За законами військового часу, або Історія одного чиновника

Терещенко хабарник

Декларація про доходи Терещенка викликає чимало питань

Перший канцлер Німеччини Отто фон Бісмарк якось сказав: "Війни виграють на фронті, а програють - в тилу". Ця фраза відноситься, на жаль, в тому числі і до нинішньої ситуації в Україні.

Останні події на Донбасі, схоже, дають нам шанс на перепочинок, можливість озирнутися і зрозуміти, де саме Кремль відкриє "другий", внутрішній фронт. Якщо уважно промоніторити ЗМІ, то однією з таких зон можна визначити Державну службу експортного контролю, пише РБК Україна.

Цією Держслужбою з 16 жовтня 2014 року керує Юрій Терещенко, який при екс-Президентові Вікторі Януковичу працював в Радбезі. При в. о. Президента Олександрі Турчинові Терещенко був призначений в. о. "Укроборонпрому". Це дало підстави для висновку, що Юрій Терещенко зумів домовитися з новим керівництвом України  і залишитися при збройових потоках.

Втім, як неодноразово писали ЗМІ, у Юрія Терещенка вельми різноманітні зв'язки. Так, його довгий час асоціювали з колишнім заступником секретаря РНБО Володимиром Сівковичем і, зрозуміло, з шефом Сівковича - Андрієм Клюєвим. Що не дивно: Сівкович - колишній КДБ-шник, а сам Терещенко - випускник Червонопрапорного інституту КДБ ім. Юрія Андропова.

Тому дивно, що ці факти залишилися непоміченими в Люстраційному комітеті України. Більш того, люстраторам варто було б поцікавитися, чим Юрій Терещенко займався навесні минулого року Москві, куди він літав, за свідченнями українських журналістів.

Але навіть без цих дивних історій до Терещенка є питання. Наприклад, про його декларації про доходи.

Тер 1

Тер 3

Як чиновник, начебто, не мавши ніякого бізнесу, отримав доходи від депозитів на майже 2 млн грн? При середній річній депозитній ставці 18%, виходить, що на рахунках у Юрія Терещенка є близько 10 млн грн.

Є питання і по квартирі на Печерську на 145 кв. м, яка навіть при нинішніх ринкових цінах коштує близько 500 тис. дол.

Тер 4

Тер 5

Недоброзичливці нинішнього голови Держслужби експортного контролю стверджують, що у нього також є будинок на 500 кв. м в с. Лебедівка Вишгородського району Київської області. Місце шикарне, і вартість такого об'єкта за сьогоднішніми цінами - в районі 1 млн дол.

Втім, за документами, у Юрія Терещенка все чисто - мовляв, справа в іпотечних кредитах.

Але навіть без таких кредитів, незрозуміло, звідки у Терещенка "Range Rover" вартістю кілька мільйонів гривень.

Однак, подейкують і про яхту вартістю 40 млн грн, майже новий "Mercedes" з держномерами з трьома нулями, а також "Toyota Land Cruiser", які, нібито, також належать чиновнику. Деякі джерела кажуть, що Юрій Терещенко настільки небайдужий до автомобілів, що його водій Дмитро Гончаренко - довірена особа чиновника. До речі, саме на Дмитра Гончаренка оформлені 25% великого сільгосппідприємства  "Синтер Агро".

Цей факт не викликає здивування, якщо згадати, що вітчизняні чиновники дуже люблять оформляти свої активи на близьких людей. Хоча це все поки що припущення.

Як припущення і те, що у Юрія Терещенка є ресторанний бізнес, а також дві бази відпочинку, одна з яких розташована в анексованому росіянами Криму.

Але на тлі можливих махінацій у збройовій сфері - це дрібниці. Українські ЗМІ писали, що за безпосередньої участі Терещенка на посаді першого заступника секретаря РНБО, голови комітету з питань військово-технічного співробітництва та експортного контролю при Президентові України  були зірвані великі українсько-індійські військові контракти. Тобто, слідуючи формальною логікою, можна зробити висновок, що Юрій Терещенко "подарував" індійський ринок росіянам.

Також раніше звучали звинувачення, що Терещенко в 2012 році був причетний до українсько-іракського контракту на поставку БТР-4. Журналісти тоді чітко побачили в цій історії "московський слід".

Але є й більш старі, і не менш дивні історії. Так, на початку 2000 років, коли Юрій Терещенко керує компанією "Спецтехноекспорт", у ЗМІ писали, що ця компанія продала вертольоти, що використовувалися під час спроби військового перевороту в Екваторіальній Гвінеї. "Спецтехноекспорт" також підозрювали в поставках у 2004 році через Мальту партії пістолетів.

Військові і політичні оглядачі приписували Юрію Терещенко співпрацю з колишнім гендиректором компанії "Укравіазаказ" Володимиром Євдокимовим. До речі, в 2005 році Євдокимов був засуджений до шести років в'язниці за контрабанду крилатих ракет Х-55 у Китай та Іран.

І в цій історії теж фігурують росіяни. Згідно з документами, крилаті ракети Х-55  повинні були поставити в РФ. Історія цієї справи - темна, чотири фігуранти загинули за дивних обставин.

А сам Володимир Євдокимов, за даними джерел в правоохоронних органах, вийшов до закінчення строку по амністії - та поїхав до Москви, де, нібито, очолює один з департаментів Рособоронекспорту.

У світлі війни на Донбасі, куди росіяни нагнали неймовірну кількість техніки, цей момент мав би послужити стартом для серйозного розслідування. У тому числі - і щодо Юрія Терещенка.

Адже в компетенції голови Держслужби експортного контролю - можливість блокування будь-якого військового експорту з України, тобто вплив на весь вітчизняний "оборонпром". І справа тут, бути може, не тільки в грошах...

Але, схоже, Юрій Терещенко віддає собі звіт, що рано чи пізно історія його перебування на посадах, пов'язаних зі зброєю, закінчиться. Тому влітку минулого року Миколаїв раптово прикрасився його передвиборними бордами.

Тер 8

Юрій Терещенко балотувався у Верховну Раду. Але, стверджують інсайдери, в останню хвилину передумав. Мовляв, чиновнику натякнули, що він ще буде корисний у звичній для нього сфері експорту озброєнь і комплектуючих, і не варто заважати "потрібному кандидату".

Таким чином, питання залишається відкритим: на кого працює Юрій Терещенко? На Україну чи на агресора - Росію, під прикриттям колишніх і нинішніх правлячих еліт?