Екс-міністр агрополітики заробляв десятки мільйонів на монопольному пошуку ГМО в зернових

Экс-министр АПК Николай Присяжнюк сохранил свое влияние и при новой власти. Фото: from-ua.com

Экс-министр АПК Николай Присяжнюк сохранил свое влияние и при новой власти. Фото: from-ua.com

Екс-міністра агрополітики Миколу Присяжнюка підозрюють в багатомільйонних поборах з зернотрейдерів, яких зобов’язували проводити лабораторну експертизу зернових на наявність або відсутність ГМО лише у одного приватного підприємства. Про це пише Федір Орищук у «Главкомі» з посиланням на ухвалу Печерського суду Києва від 13 жовтня.

Як з'ясувало слідство, з листопада 2013 по березень 2014 керівництво Держінспекції сільського господарства видавало сертифікати якості зерна та продуктів його переробки тільки на підставі лабораторних досліджень одного підприємства з Хмельницького – ПП «Незалежний центр лабораторних досліджень «Еталон». Хоча на той час близько 80 лабораторій країни могли проводити подібні лабораторні роботи.

В матеріалах слідства йдеться, що створити монополію маловідомій фірмі допомогли службові особи Держінспекції сільського господарства, які видавали сертифікати тільки на підставі лабораторних досліджень «Еталону». При цьому ціна послуг «Незалежного центру» була штучно завищена в 5-10 разів у порівнянні з середньоринковою вартістю.  У разі ж відмови аграріїв від послуг нав'язаних «лаборантів», обласні інспекції сільського господарства погрожували перевізникам затягувати процедуру видачі сертифікатів, без яких тоді неможливо було перевозити зернові по Україні.

Слідчі з’ясували, що у «Еталону» не було відповідних виробничих потужностей і він не мав ліцензійних реактивів для проведення лабораторних досліджень. Втім, за підрахунками Генпрокуратури, за свої послуги «Еталон» за 5 місяців заробив близько 60 млн грн. Отримавши гроші, «Незалежний центр» перераховував їх на фіктивні структури: ТОВ "Рокфор Маркет", ТОВ "Велторг 2013", ТОВ "Оптоком 2012", ТОВ "Промтрейд ЛТД" , ТОВ "Світком-торг", ТОВ "Дівілон", ТОВ "Реалтогр-плюс", ТОВ "Українська компанія "Модус" та ряду інших. Потім багатомільйонна сума переводилася в готівку і привласнювалася невстановленими особами.

Згідно з інформацією СБУ, корупційну піраміду на зернових сертифікатах побудували екс-міністр аграрної політики і продовольства України часів президентства Віктора Януковича Микола Присяжнюк разом з колишнім начальником Держінспекції сільського господарства України.

Саме ці топ-чиновники отримували доходи через «Еталон», яке надавало фіктивні послуги з проведення лабораторних досліджень зернових на наявність в них генетично модифікованих організмів. Вони давали усні розпорядження посадовим особам Держінспекції та її територіальним підрозділам видавати сертифікат фірмам та підприємцям виключно при наданні протоколів проведених «Еталоном» лабораторних досліджень.

Власником «Незалежного центру лабораторних досліджень «Еталон» є Ігор Делайчук, керівник - Олександр Кравцов.

Як повідомляли ЗМІ, Присяжнюк, також підозрюється у заволодінні грошима Аграрного фонду у розмірі 500 млн грн. Під час обшуку в його будинку було знайдено $286 тис. і більше 659 тиc грн. За місцем проживання його зятя - Вадима Симонова - було знайдено $1,7 млн, 9 тис євро та 1,25 млн грн. Обшуки проводилися навесні 2014 року, а взимку 2015, за інформацією нардепа Дмитра Добродомова, суд повернув зятю і сестрі Присяжнюка майже $2 млн, які були конфісковані у них вдома в рамках розслідування.

Ні корупції