба терміново їхати, тому я вдамся до сторонніх методів”, - каже Левон Азізян.

Юрист намагався зв’язатись з адміністрацією сайту, однак жодної реакції не отримав.

Аби вирішити питання корупції серед прикодонників, необхідно оголосити новий конкурс прикордонників, як це було в українській поліції, вважає Олександр Горбатко.

Давайте наберемо прикордонників, які будуть відповідально працювати. Встановимо їм камери, зробимо справедливий відбір, встановимо достойну заробітну плату, щоб вони не брали хабарів. Сьогодні мені хочеться у них позашивати кишені. Не можна так працювати! Тому що перших, кого зустрічають люди з окупованих територій, - це саме співробітники прикордонної служби. І вони повинні бути достойним обличчям України”, - наголошує Олександр Горбатко.

З ним власне погоджується й Василь Серватюк: "При зарплаті в 2 500 гривень дуже важко розповідати, що не треба брати хабарі. Недавно ми презентували пілотний проект. Вже з 1 листопада в Жулянах ви зможете побачити наших перших військовослужбовців, які є аналогом нашої поліції. У них зарплата - 8 000 гривень. Це поки що експеримент. Можливо, він буде вдалий і пошириться на інші підрозділи”, - сподівається Серватюк.