Міністерство оборони порушує право на доступ до публічної інформації

Українське законодавство дозволяє українцям запитувати інформацію у державних органах телефоном. Це право гарантується п. 3 ст. 19 Закону "Про доступ до публічної інформації".

Відповідні номери телефонів люди завжди можуть знайти у відповідних розділах "Про доступ до публічної інформації". І такий розділ є власне на сторінці Міністерства оборони України.

Minoborony

Однак якщо ви зателефонуєте за номером: +380 44 280-50-59, то ви днями чутимете гудки. Відповідальна за реалізацію закону "Про доступ до публічної інформації" людина так і не наважиться підняти слухавку.

Полювати на цього службовця я намагався протягом двох днів. Все - марно.

18 серпня я відправив електронною поштою інформаційний запит до міністерства, аби дізнатись кількість військовослужбовців, які у зв'язку з порушеннями психічної діяльності було проліковано з початку АТО, а також кількість комісованих військових.

За квітневими даними психіатричної служби Міністерства оборони України, за період проведення АТО до квітня 2015 року фахівці проліковали 5 500 військовослужбовців, а 35% комісували через психічні розлади. Близько 800 бійців АТО має посттравматичний стресовий розлад.

Волонтерка "Юридичної сотні" Леся Василенко констатує, що забезпеченість бійців АТО психологічною реабілітацією як така в Україні відсутня.

"До нас звертаються дружини військовослужбовців, волонтери, і окрім питань нестачі певних необхідних документів при оформленні бійцця АТО вони так само піднімають питання щодо психологічного стану військовослужбовців. Не важко здогадатись, що цей стан дуже жахливий. І це м’яко сказано. Коли ми постійно чуємо історії про те, що чоловік просить дружину йти на ніч з дому через те, що він не знає, що буде з ним вночі, і коли ми чуємо історію про те, що був нормальний чоловік, а повернувся і п’є не просихаючи, це - ненормально", - каже Леся Василенко.

Мені було важливо уточнити останні дані, аби дивитись, як просувається міністерство у цьому питанні.

Однак відповідальні за відповідь Лариса Щегатова та Анна Гуріна нахабно проігнорували мій запит письмово. Але аби уточнити, чи не сталась технічна помилка і чи отримали вони мій електронний запит за вказаним на сайті Міноборони номером телефону - неможливо.

Це грубе порушення закону "Про доступ до публічної інформації" і порушення, гарантоване Конвенцією про права людини і основоположних свобод, права на вираження поглядів громадня, яке власне і включає їх право збирати інформацію.

Press service numberНаписавши обурення на фб-сторінці Міноборони, ви отримаєте мобільний телефон. Ви звичайно думаєте: "О, супер! Нарешті!" Однак виявиться, що це номер прес-служби відомства, яке по праву немає нічого спільного із моїм запитом. Однак речниця міністерства вам обов'язково дасть інший номер, де ви все ж таки знайдете необхідну вам людину. Однак і за номером: 38 044 253 89 31 все буде марно. Заступник начальника відділу з роботи з громадянами та доступу до публічної інформації Юрій Ананченко вам надиктує той самий номер, з якими ви "мучились" два дні. А на зауваження, що ви не можете скільки часу дотелефонуватись, він скаже вам: так ця посадова особа була вчора зі мною і не могла виконувати свої обов'язки.

Мене дивують такі аргументи службовця, який таким чином прикриває порушення законодавства у відомстві. Законодавство не хвилює, де була відповідальна за запити особа. Вона має бути на своєму місці, а якщо вже це неможливо з різних причин, то на його місці має бути інша людина, яке відповідатиме за інформаційні запити або в крайньому випадку встановити розклад прийому запитів телефоном.

Ви скажете: "Так надішли запит рекомендованим листом", але тут питання в тому й полягає, що я як і кожен громадянин маю право на електронний запит, і держава, якій кожен з нас сплачує податки, має зобов'язання реалізовувати наш з вами вибір способу звернення до одного з найважливіших у країні міністерств.