Підкуп на виборах: як подолати синдром 205 округу

Вибори 1

Багато хто після чернігівських виборів сподівався, що громада  отримала серйозний запобіжник проти підкупу як неефективної технології. За різними оцінками в 205 окрузі було роздано від 40 до 100 тисяч продовольчих пайків.

Тим не менш, кандидат, якого підозрювали в причетності до цієї технології, отримав на виборах лише трохи більше 7 тисяч голосів.

Дійсно, вибори по 205 округу внесли корективи в роботу штабів політичних партій і кандидатів. Після них відвертий підкуп у вигляді роздачі продуктових наборів став винятком із правила, - пишуть експерти Комітету виборців України Олексій Кошель та Денис Рибачок на сайті УП.

Партії і кандидати, що використовували таку технологію наразі діють максимально таємно. Роздачою продуктових пайків на цьогорічних виборах прославилися лише окремі партії і кандидати.

Так, для одних роздача продуктових наборів є частиною своєрідної пост-радянської традиції, яка повторюється на кожних виборах.

До прикладу, у Кіровограді мешканцям вже звично роздавали продуктові пайки від імені благодійного фонду Андрія Табалова.

Для інших, роздача продуктів стала своєрідним "бойовим хрещенням". Зокрема, це стосується партії "Сила громад", яка тільки цьогоріч зареєструвалась, але вже встигла роздавати продуктові набори у Хмельницькій області.

На місцевих виборах-2015 технологію продуктових наборів витіснила практика "добрих справ". Це, зокрема, включає відкриття дитячих майданчиків, ремонт доріг, шкіл, лікарень, надання юридичних послуг для громадян тощо.

Склалося враження, що за останні місяці виборчої кампанії було встановлено більше дитячих майданчиків, ніж за останній рік. Окремі політичні партії навіть у своїй назві акцентують увагу на "добрих справах". До прикладу, партія "За конкретні справи" Олександра Гереги.

Окремі партії проявляють надмірну турботу до організації дозвілля виборців. Так, у Житомирі працює волонтерський центр "Самопомочі", який у виборчий період зосередив увагу на цільових електоральних групах.

Для виборців старшого віку пропонують безкоштовні курси садівництва та городництва, для молодших – аеробіку та східні танці. "Самопоміч" також щотижня організовує так звані "Теплі вечори" для житомирян-пенсіонерів.

Апогеєм "добрих справ" стало змагання між кандидатами в мери Дніпропетровська за право перевозити місцевих жителів за найнижчими цінами.

У своєрідній естафеті взяли участь відразу троє кандидатів на посаду міського голови.

Влітку маршрути вартістю 1 гривня запровадив місцевий бізнесмен, теперішній кандидат, Загід Краснов, пізніше до нього приєднався Борис Філатов, який зробив те ж саме через афілійований з ним благодійний фонд.

Зрештою, у своєрідному змаганні перемогла керівник фракції "Опозиційного Блоку" в Дніпропетровській міській раді Наталія Єпифанцева, за підтримки якої жителів перевозили безкоштовно.

Наприкінці вересня конкуренція між кандидатами "за добрі справи" посилилась також у інформаційних кампаніях Філатова і Краснова. Місцевих жителів переконували, що завдячувати відремонтованим дорогам вони мають не місцевій владі, а саме цим кандидатам на посаду міського голови.

Схожа ситуація мала місце у Черкасах, де місцеві депутати посперечались щодо того, хто навів лад в одному із дворів міста і по черзі встановлювали відповідні таблички.

А в Чернівцях – місцеві організації партій "Авто-Майдан" і УКРОП вирішували між собою, хто є головним опікуном будинку престарілих.

До часу офіційної реєстрації кандидатів ці факти не можна було кваліфікувати як підкуп виборців. Проте, вони дають підстави стверджувати, що політичні партії виконують невластиві для них функції.

Замість того, щоб пропонувати виборцям програми і плани розвитку, партії працюють у режимі ЖЕКів чи управлінь по соціальному захисту населення.

Агітація за кошти місцевих бюджетів

Із наближенням дня голосування міські голови максимально активізували свою роботу і долучились до "добрих справ". У градоначальників є суттєва перевага перед іншими кандидатами, адже вони можуть робити такі справи прямо за кошти місцевих бюджетів.

Окремі міські голови зосередились на прямих виплатах для жителів перед місцевими виборами. Так, у Чернігові міський голова Олександр Соколов пообіцяв доплату кожному пенсіонеру, що покаже довідку про розмір пенсії менше ніж 1300 гривень.

Вибори 2

На 205 окрузі стояли за продовольчими пайками, а зараз – за довідками, які дають можливість отримати передвиборчі доплати. Фото: УП

Місцеві депутати ініціативу підтримали і виділили на це 21 мільйон гривень з бюджету міста, з яких лише один на 2016 рік. Інші двадцять – передбачено на передвиборчі виплати, тому зараз чернігівці спостерігають сумнозвісні кілометрові черги, схожі на ті, що були в 205 окрузі.

Різниця лише в тому, що тоді стояли за продовольчими пайками, а зараз – за довідками, які дають можливість отримати передвиборчі доплати.

Перед виборами міські голови також активізувались в роботі з покращення інфраструктури. Так, Геннадій Труханов, мер Одеси, почав активно ремонтувати тротуари та комунікаційні об’єкти.

Організовуючи такі роботи, міський голова не соромиться використовувати партійну символіку та постійно наголошує на своїй приналежності до партії "Довіряй ділам".

Подібна ситуація в Харкові, де Геннадій Кернес поєднав прибирання міста із рекламою своєї політичної сили. Так, на одному із суботників в місті учасники заходу були одягнуті в футболки партії "Відродження".

При цьому інформація про захід була розміщена на офіційному сайті Харківської міської ради.

Крім цього, "Відродження" отримало монопольне право на розміщення політичної реклами в комунальному транспорті, що прямо заборонено законом "Про місцеві вибори".

Іншими словами, місцева влада вирішила купити виборців, при чому за їх же гроші. Більше того, роблячи "добрі справи" після своєї реєстрації як кандидатів, міські голови порушують закон, а їх діяльність часто є прикладом класичного використання адміністративного ресурсу.

Як виправити ситуацію?

Питання підкупу на цьогорічних виборах – це не просто питання "купівлі" кількох відсотків голосів. Місцеві вибори-2015 – це питання репутації України і тест на відповідність української політики європейським демократичним стандартам.

Не варто також забувати, що обираємо місцеву владу, яка матиме більше повноважень і фінансових ресурсів, ніж її попередники.

В контексті децентралізації ці місцеві вибори повинні створити на місцях якісну когорту управлінців, здатних належним чином направити оновлені ресурси на користь громад.

Вибори 3

Виборцям потрібно розтлумачити саме поняття підкупу, врахувавши, що він може здійснюватися, в тому числі, від імені громадських об’єднань чи благодійних фондів.

Якість місцевої влади прямо пов’язана із масштабами брудних і маніпулятивних технологій, які можуть суттєво вплинути на результати волевиявлення.

Незважаючи на те, що до дня голосування залишилось трохи більше тижня, а до другого туру близько місяця – є достатньо дієвих інструментів для того, щоб оздоровити виборчий процес.

По-перше, невідкладно внести зміни в законодавство. Для цього необхідно провести позачергове засідання Верховної Ради, присвячене лише одному питанню – зменшенню масштабів маніпуляцій та підкупу під час виборів.

Насамперед потрібно розтлумачити саме поняття підкупу, врахувавши, що він може здійснюватися, в тому числі, від імені громадських об’єднань чи благодійних фондів.

Ключовим показником підкупу має бути сам факт роздачі будь-якої прямої чи непрямої допомоги, неважливо від якого суб’єкта. Такі зміни дадуть інструмент для правоохоронців порушувати справи "на місці" і зупинити фальсифікації.

По-друге, підвищити ефективність роботи міліції. Під час виборів у МВС традиційно якісно працюють лише інформаційні та піар-підрозділи.

Натомість головним критерієм оцінки керівництва правоохоронців має стати не кількість формальних відкритих справ і не кількість дзвінків на гарячі лінії, а виявлені піраміди підкупу.

По-третє, критична оцінка громадянами виборчих процесів. Використання брудних технологій – це, в тому числі, результат вседозволеності і безкарності політиків.

Однак реально підкуп перестане працювати лише тоді, коли іміджеві втрати від нього будуть більшими, ніж вигода. І для цього в суспільстві має сформуватись саме ставлення до підкупу як до неприйнятного явища.