Хто кого? У Черкасах ОЗГ взяв в облогу обласну прокуратуру

91

У Черкасах вже більше тижня під стінами обласної прокуратури височіє барикада з автомобільних шин, горить у залізній бочці вогнище та живуть протестувальники. Усі вони - члени ГО «Організований захист громадян». Люди вимагають відставки очільника відомства Сергія Овчаренка. Мовляв, саме так можна покласти край бездіяльності прокуратури у справах проти членів організації. Прокурор області Сергій Овчаренко усі звинувачення спростовує та розцінює акцію як тиск на прокуратуру.

Черкасець Анатолій Макаренко, один з учасників акції протесту, оголосив  голодування. Каже, що до цього його змусила несправедливість. Два роки тому він постраждав у ДТП, винуватцем якого є впливова у місті людина, офіцер у відставці одного із відомств, розповідає голодувальник. Винний, стверджує чоловік, не покараний досі.

Анатолій Макаренко

Анатолій Макаренко - учасник акції протесту

« Я скільки разів з цього приводу звертався в обласну прокуратуру, у відповідь – одні відписки. Ніяких конкретних дій. Якби не відеокамера на місці пригоди, то взагалі був би винуватим. Лікуватись у мене нема за що – ліва рука зовсім не працює. Я практично інвалід. Усі документи у мене є. Адвокат усе зафіксував. Справа до суду так і не дійшла. Вони гальмують усе. Я не можу добитися правди. Ще рік — і справу закриють за терміном давності».

Чинне законодавство дозволяє оскаржити такі дії, точніше, бездіяльність, прокуратури у суді. Втім, каже пан Макаренко, на це вже нема коштів. Усе йде на відновне лікування після аварії.

«Організований захист громадян» у Черкасах утворили на початку цього року як правозахисну організацію, яка має захищати конституційні права її членів.

111

Едуард Синяговський, правозахисник, заступник голови голови «Організованого захисту громадян»:

«Прокуратура мусить розслідувати злочини, які вчинили правоохоронні органи. Як приклад такої бездіяльності – справа одного місцевого підприємця, під час розслідування якої слідчі застосували катування до двох осіб. Ці особи звернулися в прокуратуру з вимогою розслідувати дії міліціонерів, які над ними знущалися, але прокуратура закрила кримінальні провадження за відсутністю складу злочину. Є випадок, коли чоловіка затримали, вилучили його автівку й використовували у власних потребах. До нього застусували насилля, щоб зізнався у злочинах, до яких не причетний.

У слідчому ізоляторі сидять люди по п'ять-шість років - їхні справи зовсім не розслідуються. Законодавець так визначив у нашій державі, що розслідує злочини правоохоронців прокуратура. Або СБУ, у певних категоріях чи статтях. Ми написали сотні заяв, звернень до Черкаської обласної прокуратури.

Ми просили, а потім вже й вимагали припинити бездіяльність і почати розслідувати злочини. Втім, кримінальні провадження, які стосуються злочинів міліціонерів, не розслідують. Під стінами обласної прокуратури ми проводимо мирну акцію протесту у зв’язку з тим, що у прокуратура Черкаської області разом із прокурором Овчаренком покривають злочинців у погонах. Ми вимагаємо відставки прокурора області, щоб сюди направили із Генеральної прокуратури України перевірку, щоб здійснили прийом громадян, які скаржаться на незаконні дії міліції. Також ми вимагаємо, щоб поновили всі кримінальні справи проти працівників міліції, які вони позакривали та направили на розслідування до Генпрокуратури».

Натомість, прокурор області стверджує, що облогою громадська організація тисне на прокуратуру. Його відставка, каже пан Овчаренко, ніяк не вплине на хід згаданих розслідувань.

Прокурор Овчаренко

Прокурор Овчаренко

«Що стосується посилань на те, що прокуратура області не реагує на заяви членів ГО про вчинення злочинів працівниками міліції, які проводили з ними слідчі дії, то хотів би звернути увагу, що по двох кримінальних провадженнях ще в минулому-позаминулому роках були прийняті рішення про закриття тих проваджень. Копії постанов зацікавленим особам були вручені, і жодна з цих постанов про закриття кримінального провадження не була в установлені строки оскаржена.
Засновники та керівники ГО “Організований захист громадян” притягуються до кримінальної відповідальності по справі, яка була спрямована до суду ще 2012 року. Вони обвинувачуються у вчиненні розбою, вимаганні, позбавленні людей волі. Справа розглядається уже тривалий час. В одному випадку перша судова інстанція змінила кваліфікацію і закрила провадження за терміном давності. На це рішення прокуратурою області була подана апеляційна скарга».

Протестувальники, зазначив пан Овчаренко на останній прес-конференції 28 жовтня, мають одну вимогу, - щоб прокуратура відкликала згадану апеляційну скаргу.

«Хочу наголосити, що прокуратура області на жодні угоди не піде», – сказав прокурор області.

На четвертий день голодування Анатолієві Макаренку стало зле, йому викликали «швидку допомогу». За станом здоров’я чоловік продовжує чекати результатів протесту вдома. Лише після заяв у ЗМІ, каже пан Макаренко, його справу таки зауважили у прокуратурі і навіть «поговорили з ним особисто». Але чоловік вже не йме віри таким от «розмовам».

Протестувальники ж уперто стоять на своєму. Кажуть – розберуть барикаду, як тільки до їхніх вимог дослухаються.

Мирослава Станкевич, для "Ні корупції!"