Офіційна угода як інструмент подолання поборів у лікарнях

Лікарня 1

У Черкасах керівникам медичних закладів рекомендують укласти угоди з благодійними фондами. Відповідний наказ видав профільний департамент міської ради 7 жовтня цього року. Він регламентує встановлення форм та порядку звітування благодійних організацій і закладів охорони здоров’я про порядок та шляхи використання благодійних пожертв.

Документ має рекомендаційний характер і затверджує типову форму договору про співпрацю між закладом охорони здоров’я та благодійною організацією. Видано його у рамках Всеукраїнської програми з протидії поборам «Інституту аналітики та адвокації» (Полтава).

Відповідно до наказу, уся інформація щодо співпраці фондів, лікарень та пацієнтів підлягає оприлюдненню. За використанням коштів пильнуватимуть уповноважені громадські організації.

Така робота з подолання неформальних поборів розпочалася ще влітку у п’яти областях України: Черкаській, Волинській, Рівненській, Вінницькій та Чернігівській. Тоді утворили робочі групи. До них увійшли громадські активісти, медики, представники благодійних фондів.

«Представники організації вважають, що це важливий крок у напрямку більшої прозорості. Така практика уже існує у Полтавській області: ПОКЛ імені М.В. Скліфосовського підписала договір з благодійним фондом, який зобов’язує звітуватися про отримані благодійні кошти і їх використання», - пише сайт Інституту аналітики та адвокації.

Нова Черкаська міська програма співпраці фондів і лікарень унеможливить побори у медзакладах, а відтак і корупцію, переконані у профільному департаменті. В угоді благодійник, надаючи допомогу, може прописати,  на що вона має бути спрямована.

тарифи

Тарифи

Олег Стадник, директор Департаменту охорони здоров’я ЧМР:

«Неурядові організації мають працювати у правовому полі з нормальними чітко виписаними умовами. Не лише благодійник має знати про надані кошти і про те, куди вони спрямовані. Будь-хто, зацікавлений у цій інформації, повинен зайти на сайт закладу охорони здоров’я, де мають бути оприлюднені ці угоди, щомісячні звіти про використання коштів. В цій угоді може бути виписана або якась одноразова підтримка, або систематична підтримка – усе на розсуд благодійника. Можливо, це будуть кошти на придбання будівельних матеріалів для якогось ремонту, можливо, на придбання ліків, можливо, ще на якусь фінансову підтримку. Але єдиною вимогою, яку ми виписуємо, є заборона спрямування цих грошей на матеріальне заохочення і збільшення зарплати медперсоналу. Благодійність повинна доходити до пацієнтів. Кожен заклад охорони міста має власний сайт, на якому є розділ, який називається «Публічні гроші». В цьому розділі будь-яка нова угода має бути відображена. Кожен заклад відрізняється своєю специфікою. Відповідно до неї, з установою співпрацюють фонди, які спеціалізуються за тим чи іншим профілем. До прикладу: при пологовому будинку функціонує фонд, який допомагає забезпечувати жінок, які поступили на пологи чи лікування, ліками та іншими витратними матеріалами. При Другій міській лікарні, яка має відділення паліативного догляду, працює фонд «Лицем до лиця», який займається паліативною допомогою. До співпраці залучають як місцеві, так і глобальні фонди. Для усіх розроблена універсальна угода».

До цієї програми найдовше і найбільш системно працював Фонд допомоги хворим та постраждалим при Черкаському місцевому пологовому будинку. Співпраця розпочалася у двотисячному році.

«Звичайні пологи без ускладнень теж потребують, окрім елементарних зеленки та йоду, певних ліків. Хоча б для обов’язкової обробки дитини та профілактики окремих хвороб», - розповідає головний лікар міського пологового будинку Володимир Зеленько.

Що вже й казати про необхідність дорогих медпрепаратів при ускладненнях. Сьогодні на медикаменти на одну пацієнтку пологового будинку держава виділяє трохи менше п’яти грн., зазначають лікарі. За ці гроші навіть мало що можна купити. Тому без участі самих пацієнтів не обійтися, а допомога благодійних фондів дуже доречна.

Фонд забезпечує ліками

Фонд забезпечує ліками

Володимир Зеленько, головний лікар Черкаського міського пологового будинку:

«Жодного разу фонд, взявши кошти у жінки на звичайні фізіологічні пологи, після непередбачених до цього випадків ускладнень, не вимагав доплати. Він повністю покривав усі витрати. Було й таке, що серед ночі фонд давав і оплачував машину, яка їздила до Харкова за медикаментами для жінки. Остання про це навіть не здогадувалася.

Сьогодні, сума фізіологічних пологів за офіційними тарифами, затвердженими Департаментом охорони здоров’я ЧМР, складає 2011грн. Жодного разу за всю нашу співпрацю фонд не взяв більше тисячі грн.»

Окрім угоди з такою організацією, вагітним залишають вибір. Наскільки він альтернативний, вирішувати їм - перекласти аптечні турботи на когось чи збирати необхідні медикаменти самотужки. Протягом останнього періоду у закладі щороку народжують до трьох тисяч жінок. З них більше половини користуються послугами лікарняного фонду.

Оьга Бердник з новонародженою донечкою

Ольга Бердник нещодавно вдруге стала мамою. На перші пологи ліки та витратні матеріали купували разом з чоловіком за списком, який дали лікарі. Цього разу молоді батьки, збираючи необхідні на пологи речі, про ліки не хвилювалися. Заключили угоду з лікарняним фондом, тому про медикаменти мала подбати ця установа. Свій вибір Оля пояснює просто:

« Жінка просто не мусить докладати якихось зусиль для того, щоб закупляти якісь медикаменти особисто, бо лікарня в пологах усім забезпечить, незалежно від того, чи це фізіологічні пологи, чи це кесарів розтин. Мені не довелося нічого докуповувати. Чи переймалася тим, що кошти підуть не за призначенням? Ні, таких думок не виникало – усе офіційно, - чеки , підписані документи», - каже Ольга Бердник.

Олександр Ємець, завідувач відділення Черкаського міського пологового будинку демонструє шафи у пологовій залі, заставлені необхідними у пологах медичними препаратами:

«Зараз не треба нести ті торби з медикаментами, які жінка забула або не встигла купити. Вона вносить кошти, за які необхідні ліки і купуємо. Є усе медикаментозне забезпечення, необхідне у пологах і післяпологовому періоді".

До контролю за коштами благодійників у фондах залучили громадські організації. Нова система співпраці, переконана Наталія Несват, голова правління ЧБО ЛЖВ «Від серця до серця», є першим кроком протидії  поборів у медзакладах. Наталія координує міську програму прозорої співпраці благодійних організацій та лікарень.

«Проект, який ми запровадили разом з Департаментом охорони здоров’я, дає підґрунтя для зміни системи. Ті фонди, які сьогодні працюють, або через які сплачують благодійні внески, мають стати прозорими. Ми проаналізували роботу фондів, які можуть забезпечити цю систему, розробили договір, який має заключити медичний заклад з фондом. Надалі удосконалюватимемо механізм, за допомогою якого лікарні звітуватимуть про витрачені кошти благодійників. Це допоможе також витрачати кошти на ті потреби, які насправді необхідні».

Додам, що протягом року на забезпечення медикаментами лікувальних закладів міста бюджетом Черкас передбачено 300 тис. грн. Фонди ж надають допомогу на суму у п’ять разів більшу.

Це лише перший крок на шляху до прозорої і цивілізованої співпраці неурядових організацій та державних установ. Чим усе завершиться, покаже час. Втім, уже сьогодні експерти та громадські активісти дають оптимістичні прогнози.

Мирослава Станкевич, для "Ні корупції!"