Партії й кандидати платять членам виборчих комісій “за позитивний результат”

Фотоколаж provce.ck.ua

Фотоколаж provce.ck.ua

В Україні на попередніх виборах різного рівня політичні партії і кандидати напряму оплачували роботу членів виборчих комісій. Такого висновку дійшли моніторингово-аналітична група “Цифра” і професор політології Ерік Херрон із Університету Західної Вірджинії за участі Київського Міжнародного інституту соціології. Вони під час останніх парламентських виборів в Україні провели три соціологічних дослідження, опитуючи членів виборчих комісій, пише на сторінках “Української правди” Назар Бойко, представник “Цифри”.

Так, наступного дня після виборів, 34,5% опитаних членів дільничних виборчих комісій заявили, що вони знають тих зі своїх колег, які отримують матеріальну винагороду від політичних партій (фракцій, кандидатів), що висунули їх до складу комісій. 51% членів ДВК не приховували, що для них важлива матеріальна винагорода такого характеру, а 29,2% сказали, що залишилися цілком задоволеними розмірами матеріальної підтримки.

Загальний висновок опитування був однозначним: “Суб’єкти виборчого процесу винагороджують членів виборчих комісій – як окружних, так і дільничних”.

Наприкінці травня 2015 року МАГ “Цифра” разом із Всеукраїнською асоціацією членів виборчих комісій “Кворум” провели також опитування іншої сторони – депутатів-мажоритарників. Їм пропонували назвати розміри “компенсацій”, виплачуваних членам виборчкомів в залежності від посади – голови, заступника, секретаря, члена комісії. Кожному депутату було відправлено персональний інформаційний запит. Такі ж запити було надіслано і кожній політичній партії, що брала участь у парламентських виборах 2014 року.

Загалом надійшло 34 відповіді – 30 від депутатів і 4 від політичних партій.

Більшість мажоритарників проігнорували опитування, що, зрештою, підтверджує їх участь у прямій оплаті послуг членів виборчих комісій. Решта опитаних наголошувала, що їх представники у комісіях працювали на добровільній безоплатній основі, або ж заявляла, що така праця, згідно з законодавством, оплачувалася із держбюджету.

Однак в остаточному звіті, оприлюдненому після президентських виборів 25 травня 2014 року, місія ОБСЄ зі спостереженнями за виборами констатувала: “Загальне враження залишається таким, що члени ОВК та ДВК, висунуті кандидатами, слугують інтересам цих кандидатів, а деякі співрозмовники МСВ ОБСЄ/БДІПЛ відзначали, що на практиці від кандидатів очікують оплати роботи членів виборчих комісій, яких вони призначили”.

Однією із рекомендацій організації була й така: “Щоб підвищити сприйняття неупередженості ОВК та ДВК, закон має заборонити оплату роботи членів ОВК та ДВК кандидатами”.

“Брудні” кошти, які “вливаються” у величезній кількості до виборчого процесу, природно, ніде не задокументовані і продовжують бути потужним фактором впливу на результати виборів",- робить висновок автор.

За матеріалами Моніторингово-аналітичної групи "Цифра" та Всеукраїнської асоціації членів виборчих комісій "Кворум".