215 тисяч в рік на закритість чернівецької обласної влади

11986601_10206208546265391_6704016745598416162_n«Нєльзя без посвідчення. У нас є розпорядження. Я не можу його вам показать. У мене його тут нема. Але воно єсть»

охоронець Чернівецької ОДА та облради

Ці слова пролунали від охоронця будівлі Чернівецької обласної держадміністрації та облради, коли ми з колегами-журналістами намагались дізнатись, на якій підставі нас не впускають на прес-конференцію. Ці слова направду є квінтесенцією того всього маразму, до якого вдаються чиновники, щоб відгородитись від громадян.

Отримати зрозумілої відповіді від охоронця, чому нам без посвідчень «нєльзя», я не змогла. Тому написала запит до Чернівецької обласної ради, щоб пояснили, чому і скільки це коштує.

Виявляється, це «нєльзя» коштує обласному бюджету більше 200 тисяч гривень на рік. У відповідь на запит від Чернівецької обласної ради йдеться, що «на утримання охорони будівлі обласної ради та обласної державної адміністрації у 2015 році заплановано 215,2 тис. грн – це заробітна плата та нарахування на заробітну плату. Наразі освоєно 161 478 грн».

Той завзятий охоронець, який так гарно виконує припис документу, якого не має під руками, і не знає, як він називається, - це найманий працівник комунального підприємства, яке є балансоутримувачем будівлі. А балансоутримувачем будівлі є ДП «Дирекція з обслуговування майна спільної власності територіальних громад».

oda

Це комунальне підприємство є розробником «Положення про пропускний та внутрішній об’єктовий режим в адміністративному будинку по вулиці Грушевського,1» . Положення було затверджене спільним розпорядженням тодішнього голови ОДА Романом Ванзуряком і головою облради Михайлом Гайничеру.

Отож, відповідно до Положення, вхід до приміщення адмінбудинку здійснюється через пост охорони № 1 за посвідченнями службовими чи нардепа, чи постійними перепустками, які видані облрадою чи ОДА, ну і, цілком логічно, за документом, що посвідчує особу (паспорт, службове посвідчення тощо).

Але для того, щоб зайти в будівлю, простому громадянину треба, щоб на нього було «замовлення». Цитую «у робочі дні замовлення на вхід відвідувачів у службові приміщення адмінбудинку подаються в усній формі працівниками облдержадміністрації, обласної ради та працівниками інших структурних підрозділів, розміщених в адмінбудинку, через пост охорони. Відвідувачі пропускаються при умові телефонного підтвердження відповідального працівника щодо їх пропуску в приміщення, при пред’явлені ними документу, що посвідчує особу».

Прийти попрацювати в суботу чи в неділю, у святкові дні? Ні! Для цього «керівник підрозділу отримує дозвіл на вхід у приміщення від заступника голови - керівника апарату облдержадміністрації або керуючого справами обласної ради».

Та це ще не все! В Положенні чорним по білому написано, що «вживання харчових продуктів дозволяється тільки у відведених для цього місцях». Я, як колишня працівниця Чернівецької ОДА (працювала там головним спеціалістом у далекому 2005 році), уявляю собі той перелік порушень, які здійснювала, якби продовжувала там працювати: ходила без перепустки та ще й їла в кабінеті, в коридорі й навіть за своїм робочим столом.

oda2

А ще я пригадала, як наприкінці січня 2014 року активісти зайшли в обласну раду. І як тут читали вірші, співали пісень, готували охоронців форпосту Майдану в Чернівцях. І те, що без проблем можна зайти практично в будь-яку районну раду Чернівецької області. Там дійсно є сторожі, охоронці. Але вони охороняють майно, а не чиновників від людей.

Будівля, де зараз розташована обласна рада і ОДА, є власністю територіальної громади. А член громади туди може зайти тільки по «замовленню». Бо так вирішило якесь підприємство. Не депутати на голосуванні, а підприємство, за згодою голів адміністрації та ради. Звичайно, воно не прописало в Положенні норму закону «Про доступ до публічної інформації», яка передбачає доступ громадськості на засідання колегіальних суб’єктів владних повноважень.

Одним із встановлених законом принципів місцевого самоврядування є гласність.

А гласність – це максимальна відкритість влади.

Максимальна. Відкритість.

А тут «Нєльзя без посвідчення. У нас є розпорядження. Я не можу його вам показать. У мене його тут нема. Але воно єсть».

Надія Вірна, для "Ні корупції!"