Суд назвав хабар для голови сільради провокацією і виправдав чиновника

Фото volynpost.com

Фото volynpost.com

Суд виправдав главу Новоастраханської сільради Луганської області, яку міліція звинувачувала в отриманні хабара за дозвіл торгувати в селі секонхендом. Про це пише «Перша інстанція».

Згідно з обвинувальним актом, в лютому 2015 жінка-підприємець звернулася до голови Новоастраханської сільради за дозволом на зайняття підприємницькою діяльністю в селі. Від чиновника було висунуто зустрічну пропозицію - заплатити хабар у розмірі 3000 гривень.

Підприємця такі «умови ведення бізнесу» не влаштовували, і вона звернулася із заявою до правоохоронних органів. Гроші були передані прямо в службовому кабінеті сільського голови 10 лютого. Після одержання неправомірної вигоди вона була затримана, гроші вилучено.

В обвинувальному акті проти чиновника були пред'явлені звинувачення за фактом отримання посадовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди з використанням наданої їй влади та службового становища за ч.3 ст.368 КК України.

Обвинувачена свою провину не визнала. Чиновник пояснила, що стосовно неї була здійснена провокація, оскільки ніяких коштів за сприяння в оформленні дозволу на заняття підприємницькою діяльністю вона не вимагала, суму винагороди не обговорювала. Більше того, чинне законодавство про місцеве самоврядування таких функцій на неї не покладає.

Вона згадала, що раніше до неї зверталася людина, що цікавився умовами торгівлі секондхендом на території сільради. Підприємець просив показати місце для торгівлі, підшукати житло для його співробітників і передав порожній бланк договору, як обов'язкове правова підстава для здійснення торгівлі. Він також зазначив, що бланк потрібен, щоб «уникнути проблем на блокпосту».

Згодом з головою села зустрівся ще одна людина з аналогічними питаннями. При цьому жінка також наполягала на укладенні договору, нібито, щоб уникнути поборів на блокпосту. Прибувши в кабінет сільського голови підприємець поклала їй на стіл 300 гривень як благодійний внесок - для прибирання території, де вона буде здійснювати торгівлю. Одночасно передала 3 тис грн., нібито, обумовленої раніше суми за дозвіл на торгівлю.

Жінка-підприємець у своїх свідченнях на суді повідомила, що від знайомого дізналася про можливості ведення торгівлі секондхендом по селах Кремінського району і на початку лютого 2015 звернулася до голови Новоастраханське сільради за дозволом. Голова сільради на її прохання запропонувала і показала місце торгівлі, озвучивши умови: 300 гривень на місяць за оренду торгової площі і ще 3 тис грн. - їй особисто в кишеню.

Суд не визнав в діях сільського голови складу злочину. «Системний аналіз законодавства, повноважень сільського голови свідчить про відсутність у неї права і чи обов'язки надавати чи не надавати дозвіл на заняття підприємницькою діяльністю на території Новоастраханське сільської ради», - йдеться в рішенні суду, який прийшов до висновку, що у чиновника не було приводу вимагати хабар.

Крім того, надані докази «не можуть бути прийняті судом до уваги і бути використані у кримінальному провадженні, оскільки з боку працівників правоохоронних органів мала місце провокація». Також суд знайшов суперечності в оформленні кримінального провадження: нібито, орган досудового розслідування не розпорядженні конкретні та об'єктивними ознаками, що підтверджують «вчинення конкретних кроків на вчинення діяння, за яке вона надалі переслідувалася». Голова сільради було визнано невинним у скоєнні кримінального злочину.