Фірма без власного виробництва за 22 млн пошиє форму для солдат з експериментальним малюнком

unnamedМіністерство оборони заплатить ТОВ «ІСО» 22 млн грн. за пошиття українським військовим 30 тисяч комплектів нової форми з новим малюнком «Варан ВСУ», який поки є експериментальним. Про це йдеться у сюжеті Аліни Стрижак у телепрограмі «Наші гроші».

Тендер було оголошено 23 вересня. На торги вийшли 6 компаній. ПП «Влад Плюс», ТОВ LEGIO були дискваліфіковані, оскільки не надали зразок пошитої форми з малюнком «Варан».  Не допустили також ТОВ «Анкон Трейд», оскільки не підійшла конструкцію рукава. ФОП Триндяк сам відмовився від робіт. У ТОВ «Текстиль-Контакт» зависока ціна. Тому договір на 22 млн грн. має бути підписаний з фірмою «ІСО».

Власник та директор «ІСО» є Сергій Кульбака. У його фірми немає власних виробничих потужностей. Він орендує цех у харківської фабрики спортивних виробів «Динамо» Наталія Карацупи. У «ІСО» також немає власного офісу. Переможець тендеру мешкає у свого конкурента - в офісі відомого виробника текстилю «Ярослав». Минулого року «ІСО» виграло тендер «Укрзалізниці» на постачання постільної білизни, яку пошив «Ярослав».

Офіційно замовлення робить центральна служба речового забезпечення тилу Міноборони. Але великий вплив на закупівлю форми є у радника Петра Порошенка, керівника волонтерського проекту «БФ «Крила Фенікса» Юрія Бірюкова, а також бізнесмена, співвласника торгових марок військового спорядження Костянтина Лєсніка. Останній нині керує проектом «Реформування норм та стандартів речового забезпечення ЗСУ». Саме Лєснік розробив новий малюнок для нової форми українських солдат «Варан ЗСУ». Права на дизайн він подарував Міноборони.

Раніше у українських солдат була форма з малюнком «Піксель» Міноборони. Камуфляжі з таким малюнком виробляються  і понині. Втім, за словами Лєсніка, новий малюнок є більш універсальним.

В липні фонд Бірюкова відправив кілька сотень комплектів «Варан» на експериментальне носіння. Пізніше Петро Порошенко у своєму написав, що «Варан» уже став новою формою ЗСУ. У формі з цим камуфляжем одівались українські військові під час параду на День незалежності. Втім, за словами Бірюкова, «Варан» поки є експериментом. Форму з цим малюнком випробовують на собі десантники. Ще немає  висновків про якість цього камуфляжу. Проте «Варан» на рівні з іншими малюнками вже з’являється в тисячних закупівлях.

Крім того, виникла проблема на етапі нанесення малюнка «Варан» на тканину, оскільки цей малюнок по-різному отримали виробники тканини.

В Україні є два найбільші такі виробника: ВАТ «Тернопільське об’єднання «Текстерно» та ПАТ «Черкаський шовковий комбінат» (ЧШК). Офіційно учать у тендеру Міноборони обидві фірми не беруть. Але неофіційно вони готуються до торгів, так само як і підприємства, що шиють форму. Адже з виробниками тканин підприємства-швейники домовляються - скільки і якої тканини закуплять, вигравши ті, чи інші торги.

Лєснік запевняє, що обидві фірми отримали малюнок варан одночасно – на початку вересня. Це офіційно. Але неофіційно на базі «Текстерно» робили тканину, починаючи з весни.

ЧШК отримав новий малюнок за 20 днів до оголошення тендеру на виготовлення літнього польового костюму. За словами Тімонова, його підприємство не встигло зробити тканину з «Вараном» до торгів, щоб її могли закуповувати швейні підприємства.

Крім того, згідно з новими технічними умовами відносно пошиття камуфляжів з новим малюнком змінилися вимоги до тканин. Зокрема, для підприємств, які виробляють тканину з хлопку, і таким є «Текстерно», ціни на виготовлення тканини майже не змінилися. А для фірм, які роблять тканину з домішками синтетики, яким є ЧШК, ціна збільшилася приблизно у півтора рази. Це, на думку Тімонова, може свідчити, що техумови прописувалися під одного виробника тканин. І потенційні покупці-швейники, які шиють форму для міністерства, можуть перейти до конкурента.

За інформацією власника ВАТ «Тернопільське об’єднання «Текстерно», ціна костюма з новим малюнком складає 840 грн., а з «Пікселем» - 699 грн. Тобто на 41 грн. дорожче. То ж для партії у 100 тис комплектів здороження складе трохи більше ніж на 4 млн. грн.