Дитяча кімната під куполом, або Куди дівати дітей звичайним українцям

4Створення дитячої кімнати у Верховній Раді викликало чималу кількість дискусій між прихильниками такої ідеї і противниками. Прихильники, вірніше прихильниці-депутатки, щиро раділи тому, що вони тепер можуть у перерві між засіданнями, не відходячи далеко від місця праці, годувати і бавити своїх малюків, а ще, наполягають вони, це яскравий приклад руху в Європу. Противники ж наполягають на тому, що рухатись у Європу, звичайно, варто, але в інший спосіб, не множачи депутатських пільг і привілеїв у вигляді дитячої кімнати у стінах українського парламенту.

«Ні корупції!» знайшов альтернативний спосіб застосування дитячих кімнат у всіх органах влади… раз вже вони створюються.

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман урочисто проанонсував відкриття у приміщенні українського парламенту дитячої кімнати 26 жовтня. Для майбутніх дитячих ігор нині переобладнують колишній депутатський буфет – фарбують стіни, лагодять підлогу. Це буде світле просторе приміщення з вихователями, іграшками і новими меблями, зовсім не схоже на традиційну кімнату-куточок матері і дитини. За проектом тут буде гральна кімната з дошкою для малювання, настільними іграми і телевізорами. А ще це приміщення буде обладнане відеокамерами, і в режимі он-лайн депутатки зможуть бачити своє чадо через телефон, перебуваючи у сесійній залі.

«Тут будь-які відвідувачі Верховної Ради України, а також депутати і працівники парламенту зможуть при необхідності залишити свою дитинку з фаховим працівником зі спеціальною освітою на дві години, аби батьки мали змогу вирішити свої питання», - повідомив парламентський спікер і нагадав, що такі ж кімнати працюють у Вінницькій міській раді вже кілька років. Тепер спікер з ностальгією згадує, як любив брати із собою на роботу свого 4-річного сина.

Веб-камера з дитячої кімнати «прозорого офісу» Вінницької міської ради.

За словами Володимира Гройсмана, ще за його мерства у Вінниці усі дитячі кімнати були створені для того, щоб батьки спокійно вирішували усі питання, з якими прийшли до влади, а надання адміністративних чи соціальних послуг стало більш якісним.

Виходячи з такої мети, створення дитячих кімнат при центрах надання адмінпослуг не викликає жодних заперечень. Навіть заслуговує похвали за турботу про простих вінничан. Питання в іншому. Зважаючи на жорстку пропускну систему у Верховній Раді і гіпотетичність надання парламентом якихось послуг для простих громадян, хто буде користуватися цією кімнатою крім народних депутаток і працівників парламенту? Про яких відвідувачів парламенту, яких згадувв Гройсман, і які можуть приходити в парламент із дітьми, йдеться?

Народний депутат Ольга Червакова однією з перших розкритикувала створення дитячої кімнати в ВР. На своїй сторінці у ФБ депутатка написала, що «дитяча кімната в Верховній Раді - зухвале множення депутатських пільг під час важкої кризи».

«Скажіть мені, де і на яких підприємствах України інші громадяни мають таку можливість - ходити на роботу з дитиною? Коли я працювала на телебаченні, співробітники також зверталися до керівництва з проханням облаштувати хоч якийсь куток для малечі. Керівництво розглянуло, але відмовило. Бо це - додаткові витрати, дорого. Депутати ж можуть не рахувати гроші, бо вони державні. Це кошти з податків тих самих людей, яким відмовлено у дитячих кімнатах на звичайних українських підприємствах.

І ще одна приємна для парламентських мамочок новина: не лише облаштування дитячої кімнати, а й користування нею буде безкоштовним. Нехай держава платить. Вона ж бо вже вирішила всі проблеми, подолала бідність і перемогла у війні.

І знаєте, що бридко? Те, що на цьому наполягали НОВІ депутати!! Новообрані, в яких мають бути інші цінності!», - написала О.Червакова на своїй сторінці у ФБ.

Пізніше депутат повідомила, що вже відіслала В.Гройсману листа, в якому попросила спікера пояснити, «скільки коштуватиме переобладнання нової дитячої та встановлення системи електронного спостереження, скільки винаймуть вихователів і на які зарплати, як дотримуватимуться у дитячому закладі режимного об'єкта санітарні та інші норми, скільки платники податків заплатять за дитячі іграшки для депутатських чад, та в яку суму буде обходитися щомісячне утримання закладу».

У свою чергу, багатодітна мама і народний депутат Ірина Геращенко на своїй сторінці у ФБ розповіла про свій шок, який вона дістала, коли почула про критику такої прекрасної ініціативи як дитяча кімната під куполом.

«Мене шокували критика цієї ініціативи, яка йде в тому числі від цілком прогресивних колежанок і журналістів. Так дивно, коли всі захоплюються пеленальними столиками в туалетах Європарламенту і депутатками, що тягають в кенгурушках немовлят на особисті голосування десь там в італійському сенаті. І при цьому розгортають справжню травлю проти тих українських депутаток, які насправді пропонують впровадити те саме в Украіні. Всі крики про особливі привілеї депутаток і про те, що подібні кімнати неможливі на виробництві, бо там начальство на це ніколи не піде, просто не витримують критики. Звичайно, ніколи не підтримають, якщо ми не проб'ємо таку кімнату бодай у ВР. Ми б'ємося за дитячу кімнату- зауважу, не міні- садок, оплачуваний платниками податків, а саме кімнату, де можна погодувати немовля,  вже 5 років!!!!! Ми вимагали цього від Литвина, від Рибака, бо в попередніх парламентах відразу кілька жінок - депутаток під час своєї каденціі очікували дитину і мали суміщати роботу і материнство. Депутат - а це обрана посада - не може йти на три роки в декрет, як правило, всі мої колежанки йшли кілька перших тижнів (я в тому числі вже через 10 днів після пологів вперше прийшла в ВР, було важливе засідання) і потім ти маєш виходити на роботу. І ми ганяли кожні три години годувати дитину, годували їх у машинах в парку, прикрившись пелюшками на лавочках, бо ж дітей, навіть немовлят, в Раду не пускають. Добре, хто живе близько біля ВР ( я, наприклад, встигала, як навіжена, кожні три години приїжджати до своїх сина і доньки і годувати їх), але ті мої колежанки, хто жив далеко... я не буду описувати всі їх дії, всі жінки, що годували груддю дітей, розуміють, про що йдеться, і наскільки непростими ці місяці були. При цьому жінки - молоді мами демонстрували чудові результати в роботі, примудряючися писати закони, виступати, особисто голосувати, на відміну від багатьох чоловіків у ВР. Нікому в здоровому глузді не прийде в голову тягати дітей в ВР, це шкідливо для дитячого здоров'я та й мамі не потрібно, їй треба працювати): але керівництво будь- якої установи має в зрозумілих межах іти назустріч жінкам- мамам, які хочуть поєднувати кар'єру і материнство. Це і є рівні можливості! Від цього виграє країна і виробництво, бо жінка зможе поєднувати, так організувати свій графік і свій день, щоб все встигнути. І відкриття такої кімнати стане першим прикладом для інших установ- допомогти жінці реінтегруватися після пологів у роботу, поєднати роботу і кар'єру. Врешті решт, жінці, яка годує малюка, і який чекає маму увечері вдома, не потрібно буде з пляшечками никатися невідомо де , аби зібрати молоко і залишити його малюку наступного дня. Я підтримую рішення Гройсмана і вважаю, що всі нормальні установи так само мають дружньо, а не зі скепсисом чи зневагою ставитися до своїх співробітниць - молодих мам. Від цього всі тільки виграють», - написала І. Геращенко.

Але знову ж таки, повертаючись до проекту майбутньої дитячої кімнати у ВР, за розмірами і оснащенням, а також за наявністю он-лайн трансляцій для батьків, вона мало схожа просто на кімнатку матері і дитини, де можна було лише «погодувати немовля».

Але попри це, як на мене, дитяча кімната під куполом – це прекрасно! І усвідомлення цього мені прийшло після офіційного пояснення МОЗу стосовно того, що якщо дитина не щеплена згідно з календарем профілактичних щеплень (а моя дитина не щеплена від поліомієліту через відсутність вакцини в країні – авт.), то відвідування дитячого садка їй заборонено. Ходити в садок можна лише у випадку, якщо я офіційно напишу відмову від щеплення і лише після відповідного висновку лікарсько-консультативної комісії. А поки що питання, де подіти дитину через халатність із закупівлями вакцин МОЗом, залишається без відповіді.

100101
Тому добре, що у ВР буде дитяча кімната. І якщо не можна розраховувати на такі кімнати у всіх державних і приватних підприємствах і організаціях (бо це просто нереально, треба дивитися правді у вічі – авт.), то першими б такі кімнати я б створювала у міністерствах, відомствах, державних і центральних органах влади.

Немає щеплення, не беруть дитину в дитячий садочок – нехай би мама відвела дитину в дитячу кімнату при МОЗ. Немає підручників у школі – нехай дитина бавиться у дитячій кімнаті МОНу. Якщо батьки довго не можуть отримати адміністративні послуги від місцевої влади – нехай дитина чекає на батьків у дитячій кімнаті міськради чи райради. І ще  я б заборонила жорстко лімітувати кількість дітей у дитячих кімнатах. Нехай це не буде 10 чи 15, як у парламентській дитячій кімнаті, нехай це будуть сотні.

Нехай тисячу нещеплених дітей батьки щодня приводять до дитячої кімнати МОЗ. І, як на мене, це буде чи не найкраща рушійна сила, здатна змусити чиновників замислись над їхньою відповідальністю перед цими дітьми і батьками.

І, можливо, Гройсман мав на увазі саме таких, як я, мам з малюками, яким держава заборонила ходити в садок, бо сама ж не спромоглася забезпечити їм щеплення, коли говорив, що усі відвідувачі ВР можуть залишати своїх дітей у дитячих кімнатах?

Валентина Новицька, «Ні корупції!»