Судді відмовилися судити міліціонера-хабарника

Суддя 2Причина, через яку шість чоловік у суддівських мантіях взяли самовідводи, банальна. Всі представники районної Феміди приятелюють з дружиною охоронця правопорядку, що попався на вимаганні мзди, пише Валерій Бутенко у «Суботі плюс».

Почалася ця історія на початку літа, після того, як начальник сектору дільничних інспекторів Акимівського райвідділу міліції виявив на городі місцевого жителя посіви конопель. Офіцер поставив перед «агрономом» умову: або ти даєш мені хабар, і я закриваю очі на твої ботанічні примхи, або порушувати кримінальну справу, і ти летиш у в'язницю.

Недовгі дебати про розмір мзди між міліціонером і «ботаніком» зупинилися на сумі в дев'ять тисяч гривень. Селянин, збентежений нахабством капітана міліції, погодився заплатити хабар, але сам відправився в Запоріжжі, в УСБУ. Там він повідав свою історію.

Оперативники СБУ вручили візитерові купюри різного достоїнства і походження - рідні гривні і американські долари. Всі банкноти були помічені написом «Хабар». Правда звичайне око її помітити не міг. Букви (як і сліди на руках людини, яка взяла купюри в руки) можна побачити лише в темряві при світлі хитрою лампи. Також чекісти розповіли чоловікові, яким чином вести себе при передачі грошей вимагача в погонах.

У той момент, коли «агроном» віддавав хабар міліціонеру, співробітники СБУ були неподалік і, сидячи в машині, записували на відео. Після того, як дільничний перелічив гроші (сім тисяч гривень і 100 доларів США), до нього підійшли представники СБУ і наділи на нього наручники. Міліціонер спробував обурюватися, але швидко знітився.

Відносно капітана міліції почали виробництво за статтею КК «Вимагання та одержання неправомірної вигоди». Орджонікідзевський райсуд обрав для офіцера запобіжний захід, посадивши його за грати. Крім того, суд наклав арешт на майно (два житлових будинки в Акимівці) підозрюваного. Втім, Феміда дала можливість родичам міліціонера полегшити його долю. Для цього потрібно було внести грошову заставу - 200 000 гривень. Шукана сума була знайдена, і міліціонера випустили з темниці на час розслідування.

Але після того, як матеріали справи передали в Акимівський райсуд для винесення вироку (хабарнику загрожує від п'яти до десяти років в'язниці з конфіскацією майна), справа отримала несподіваний оборот. Протягом півтора місяця один за іншим від розгляду справи по хабарі відмовилися всі шість суддів на чолі з головою райсуду. Причини самовідводу ідентичні у всіх «законників» - дружні стосунки з дружиною обвинуваченого в тяжкому злочині людини. Мовляв, як ми зможемо потім дивитися в очі дружині людини, якого засадили в кутузку на довгі роки.

Досвідчений у таких справах глава Акимівського райсуду Олена Ковальчук знайшла вихід з положення. Вона звернулася до апеляційного суду Запорізької області з поданням. Мовляв заберіть з нашого виробництва матеріали цього розслідування і передайте в інший районний суд. Високопоставлені судді із Запоріжжя направили справу в суд Мелітополя.