Одна історія під двома соусами і мільйон висновків

sofia«Ні корупції!» розповість про один прес-тур для іноземних журналістів, які влаштувала для них київська влада, щоб покращити імідж української столиці. Та розповість, яким, власне, побачили цей тур журналісти, і як його оцінили чиновники. Це два погляди на одну подію, що наочно продемонструють, як київські чиновники покращують власний імідж замість покращення іміджу міста.

Київ як столиця України повинен постійно дбати про покращення свого іміджу, підвищення пізнаваності у світі, а також дбати про розвиток свого туристичного потенціалу.

Звісно, саме місто це робити не може, тому за нього це роблять чиновники. Вони теж розуміють (сподіваємося, що розуміють, адже пишуть про це в офіційних документах – авт.), що на сьогодні туризм - невід’ємна складова національного і світового ринку.

«Розвиток цієї сфери суспільного життя в м. Києві – це одне із пріоритетних завдань, визначених Державною стратегією регіонального розвитку на період до 2020 року та Стратегією розвитку міста Києва до 2025 року, що мають на меті перетворення столиці України в інноваційний центр східноєвропейського регіону з потужною конкурентною позицією та чіткими пріоритетами розвитку», - саме так чиновники обґрунтували розробку та затвердження наприкінці 2012 року Міської цільової програми розвитку туризму міста Києва до 2015 року (рішення КМР від 01.11.2012 № 221/8505).

Отже, у 2014 році на розвиток туристичної галузі, відповідно до Програми, було заплановано направити 6 711,00 тис. грн. з міського бюджету. Фактично на виконання заходів Програми було доведено асигнування на суму 250,0 тис. грн. (3,73% від запланованих обсягів), з яких профінансовано 100,00 тис. грн.

Цього року на розвиток туристичної галузі, відповідно до Програми, було заплановано направити 6 476,00 тис. грн. з міського бюджету, фактично на виконання заходів Програми було доведено асигнування на суму 1 000,0 тис. грн. (15,44 % від запланованих обсягів). Станом на 1 липня 2015 було профінансовано заходів на суму 302,12 тис. грн. (30% від доведених асигнувань), в тому числі було погашено кредиторську заборгованість за 2014 рік в сумі 94,95 тис. грн.

А тепер аналіз однієї зі статей витрат. У рамках Програми було проведено 2 рекламно-інформаційних тури для представників туристичної галузі та ЗМІ.

З 6 по 9 вересня Київ відвідувала делегація із Китайської народної республіки у кількості 10 осіб. Цей тур проходив під егідою Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

А 15-18 жовтня Київ відвідала делегація з 12 осіб з Ізраїлю.

Як повідомив «Ні корупції!» заступник директора Департаменту економіки та інвестицій КРМ В.Путій, в рамках цих двох турів гості подивились низку прекрасних – історичних та туристичних - місць Києва та відвідали низку музеїв і парків.

екскурсыя

Загальний обсяг фінансування з бюджету Києва цих двох рекламно-інформаційних турів для представників туристичної галузі та ЗМІ склав 60 000 гривень. На ці гроші було забезпечено лише туристично-екскурсійне обслуговування, транспорт, послуги перекладача і відео та фото зйомка. При цьому київська міська влада не фінансувала переліт, проживання та харчування членів делегацій.

В цілому, у КМР вважають проведення рекламно-інформаційних турів успішним. Гостям показали все, що могли, і вони залишились задоволеними.

А ось як описує на своїй сторінці у Фейсбук пресс-тур з гостями з Ізраїлю Ірина Коротич:

«Начать стоит с того, что муниципалитет, принимая пресс-тур из Израиля, не позаботился... о гиде и сопровождающем, говорящем на иврите. Действительно, нахрена? Собственно, и английский-то у сопровождающих сотрудников мэрии был не всегда внятный. А на иврите - языке страны, из которой приехали гости - не говорил никто. И переводчика не было (а гроші з бюджету на це були витрачені - авт).

Двухдневная программа расписана была не менее феерично. Вот что, казалось бы, надо "обязательно посмотреть в Киеве?" Не гадайте - вы всё равно не угадаете. Потому что пунктом первым в программе значился... музей братьев Кличко. Там журналистам показали фотографии братьев Кличко, шарфики с братьями Кличко, чашечки с братьями Кличко, тарелочки и прочую дребедень, украшенную братьями Кличко. А потом засадили смотреть фильм про братьев Кличко. На украинском языке. Которого не понимал ни один из приглашённых журналистов. Журналисты вежливо уткнулись в планшеты. После просмотра кто-то удивился, что в музее фильм только на украинском - и в этот момент оказалось, что есть, есть и на английском! "Но мы же не знали, что вам надо на английском фильм включить".

Проглотив все имеющиеся у меня по этому поводу комментарии, продолжу.
После музея журналистов отвезли... нет, вы опять не угадали - в СК "Олимпийский". Там журналисты долго гуляли по раздевалкам и закоулкам и, как я полагаю, мучительно пытались понять, что они вообще тут делают. Тем более, что в программе на вечер значился поход на футбол на этот же стадион. Это, безусловно, оттого, что программу составляли блестящие умы, не иначе.

Но любому идиотизму есть предел, и после стадиона гостей наконец повезли к Софии Киевской. Внутрь, правда, не пустили - "да, туда хорошо бы зайти, но у нас совершенно нет времени". После Софии был Михайловский собор, в который "мы никак не успеваем зайти", потом - Андреевская церковь, в которую "жаль, что мы не успеваем", потом - Исторический музей ("к сожалению, у нас нет времени") и беглый взгляд в сторону Пейзажной аллеи ("стоило бы посмотреть, но мы совершенно не успеваем туда").
Погулять по Андреевскому журналистам тоже не дали. После торопливого обеда их повезли в КМДА, где была запланирована встреча с мэром….

…Высшую степень стыда я испытала от того, что, кроме журналистов, в группе был сотрудник туристического офиса Тель-Авива. Потому что я была в пресс-турах в Израиле несколько раз. И я знаю, как принимает туристический офис в Тель-Авиве. Я слушала этот рассказ, закрыв лицо руками от стыда за тупых идиотов и идиоток, к которым я, по сути, никакого отношения не имею. За безмозглых чиновников, которые волокут людей в "музей братьев Кличко" вместо Софии Киевской и в раздевалки стадиона - вместо пейзажной аллеи. За людей, не сообразивших, что элементарная вежливость требует подготовить программу на языке той страны, из которой приехали гости.

А потом меня обуяла холодная ярость. Смотрите. Вот некие люди из КМДА взяли, вынули из бюджета денег, потратились на приглашение, на перелёт, на Президент-отель, рестораны и трансфер. Потратили деньги (наши с вами деньги!) и время (хотя время идиотов стоит недорого, но всё равно). Могли бы за это получить десяток тёплых публикаций о Киеве. А получат в лучшем случае - вежливые отписки. Если повезёт - глухое молчание в прессе. Если повезёт меньше - откровенно негативные отзывы. Потому что из Киева в Израиль улетело 10 человек, которым Киев, боюсь, не понравился. Не понравился стараниями "команды Кличко", которые оказались тупыми равнодушными идиотами».

Так само, ймовірно, київські чиновники планують покращувати імідж столиці і в майбутньому, оскільки вже є Проект комплексної міської цільової програми розвитку туризму в м.Києві до 2018 року.

За три роки – з 2016 до 2018 – столична влада планує витратити на цю програму 48 844,10 тис. грн., з яких 44 284, 10 тис грн. – це кошти міського бюджету, а 4 560, 00 тис грн. – інші джерела надходження.

Примітно, що співвиконавцем Програми у проекті документу зазначається КП «КМ ТІЦ», яке ще у 2013 році на своїй сторінці у Фейсбук заінтригувало киян. Власне, на сьогодні це був перший і поки що останній пост підприємства.

Снимок ТІЦ
Голий підсумок історії про організацію прес-турів для іноземних ЗМІ: замість того, щоб дбати про покращення іміджу міста, чиновники насамперед дбають про покращення іміджу власного. Як кажуть, головне не бути, а здаватися. Відзвітували, що гарно провели прес-тур, і задоволені. А те, що іноземні журналісти щось, може, недобачили і недозрозуміли, можна прекрасно скинути на труднощі перекладу.

Валентина Новицька, «Ні корупції!»